لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۰

نخستین انتخابات آمریکا ۴۰۵ سال پیش برگزار شد


نخستین انتخابات آمریکا ۴۰۵ سال پیش برگزار شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:12 0:00
دانلود

نخستین انتخابات آمریکا ۴۰۵ سال پیش برگزار شد

مسئله حقوق راًی دهندگان آمریکائی، مسئله ای است که بطور منظم در تاریخ این کشور وجود داشته است. شرائطی که برای دادن راًی در آمریکا وجود دارد هم توسط قوانین فدرال و هم توسط قوانین ایالتی مشخص شده است.

در حال حاضر، تنها شهروندان آمریکائی قادرند که در انتخابات شرکت کنند. وقتی که کشور آمریکا بصورت امروزی بنیان گذاشته شد،در بیشتر ایالت ها تنها مردان سفید پوست آن هم کسانی که صاحب زمین بودند اجازه داشتند که در دادن راًی شرکت کنند.

آمریکائی های با تبار افریقائی تنها در ۴ ایالتی که آزاد بودندمی توانستند در دادن راًی شرکت کنند.در طی سال ها، کم کم دولت فدرال در امر انتخابات بیشتر مشارکت کرد و سر انجام پس از چندین سده قانون حقوق راًی دهندگان سال ۱۹۶۵ به تصویب رسید.

حداقل ۴ الحاقیه از حدود ۱۵ الحاقیه ای که پس از جنگ های مدنی آمریکا تصویب شده، به انتخابات و گسترده تر کردن حقوق مردم در گروه های مختلف شهروندان آمریکائی ارتباط داشته است.

نخستین اقدامی که مسافران جیمز تاون به محض ورود به خاک آمریکا انجام دادند برگزاری انتخاباتی بود که در ۲۶ آوریل سال ۱۶۰۷ یا ۴۰۵ سال پیش صورت گرفت.
فرماندهان ۱۰۵ مستعمره نشین صندوقچه ای را که یک فهرست محرمانه در آن بود، باز کردند تا از آن فهرست محرمانه ۷ نماینده مرد را برگزینند.

... و چنین بود که پایه های آمریکا، کشوری با یک دموکراسی مدرن شکل گرفت.
آنان ۱۸ روز پس از انجام راًی گیری نوشتند که ما به محل رسیده ایم. شورای منتخب سوگند خورده است و رئیس خود را نیز را انتخاب کرده ایم.

و هنگامی که دموکراسی آمریکا شکل گرفت، روند دادن راًی و انتخاب مردم توسط مردم و برای مردم تکامل یافت.

در انتخابات سراسری گاه مسئله وجود آرای پیش از موقع، راًی شهروندان و سربازانی که در خارج از آمریکا بسر می برند و همچنین احتمال از سر گیری شمارش دوبار آراء در یک یا چند منطقه راًی گیری، میتواند نتیجه قطعی انتخابات را به تعویق بیندازد.
اگر قانون فدرال یا الحاقیه قانون اساسی در این باره وجود نداشته باشد، آن وقت هر ایالتی می تواند شرائط راًی گیری و کاندیداها را بر اساس حوزه قضائی خود تعیین کند.

آرای پیش از موقع می تواند با پست ارسال شود یا می تواند در حوزه های تعیین شده ثبت شود. کسانی که در کمپین های انتخاباتی کار می کنند یا آنان که در ماًموریت های پزشکی هستند معمولاً در روزهائی که پیش از روز برگزاری انتخابات تعیین شده است؛ برای دادن راًی به مراکز راًی پیش از موقع مراجعه می کنند.

اما چه راًی پیش از موقع باشد یا در روز برگزاری انتخابات انجام شود در روند دموکراتیک آن تغییری ایجاد نمی کند.
XS
SM
MD
LG