لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۳

انتشار گزارش «عواقب پذیرش ایران اتمی»


بر اساس گزارش روز چهارشنبه مرکز سیاستگذاری فراحزبی در واشنگتن ، دستیابی ایران به سلاح اتمی ممکن است هزینه اقتصادی بالایی برای آمریکا داشته باشد.

این گزارش با عنوان «هزینه بی عملی» به امضا چند تن از مقام های سیاسی و نظامی پیشین آمریکا رسیده است.

گزارش به بررسی عواقب اقتصادی دستیابی ایران به سلاح اتمی می پردازد و پیش بینی می کند دستیابی جمهوری اسلامی به سلاح اتمی ممکن است قیمت نفت را تا بیست و پنج درصد افزایش دهد.

دنیس راس، از اعضای پیشین شورای امنیت ملی آمریکا می گوید در شرایطی که خیلی ها از هزینه های اقتصادی حمله به تاسیسات اتمی ایران سخن می گویند، این گزارش به عواقب اقتصادی سر کردن با ایران اتمی پرداخته است.

دنیس راس گفت: "هدف گزارش این است که وقتی در خصوص وضعیت مان قضاوت می کنیم، نه فقط درباره هزینه های حمله - در صورت ناکامی دیپلماسی- صحبت کنیم، بلکه در خصوص سر کردن با ایران مسلح به سلاح اتمی از طریق حصر اتمی ایران نیز فکر کنیم."

سیاست حصر اتمی به معنی پذیرش یک کشور اتمی و سپس جلوگیری از به کارگیری سلاح های اتمی از سوی آن کشور است. این روش در دوران جنگ سرد، سیاست آمریکا در قبال اتحاد جماهیر شوروی بود. دنیس راس می گوید سیاست حصر اتمی در قبال ایران موفقیت آمیز نخواهد بود زیرا از تلاش دیگر کشورهای خاورمیانه برای دستیابی به سلاح اتمی جلوگیری نخواهد کرد.

وی گفت:" مشکل حصر اتمی آن است که این سیاست مانع از اتمی شدن دیگر کشورها نمی شود و این امر به افزایش قیمت انرژی خواهد انجامید. دولت اوباما سیاست حصر اتمی ایران و سر کردن با ایران اتمی را نپذیرفته است. دولت اوباما پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی را هدف آمریکا قرار داده است، زیرا متوجه تمامی عواقب موضوع است."

بر اساس تحقیقات کارشناسان اقتصادی و سیاسی مرکز سیاستگذاری فراحزبی، ایران مسلح به سلاح اتمی چشم انداز سیاسی خاورمیانه را دگرگون می کند و خطر بی ثباتی و ناآرامی را در منطقه افزایش می دهد.
XS
SM
MD
LG