لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۵۸

نوبل ادبیات به نویسنده چینی تعلق گرفت


سخنگوی آکادمی علوم و ادبیات سوئد روز پنجشنبه در برابر گزارشگران رسانه ها حاضر شد و گفت مو یان، نویسنده چینی، برنده نوبل ادبیات امسال شده است.

کسی که بنابر اعلام آکادمی علوم و ادبیات سوئد، واقع گرایی وهمناک را با افسانه های عامیانه، و رویدادهای گذشته را با عصر امروز درهم آمیخته است.

اشاره آکادمی به درونمایه داستان های مو یان از جمله رمان «ذرت سرخ» است که با استقبال مخاطبان چینی روبرو شد. این استقبال چنان بود که فیلمی به همین نام از روی این رمان ساخته شد.

نام واقعی این نویسنده چینی برنده نوبل ادبیات امسال «گوان مویه» است، اما او نام هنری «مو یان» را به معنای «حرف نزن!» برای خود برگزید تا هم اعتراضی به سانسور حاکم کرده باشد و هم بگوید: «کنش نوشتن بر گفتن برتر است.»

مو یان در یک خانواده کشاورز اهل استان شاندونگ در شمال چین به دنیا آمد.

سرزمینی که درآمد بیشتر مردمش به فرآورده های کشاورزی متکی است. جایی که آیین ها و سنت های کهن با صنعت و نوآوریهای امروزی درهم آمیخته است. و این خود دورنمایه بیشتر داستان های مو یان را تشکیل می دهد.

مو یان خود می گوید تحت تاثیر گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی و خالق صدسال تنهایی و همچنین ویلیام فالکنر، نویسنده آمریکایی و خالق خشم و هیاهوست.

گرچه مو یان از شناخته شده ترین نویسنده های داخل چین است و تاکنون دو فیلم از آثار داستانی اش ساخته شده، با این همه بخشی از آثارش گرفتار ممنوعیت چاپ و نشر در این کشور شده است.

مو یان تا پیش از دریافت نوبل ادبیات امسال، بیش از هفت جایزه ادبی معتبر داخلی و بین المللی را دریافت کرده بود.

مراسم رسمی اهدای جایزه نوبل یازدهم دسامبر در استکهلم پایتخت سوئد برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG