لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ایران ۱۷:۴۳

سرخط خبرها

کاهش ميزان پيش بينی رشد اقتصاد جهانی

صندوق بين المللی پول، آی ام اف، ميزان پيش بينی شده رشد اقتصادی در سال جاری ميلادی را کاهش داد و اعلام کرد احتمال دارد مشکلات اقتصادی جدی افزايش یابد.

آليور بلانکارد، اقتصاددان ارشد آی ام اف ميگويد روند تقويت اقتصاد جهانی ادامه دارد اما نه به اندازه کافی. در اقتصادهای بزرگ ميزان رشد به قدری نيست که وضعيت اشتغال را بهبود بخشد و از ميزان رشد اقتصادی کشورهای بزرگ رو به توسعه نيز کاسته شده است.

بر اساس گزارش صندوق بين المللی پول، ميزان رشد اقتصاد جهانی که در ماه ژوئيه ٣ و نيم درصد پيش بينی شده بود از ٣ و ٣ دهم درصد در سال جاری تجاوز نخواهد کرد. آليور بلانکارد هشدار داد ادامه مشکلات سياسی و اقتصادی در اروپا و آمريکا به رشد اقتصاد جهانی بيشتر صدمه خواهد زد.

صندوق بين المللی پول رشد اقتصادی آمريکا در سال جاری ميلادی را ٢ و ٢ دهم و٣ پيش بينی می کند. همين پيش بينی برای کشورهای رو به توسعه آسيايی ميزان متوسط ۶ و ۷ دهم درصد در سال جاری و با کمی بهبود در سال ٢۰۱٣ ميلادی اعلام شده است.

مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان

نخست وزیر نیوزلند می گوید کابینه بر سر اصلاح قانون اسلحه به توافق رسیده است

بخش انگلیسی صدای آمریکا - نخست وزیر نیوزلند می گوید دولت او، به دنبال کشتار روز جمعه در دو مسجد شهر «کرایست چرچ»، در باره اصلاح قوانین اسلحه تصمیم گرفته است.

جاسیندا آردرن دوشنبه گفت: «قصد دارم پیش از جلسه بعدی کابینه در دوشنبه آینده جزئیات بیشتری از این تصمیم ها را در اختیار رسانه ها و افکار عمومی قرار دهم. این امر در نهایت به این معنا است که طی ۱۰ روز از این اقدام هولناک تروریستی، ما اصلاحاتی را اعلام خواهیم کرد که به باور من، جوامع ما را امن تر می کند.»

مقام های مسئول برنتون هریس تارانت، یک استرالیایی ۲۸ ساله، را به انجام این حمله وحشتناک متهم کرده اند. او تنها فرد تحت بازداشت در ارتباط با این کشتار است و به انجام جنایت متهم شده است.

دادگاه او روز ۵ آوریل برگزار می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جست‌وجوی دو خانه در استرالیا در ارتباط با تیراندازی‌های نیوزیلند

عکس از آرشیو

پلیس استرالیا در ارتباط با تحقیقات مربوط به حادثه تیراندازی در دو مسجد در نیوزیلند، اقدام به جست‌وجوی دو خانه کرده است.

پلیس استرالیا اعلام کرده است که این جست‌وجو به تحقیقات در رابطه با تیراندازی در نیوزیلند مرتبط است. به گفته پلیس، جست‌وجو و مدارک احتمالی که در این خانه پیدا شوند، به روند تحقیقات پلیس نیوزیلند کمک خواهد کرد.

گفته می‌شود دست‌کم یکی از این خانه‌ها متعلق به اقوام برنتون ترنت، متهم اصلی حادثه تیراندازی است.

برنتون ترنت، ۲۸ ساله، شهروند استرالیا است. او روز جمعه هفته گذشته به دو مسجد در شهر کراست چرچ در نیوزیلند حمله کرد و نمازگزاران را به گلوله بست. ترنت از جمله معتقدان به برتری نژادی سفیدپوستان است.

در نتیجه این حمله ۵۰ نفر کشته و دست‌کم ۴۰ نفر دیگر هم زخمی شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ایران و ترکیه علیه کردها «عملیات مشترک» انجام دادند

تظاهرات حامیان حزب کارگران کردستان در بروکسل - عکس از آرشیو

وزیر کشور ترکیه اعلام کرد این کشور و جمهوری اسلامی ایران عملیات مشترکی را علیه حزب کارگران کردستان (پ.کا.کا) آغاز کرده‌اند.

به گزارش رویترز، سلیمان سویلو گفت این عملیات در مرزهای شرقی ترکیه و از صبح امروز، دوشنه ۲۸ اسفند ماه، آغاز شده است و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود.

ارتش ترکیه به شکل مرتب حمله‌های هوایی علیه مواضع حزب کارگران کردستان در شمال عراق انجام می‌دهد و عملیات مختلفی در این کشور برای بازداشت اعضای این گروه انجام شده است.

ترکیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.کا.کا) را در فهرست گروه‌های ترویستی خود قرار داده‌‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

خرید آجیل حدود ۸۹ درصد از مردم ایران نسبت به سال گذشته کاهش یافته است

در ادامه روند گرانی‌ها در ایران ، نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران نشان می دهد که خرید آجیل و تنقلات از سوی حدود ۸۹ درصد از مردم نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران، ایسپا نشان می دهد که ۸۸.۹ درصد مردم ایران اعلام کرده‌اند میزان خرید آجیل و تنقلات آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کمتر شده است.

همچنین براساس این نظرسنجی ۷۸.۱ درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که میزان خرید شیرینی و میوه آن‌ها برای نوروز ۹۸ نسبت به سال گذشته کاهش داشته است؛ علاوه بر آن ۸۲.۲ درصد شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی گفته‌اند خرید پوشاک برای نوروز ۹۸ کمتر شده است.

این نظرسنجی از سوی مرکز ایسپا که یک نهاد کاملا دولتی است، در اسفندماه سال جاری انجام شده است.

مشکلات اقتصادی در ایران طی ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری داشته است به طوری گزارش‌هایی از کاهش قدرت خرید مردم در روزهای پایانی سال ۹۷ در رسانه‌های داخل ایران نیز منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آوار چند خانه‌ کپری در اطراف شهر ری جان دو کودک را گرفت

یک سازمان مردم‌نهاد در ایران اعلام کرد که بر اثر آوار شدن کپرها در پی بارش باران در اطراف شهر ری، دو کودک کشته شدند.

جمعیت امام علی که یک سازمان مردم نهاد در ایران است، روز دوشنبه ۲۷ اسفند با انتشار عکس‌هایی از کپرهای آوار شده گزارش داد که این کپرها روز یکشنبه براثر باران در اطراف شهر ری آوار شده است.

بنابر این گزارش، آوار این کپرها باعث مرگ دو کودک شده است. هنوز مقامات رسمی در این‌باره واکنشی را نشان نداده‌اند و این خبر تایید یا تکذیب نشده است.

این سازمان مردم نهاد نوشته است که «جمعیت امام علی چندین بار به منظور مقاوم‌سازی این بناها به نهادهای متولی در شهرری مراجعه شده ولی هر بار با بی‌توجهی این نهادها مواجه شده است.»

اگر چه آمار دقیقی از تعداد کپرنشین‌ها در ایران وجود ندارد اما براساس گزارش مرکز آمار ایران در سال ۹۵ معادل صد هزار و ۷۱۴ خانوار در چادر، کپر، آلونک، زاغه یا موارد مشابه زندگی می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

کارشناس سازمان ملل: اسرائیل ۲ میلیون فلسطینی را از آب آشامیدنی سالم محروم کرده است

مایکل لینک، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور مناطق فلسطینی، گفت اسرائیل مانع دسترسی میلیون‌ها فلسطینی به آب سالم شده است.

به گزارش رویترز، لینک در جریان سخنرانی خود در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، اسرائیل را به «غارت» منابع فلسطین متهم کرد.

اسرائیل پیشتر نشست این شورا را به دلیل آن‌چه «ضد اسرائیلی» بودن آن توصیف کرده بود، تحریم کرده بود. نماینده اسرائیل در ژنو در اطلاعیه‌ای، لینک را متهم به حمایت از فلسطینی‌ها کرد.

به گفته مایکل لینک، اسرائیل با وجود مخالفت سازمان ملل و بسیاری از کشورها، به شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن ادامه می‌دهد و سالانه بین ۲۰ تا ۲۵ هزار نفر در این مکان مستقر می‌شوند.

پیشتر ایالات متحده هم با متهم دانستن شورای حقوق بشر سازمان ملل به «ضد اسرائیلی» بودن، از آن خارج شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مقام‌های هلند: تیراندازی در اوترخت احتمالا «تروریستی» بوده است

به روز رسانی شده - رئیس آژانس ضدتروریستی هلند گفت به نظر می‌رسد حادثه تیراندازی در شهر اوترخت در این کشور «تروریستی» باشد.

به گزارش رویترز، پیتریاپ آلبرزبرگ گفته است که ظن «تروریستی» بودن حادثه تیراندازی در یک تراموا در شهر اوترخت وجود دارد.

هم‌زمان آسوشیتدپرس خبر داد که عملیات پلیس هلند برای بازداشت مظنون این حادثه ادامه دارد. براساس گزارش‌ها، نیروهای ضدتروریسم هلند، مقابل یک آپارتمان در نزدیکی محل تیراندازی مستقر شده‌اند.

حادثه تیراندازی امروز دوشنبه ۲۸ اسفندماه و در یک تراموا در شهر اوترخت هلند رخ داد. در این حادثه دست‌کم یک تن کشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.

پس از این حمله، تدابیر امنیتی در اطراف ساختمان‌های دولتی، فرودگاه‌ها و دیگر اماکن مهم هلند افزایش پیدا کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مدیران سابق بانک سرمایه به ۲۰سال زندان محکوم شدند

پرویز کاظمی (وسط) در میان دو متهم دیگر پرونده فساد مالی در بانک سرمایه

قاضی پرونده تخلفات بانک سرمایه از محکومیت ۲۰ سال زندان، شلاق و انفصال از خدمات دولتی برای مدیران سابق این بانک خبر داد.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲۷ اسفند به نقل از قاضی اسدالله مسعودی مقام، رئیس دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه گزارش داد که علی بخشایش مدیرعامل سابق بانک سرمایه، پرویز کاظمی رئیس سابق هیئت مدیره بانک سرمایه و محمدرضا توسلی عضو سابق حقوقی بانک سرمایه، هر کدام به ۲۰ سال زندان،‌ ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و انفصال دائم از خدمات دولتی محکوم شدند.

پیشتر، تخلف این بانک ۲۹ هزار میلیارد ریال اعلام شده بود و متهمان اصلی این پرونده نیز که اتهام «اخلال در نظام اقتصادی» روبرو بودند، چندی پیش با قرار وثیقه آزاد شدند.

همچنین علی اکبر یقینی از جمله متهمان پرونده بانک سرمایه و پرونده حسین هدایتی است، که بنا به گفته مقامات قضایی پس از آزادی با وثیقه فرار کرده است.

به گفته این مقام قضایی، جلسه دادگاه هادی رضوی یکی دیگر از متهمان بعد از عید انجام می‌شود و پرونده سایر مدیران و ارکان اعتباری هنوز از دادسرا ارسال نشده است.

در حالی که نارضایتی و اعتراضات مردمی نسبت به وضعیت اقتصادی در ماه‌های اخیر در ایران افزایش یافته است، برخورد قضایی و امنیتی با متهمان اقتصادی نیز از سوی مقامات جمهوری اسلامی ادامه دارد.

پیشتر برای برخی از متهمان اقتصادی از سوی دادگاه ویژه جرایم اقتصادی احکام سنگینی همچون اعدام نیز صادر شده بود.

چندی پیش نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

احتمال ممنوع شدن تظاهرات جلیقه زردها در شانزه‌لیزه

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه، مشغول بررسی طرحی است که براساس آن برگزاری هر نوع تظاهراتی در خیابان شانزه‌لیزه پاریس ممنوع می‌شود.

به گزرش رویترز، یک مقام رسمی دفتر رئیس جمهوری فرانسه گفته است که رئیس جمهوری این کشور پس از خشونت‌های رخ داده در جریان تظاهرات هفته جاری «جلیقه زردها» در پاریس، به دنبال اجرای این تصمیم است.

ماکرون پس از تظاهرات روز شنبه جلسه‌ای با وزیر کشور و وزیر دادگستری فرانسه داشت و قول داده است اقدام قاطعی برای جلوگیری از برگزاری تظاهرات در شنبه آینده انجام دهد.

در جریان آخرین تظاهرات جلیقه زردها در روز شنبه ۲۵ اسفند، برخی ساختمان‌ها به آتش کشیده شد. به گفته پلیس پاریس، ۱۹۲ نفر در این اعتراضات دستگیر و ۶۰ نفر زخمی شدند که از این تعداد ۱۸ نفر آن‌ها آتش‌نشان و پلیس بوده‌اند.

تظاهرات جلیقه زردها از نیمه ماه نوامبر سال گذشته میلادی و در اعتراض به سیاست‌های امانوئل ماکرون آغاز شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

پلیس نیوزیلند: مهاجم کشتار در دو مسجد «به تنهایی» عمل کرده است

رئیس پلیس نیوزیلند اعلام کرد فرد مهاجم به دو مسجد در شهر کراست‌چرچ این کشور «به تنهایی» عمل کرده، اما اضافه کرد که ممکن است او حامیانی هم داشته باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مایک بوش، رئيس پلیس نیوزیلند، در جریان یک نشست مطبوعاتی گفت که به عقیده پلیس فرد مهاجم «به تنهایی» عمل کرده و تنها یک مهاجم در این حمله حضور داشته است.

بوش اما احتمال این‌که این فرد «هم‌دستانی» داشته باشد را رد نکرد و گفت ممکن است فرد مهاجم از کمک‌هایی برخوردار باشد. به گفته او بررسی این مسئله «بخش مهمی از تحقیقات» پلیس درباره این حمله است.

مظنون اصلی این حادثه «برنتون تارانت» ۲۸ ساله است که روز شنبه ۲۵ اسفند در یک دادگاه حاضر و تفهیم اتهام شده است.

روز جمعه، فرد مهاجم به دو مسجد در شهر کراست‌چرچ حمله کرد. در جریان این حمله ۵۰ نفر کشته و شمار دیگری هم مجروح شدند.

فرد مهاجم از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، در شبکه‌های اجتماعی پخش کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

آلودگی هوا در زاهدان به ۲۵ برابر حدمجاز رسید

عکس آرشیوی

کارشناسان هواشناسی در ایران می گویند که آلودگی هوا در شهر زاهدان ۲۵ برابر و در زابل ۹.۵ برابر حد مجاز است.

محسن بستانی رئیس اداره هواشناسی زاهدان روز دوشنبه ۲۷ اسفند به خبرگزاری ایسنا گفت که وزش باد شدید و گردوخاک سبب شده تا غلظت ذرات معلق در هوای زاهدان به ۳ هزار و ۸۱۷ میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۲۵ برابر حد مجاز برسد.

همچنین یک کارشناس هواشناسی نیز آلودگی هوا در زابل را روز دوشنبه ۹.۵ برابر اعلام کرده و به ایسنا گفته است که به دلیل وزش باد و گردوخاک، غلظت ذرات معلق در هوای زابل به یک‌هزار و ۴۵۶ میکروگرم بر متر مکعب معادل ۹.۵برابر حد مجاز شد.

پیشتر رئیس محیط زیست ایران اعلام کرده بود که سالانه ۳۰ هزار ایرانی براثر آلودگی هوا در کلان‌شهرها جان خود را از دست می دهند.

از جمله دلایل آلودگی هوا در ایران تخریب‌های زیست محیطی، عدم مدیریت مصرف آب و خشکسالی‌ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

میان سقوط هواپیماها در اندونزی و اتیوپی «شباهت‌های زیادی» وجود دارد

مقام‌های اتیوپی گفته‌اند سقوط یک هواپیمای بوئینگ خطوط هوایی این کشور «شباهت‌های زیادی» به سقوط یک هواپیمای مشابه خطوط هوایی اندونزی در پاییز سال گذشته میلادی دارد.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت ترابری اتیوپی گفته است میان سقوط دو هواپیما شباهت‌های زیادی وجود دارد. هر دو هواپیما از نوع بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ بودند.

روز یک‌شنبه یک هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اتیوپی، کمی پس از برخاستن از فرودگاه آدیس‌آبابا دچار سانحه شد و سقوط کرد. در جریان این حادثه تمامی ۱۵۷ سرنشین این پرواز جان باختند. در ماه اکتبر هواپیمای مشابهی متعلق به خطوط هوایی اندونزی، چند دقیقه پس از پرواز سقوط کرد و تمامی ۱۸۹ سرنشین آن کشته شدند.

به دنبال رخ دادن حادثه برای هواپیمای خطوط هوایی اتیوپی، بسیاری از کشورهای جهان پرواز این نوع از هواپیماهای بوئینگ روی حریم هوایی خود را به شکل موقت ممنوع کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

یک کافه در بوشهر به خاطر رقص و شادی دختران پلمپ شد

یک کافه در بوشهر به دلیل رقص و شادی چند دختر با موسیقی محلی بوشهر، از سوی ماموران جمهوری اسلامی پلمپ و تعطیل شد.

در روزهای گذشته ویدئویی از رقص و شادی چند دختر در «کافه لنج» واقع در شهر بوشهر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود اما پس از فراگیر شدن این ویدئو، خبرها حاکی از پلمپ و تعطیلی این کافه لنج از سوی ماموران پلیس امکان است.

​کافه لنج یکی از محل‌های برگزاری فستیوال موسیقی کوچه در بوشهر بود که امسال این فستیوال از ۲۰ تا ۲۶ اسفند با حضور گروه‌های موسیقی از بوشهر، خوزستان، افغانستان، آذربایجان، خراسان شمالی، لرستان، هرمزگان و هم‌چنین گروه‌های موسیقی عربی برگزار شده بود.

جمهوری اسلامی بارها با کسانی که حجاب اسلامی را رعایت نکرده و یا رقصیده باشند برخورد کرده است و این برخوردها تنها به خیابان‌ها و در قالب گشت‌های ارشاد نبوده است بلکه ماموران امنیتی با زیرنظر گرفتن شبکه های مجازی مکان ها و کسانی که به تعبیر آن‌ها «ترویج به بی‌حجابی و فرهنگ غربی» می کنند را شناسایی کرده و با آن‌ها برخورد می کنند.

در ماه‌های گذشته نیز دخترانی که تصاویر رقص خود را در اینستاگرام منتشر می کردند، توسط پلیس احضار شدند. پخش اعتراف های اجباری آنان از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی واکنش انتقادی بسیاری را برانگیخت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

حملات ائتلاف به رهبری آمریکا علیه آخرین پناهگاه داعش در سوریه شدت گرفت

پس از خروج دسته‌ای دیگر از غیرنظامیان و تسلیم شدن گروهی از اعضای داعش حاضر در منطقه باغوز در دیرالزور سوریه، حملات ائتلاف به رهبری آمریکا به آخرین مواضع داعش در این منطقه شدت پیدا کرد.

به گزارش رویترز، غروب یکشنبه ۲۶ اسفند، حملات هوایی و توپخانه منطقه‌ای در باغوز را هدف قرار داد که پیکارجویان داعش در میان انبوه خودروها و سرپناه‌ها پنهان شده بودند؛ تنها منطقه به جا مانده برای آنها از سرزمین «خلافت» خود خوانده.

در ساعات اولیه شب، تصاویر زنده یک شبکه کرد نشان داد که موشک‌ها و گلوله‌های بسیاری به منطقه ای که آخرین بقایای داعش در سوریه در آن در محاصره است، اصابت کرد و شعله‌های آتش از مناطق مختلف آن به هوا برخاست.

ائتلاف علیه داعش به رهبری آمریکا روز یکشنبه اعلام کرد که از آغاز عملیات نهایی علیه آخرین منطقه تحت اشغال داعش در شرق سوریه، بیش از ۶۰ هزار نفر منطقه را ترک کرده‌اند؛ از جمله حدود ۳۵ هزار نفر از اعضای داعش و خانواده های آنها که خود را تسلیم نیروها ائتلاف کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

گزارش: یک هکر اطلاعات تلفن همراه ایهود باراک را به ایران فروخت

ایهود باراک، نخست وزیر و وزیر دفاع پیشین اسرائیل

شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد که تلفن همراه ایهود باراک، نخست وزیر پیشین اسرائیل، هک شده و اطلاعات آن به جمهوری اسلامی ایران فروخته شده است.

وبسایت روزنامه هاآرتص یکشنبه ۲۶ اسفند نوشت که بر اساس این گزارش، ایران مستقیما در هک تلفن ایهود باراک دخالت نداشته، اما از یک هکر خارجی اطلاعات تلفن آقای باراک را خریداری کرده است.

این در حالیست که شبکه ۱۲ تلویزیون اسرائیل روز پنچشنبه نیز اعلام کرده بود هک شدن تلفن بنجامین گانتز، فرمانده پیشین ستاد ارتش اسرائیل هم که حدود پنج هفته پیش رخ داد، توسط هکرهای ایران صورت گرفته بود. بر اساس آن گزارش، هکر توانسته بود به شماری از اطلاعات شخصی و مبادلات تلفنی آقای گانتز، دسترسی پیدا کند.

مقام های شین بت، سرویس امنیت داخلی اسرائیل، موضوع هک شدن تلفن آقای گانتز را در جریان کارزار انتخاباتی این مقام پیشین نظامی، به او اطلاع دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نسرین ستوده به حکم ۱۲ سال زندان خود اعتراض نخواهد کرد

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، اعلام کرد که این وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر نسبت به حکم ۱۲ سال زندان خود اعتراض نخواهد کرد.

آقای خندان روز یکشنبه ۲۶ اسفند به خبرگزاری فرانسه گفت که نسرین ستوده معتقد است روند ناعادلانه رسیدگی به پرونده در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، اعتراض و فرجام خواهی را بی اثر کرده است.

به گفته رضا خندان، حکم ۱۲ سال زندان نسرین ستوده بر اساس اتهام «تشویق به فساد» صادر شده است. خانم ستوده که وکالت پرونده تعدادی از «دختران خیابان انقلاب»، معترضان به حجاب اجباری، را بر عهده داشت و از اقدام آنها حمایت کرده بود، با این اتهام روبرو شد.

رضا خندان همسر این وکیل زندانی چندی پیش اعلام کرده بود که نسرین ستوده در آخرین پرونده‌اش برای دو پرونده با چند عنوان اتهامی، به ۳۳ سال و شش ماه زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد. او پیش از این نیز به پنج سال زندان محکوم شده بود.

صدور این حکم سنگین، با انتقاد شدید بین المللی مواجه شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی اسرائیل رهبر یک حزب یهودی افراطی را از شرکت در انتخابات سراسری منع کرد

میخائیل بن آری رهبر حزب ملی‌گرای افراطی «قدرت یهودی» (در سمت راست تصویر) - آرشیو

دیوان عالی اسرائیل شامگاه یکشنبه ۲۶ اسفند به وقت محلی، ضمن نقض حکم اوایل ماه جاری کمیته مرکزی انتخابات، به ممنوعیت شرکت یک ملی‌گرای یهودی افراطی در انتخابات پارلمانی آوریل رأی داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعضای این بالاترین مرجع قضایی اسرائیل با ۸ رأی موافق در برابر یک رأی مخالف، میخائیل بن آری رهبر حزب «قدرت یهودی» را از نامزدی برای انتخابات سراسری آینده منع کرد.

به عقیده اکثریت قضات دیوان عالی اسرائیل، آقای بن آری تمایلات نژادپرستانه ضدعرب از خود نشان داده و این دلیل عمده رد صلاحیت او است؛ نظری که دادستان کل اسرائیل نیز پیشتر بیان کرده بود.

رهبران این حزب، جانشینان خاخام متوفی «مئیر کاهان» مبلغ اخراج اجباری فلسطینی‌ها و تشکیل یک حکومت مذهبی یهودی هستند.

قضات دیوان عالی امروز تصمیم دیگر کمیسیون انتخابات مبنی بر ممنوعیت حضور یک حزب عرب اسرائیلی در انتخابات ماه آینده را نیز نقض و به اعضای آن اجازه شرکت در رقابت‌های انتخاباتی را دادند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جان بولتون: درمان گزینشی در ونزوئلا نمونه روشن نادیده گرفتن نیازهای مردم توسط مادورو است

مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه ۲۶ اسفند، با اشاره به گزارش نیویورک تایمز در مورد خدمات درمانی گزینشی در ونزوئلا، این کار را یک «نمونه روشن» از نادیده گرفتن نیازهای مردم توسط رژیم نیکلاس مادورو دانست.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتر در روز یکشنبه در گزارشی از قول یک پزشک کوبایی که در ونزوئلا مشغول به کار است نوشت که مدیران کوبایی و ونزوئلایی او از ارائه خدمات درمانی به مردم استفاده ابرازی به نفع رژیم مادورو می‌کنند.

جان بولتون در واکنش به این گزارش در پیامی در توئیتر، با بیان این که دروغ‌گویی مادورو و اربابان کوبایی او جای تعجب ندارد، گفت که این نمونه روشن از نادیده گرفتن نیازهای مردم و بدتر شدن وضعیت ونزوئلا برای اهداف شخصی است.

در گزارش نیویورک تایمز از یکی از هزاران پزشک کوبایی، که هاوانا برای تحکیم روابط و ارتقای وضعیت بهداشت و درمان ونزوئلا به این کشور اعزام کرده، نقل می‌شود که در رژیم مادورو همه مردم مجاز به دریافت خدمات پزشکی نیستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نوجوان سوئدی به دلیل فعالیت‌های محیط زیستی نامزد جایزه صلح نوبل شد

گرتا تانبرگ در یک تظاهرات از دانش آموزان دعوت به حفظ محیط زیست می کند. هامبورگ، آلمان - ۱ مارس ۲۰۱۹

گرتا تانبرگ، نوجوان ۱۶ ساله سوئدی، به دلیل فعالیت‌های گسترده و خستگی ناپذیرش در مبارزه با گرمایش زمین، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شد.

به گزارش هافیگتون پست، این فعال محیط زیست در پیامی در توئیتر نوشت: «به این نامزدی افتخار می‌کنم و بسیار سپاسگذار هستم.»

تانبرگ در ماه اوت گذشته و به دنبال یکی از گرمترین تابستان‌هایی که در سوئد ثبت شده بود، دست به اعتصاب زد تا قانونگذاران را وادار به مقابله با تغییرات آب و هوایی کند.

از آن به بعد، گرتا تانبرگ الهام بخش و مشوق هزاران نفر بوده و جنبش هشتگ «جمعه‌ها برای آینده» (#FridaysForFuture) را بنیان گذاشت، که در آن از هزاران دانش آموز سراسر جهان دعوت کرد روز جمعه ۲۴ اسفند به مدرسه نروند و با شرکت در تظاهرات از قانونگذاران و سران کشور بخواهند هر چه زودتر برای مقابله با تغییرات اقلیمی اقدام کنند.

وی در ماه دسامبر گذشته نیز در کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد در لهستان صحبت کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

واکنش‌ها به مستند جنجالی مایکل جکسون همچنان ادامه دارد؛ لوئی ویتون طرح‌هایش را حذف کرد

واکنش‌ها به مستند جدید شبکه «اچ بی او» به نام «خروج از نِورلند» همچنان ادامه دارد؛ مستندی که در آن دو مرد ادعا کرده‌اند مایکل جکسون، خواننده مشهور موسیقی پاپ، آنها را زمانی که کودک بودند آزار جنسی داده است.

مارک مشهور فرانسوی «لوئی ویتون» اعلام کرده است دیگر لباس‌هایی را که با الهام از شخصیت این هنرمند طراحی کرده ارائه نخواهد داد.

لوئی ویتون در نمایش مد ماه ژانویه که چند روز پیش از اکران این مستند برگزار شد، این لباس‌های مردانه را به نمایش گذاشت و از مایکل جکسون تجلیل کرد.

این لباس‌ها، که قرار بود تابستان امسال به بازار بیاید، شامل طرحی بود برگرفته از آنچه مایکل جکسون در ویدئوی «زمان را به یاد آور» به تن داشت و لباس‌هایی با طرح پرچم‌های مختلف ویدئوی محبوب «ما دنیاییم» که درآمد حاصل از آن خرج قحطی‌زدگان آفریقا شد.

موزه کودکان ایندیاناپولیس نیز در واکنش به ادعاهای مطرح شده در این مستند، سه یادگار مایکل جکسون را از نمایش عموم برداشت.

مایکل جکسون در بیشتر سال‌های شهرت و محبوبیت خود با اتهام کودک آزاری دست به گریبان بود، ولی هیچ یک از ادعاهایی که در این رابطه مطرح شده بود ثابت نشد. او در سال ۲۰۰۹ از دنیا رفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

دیوان عالی کنیا درخواست آزادی دو ایرانی متهم به اقدام تروریستی را رد کرد

دیوان عالی کنیا حکم ۱۵ سال زندان دو ایرانی متهم به اقدام تروریستی در این کشور را تایید، و درخواست تبرئه آنها را رد کرد.

به نوشته وبسایت روزنامه کنیایی استار، روز شنبه چهار قاضی از شش قاضی دیوان عالی کنیا درخواست تبرئه و آزادی احمد ابوالفتحی و نصرالله موسوی را، که پنج سال پیش به اتهام اقدام تروریستی و حمل مواد منفجره بازداشت شده بودند، رد کردند.

تایید این حکم واکنش ایران را در پی داشت و بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد سفیر کنیا در تهران در اعتراض به حکم دیوان عالی آن کشور به این وزارتخانه احضار شده است. او همچنین گفت که جمهوری اسلامی سفیر خود را از کنیا فراخوانده است.

این دو ایرانی تا کنون پنج سال از حکم خود را در زندان گذرانده‌اند و باید ۱۰ سال دیگر نیز در این کشور زندانی باشند.

دو سال پیش نیز دو ایرانی به اتهام عکس‌برداری از سفارت اسرائیل در نایروبی پایتخت کنیا بازداشت، و پس از مدتی از آن کشور اخراج شدند. دادگاهی در کنیا این دو را به «جمع آوری اطلاعات برای تسهیل عملیات تروریستی» متهم کرده بود، اما ایران اعلام کرد که این دو نفر وکیل دادگستری هستند و برای کمک حقوقی به پرونده دو ایرانی زندانی در کنیا، به آن کشور سفر کردند.

جمهوری اسلامی از سوی ایالات متحده آمریکا به عنوان بزرگترین دولت حامی تروریسم در جهان شناخته می‌شود.

در ماه‌های گذشته چند نقشه افراد وابسته به جمهوری اسلامی برای ترور مخالفان سیاسی در اروپا نیز کشف شد که اقدامات دیپلماتیک فرانسه،‌ آلمان، دانمارک، و هلند علیه رژیم ایران و تحریم بخشی از وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را در پی داشت.

وزیر خارجه ایالات متحده خرداد امسال با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی و حصول توافق جدید با تهران را برشمرد، که توقف حمایت از تروریسم از جمله این شروط بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

افزایش افسردگی در بین نوجوانان و جوانان در سالهای اخیر می تواند با شبکه های اجتماعی مرتبط باشد

بنا به یک مطالعه جدید که در مجله علمی «ژورنال روانشناسی غیرعادی» منتشر شده است، درصد نوجوانان و جوانانی که مبتلا به مشکلات روحی، افسردگی، و افکار خودکشی هستند، و آنهایی که دست به خودکشی زده اند، در دهه گذشته افزایش یافته است.

به گزارش رادیوی عمومی ملی «ان پی آر»، هرچند این نرخ در بین بزرگسالان بالای ۲۶ سال نیز بالا رفته است، ولی این افزایش در بین نوجوانان و جوانان زیر ۲۶ سال به مراتب چشم‌گیرتر است.

پژوهشگران معتقد هستند افزایش مصرف تلفن‌های هوشمند و شبکه های اجتماعی در این سال ها، که بر زندگی نوجوانان و جوانان کم سن و سال از جنبه های مختلف تأثیر گذاشته است، می تواند از دلایل عمده این افزایش جهشی در مشکلات روحی این گروه سنی باشد.

به گفته پژوهشگران، پریشانی روحی مثل «عصبی بودن، نا امیدی و این افکار که هر کاری در زندگی زحمت دارد» در بین افراد بین سنین ۱۸ و ۲۵، حدود ۷۱ درصد افزایش یافته است. درصد خودکشی نیز در بین نوجوانان ۱۸ تا ۱۹ سال بین سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۱۷ – به موازات افزایش مصرف تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی - ۵۶ درصد بالا رفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

جی کی رولینگ از رابطه دو جادوگر همجنسگرای مجموعه هری پاتر گفت

جی کی رولینگ، نویسنده بریتانیایی مجموعه داستانهای «هری پاتر» از ماهیت جنسی رابطه میان «آلبوس دامبلدور»، مدیر مدرسه جادوگری «هاگوارتز» و «گلرت گرندل والد» جادوگر سیاه خطرناک گفت.

هر دوی این شخصیت ها، جادوگرانی هستند که در نخستین کتاب هری پاتر به نام «هری پاتر و سنگ جادو» به خواننده معرفی شدند.

پیش از انتشار فیلم «جانوران شگفت انگیز: جنایات گرندل والد» بر روی دیسک «بلو ری»، خانم رولینگ رابطه این دو شخصیت محبوب قصه های هری پاتر را «عاشقانه» توصیف کرد و گفت این رابطه نیز مانند هر رابطه دیگری پیچیدگی هایی دارد.

خانم رولینگ قبلا نیز در مورد رابطه عاشقانه این دو صحبت کرده بود، ولی خواننده ها و بیننده های مجموعه هری پاتر همواره می خواستند بدانند چرا رابطه جنسی این دو هرگز فاش نمی شود.

جی کی رولینگ می گوید روابط عاطفی جذابیت بیشتری دارد، ولی رابطه جنسی این دو را نیز «پرشور» توصیف کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نیروهای دموکراتیک سوریه: تاکنون بیش از ۶۰ هزار نفر باغوز را ترک کرده‌اند

ائتلاف نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا روز یکشنبه ۲۶ اسفند اعلام کرد از آغاز عملیات نهایی علیه آخرین منطقه تحت اشغال داعش در شرق سوریه، بیش از ۶۰ هزار نفر منطقه را ترک کرده‌اند.

به گزارش رویترز به نقل سخنگوی نیروهای دموکراتیک سوریه، ۲۹ هزار و ۶۰۰ نفر، که بیشتر آنها از خانواده‌های اعضای گروه داعش هستند، خود را تسلیم کرده‌اند. ۵ هزار پیکارجو هم در میان آنها هستند.

مصطفی بالی، که با خبرنگاران حاضر در منطقه گفت‌وگو می‌کرد، همچنین اعلام کرد که حدود ۳۴ هزار غیرنظامی دیگر ساکن باغوز در استان دیرالزور نیز در هفته‌های اخیر اقدام به فرار از شهر کرده‌اند.

به گفته افرادی که سال‌های قبل و پس از اشغال داعش باغوز را ترک کرده‌اند، اکثر این افراد سنی‌های عراقی هستند که از ترس حشدالشعبی – گروه شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران – به سوریه آمدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

رسانه‌های آمریکایی از احتمال وجود ایراد فنی در سیستم جدید کنترل پرواز بوئینگ‌ ۷۳۷ مکس می‌گویند

دو روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز و وال استریت جورنال یکشنبه ۲۶ اسفند از قول وزیر حمل و نقل اتیوپی نوشتند، تحلیل داده‌های جعبه‌های سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که هفته پیش سقوط کرد «شباهت‌های واضحی» با تحلیل داده‌های جعبه‌‌های سیاه هواپیمای مشابهی دارد که پیش از آن در اندونزی سقوط کرد.

یک فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ خطوط هوایی اتیوپی یکشنبه هفته گذشته در نزدیکی پایتخت، آدیس آبابا، سقوط کرد و همه ۱۵۷ سرنشین آن – که از ملیت‌های مختلف از حمله آمریکایی بودند – کشته شدند. یک مدل مشابه بوئینگ ۷۳۷ نیز با ۱۸۹ سرنشین روز هفتم آبان ماه در اندونزی سقوط کرده بود.

این خبر هنوز توسط منابع رسمی تایید نشده و به نوشته وال استریت جورنال، گزارش مقدماتی تحقیقاتی که در فرانسه انجام می‌شود قرار است تا ۳۰ روز آینده منتشر شود. بسیاری کشورها – از جمله خود ایالات متحده، محل ساخت این هواپیماها – پرواز مدل‌های بوئینگ ۷۳۷ مکس۸ و مکس۹ را ممنوع کرده‌اند.

همزمان، روزنامه سیاتل تایمز در گزارشی نوشت تحلیل سیستم جدید کنترل و ایمنی پرواز، که در این نوع از هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ تعبیه شده است، از وجود «چند ایراد عمده» حکایت دارد. منبع خبر این روزنامه آمریکایی برخی از مهندسان پیشین و فعلی اداره فدرال هواپیمایی کشوری ایالات متحده است.

سیاتل تایمز در گزارش خود همچنین نوشته است که هم مسئولان شرکت بوئینگ و هم اداره فدرال هواپیمایی کشوری ۱۱ روز پیش – یعنی چند روز قبل از سقوط هواپیمای مسافری خطوط هوایی اتیوپی – در جریان این گزارش قرار گرفته و از آنها خواسته شده بود که درباره آن اظهار نظر بدهند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

ارتش اسرائیل از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن دو نفر در حمله یک فلسطینی خبر داد

عکس از آرشیو

ارتش اسرائیل روز یکشنبه ۲۶ اسفند اعلام کرد دست کم یک سرباز اسرائیلی در حمله یک فلسطینی در نزدیکی شهرک یهودی‌نشین اریئیل کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از یکی از سخنگویان ارتش اسرائیل، این حمله زمانی رخ داد که مهاجم فلسطینی با چاقو به یک سرباز اسرائیلی حمله‌ور شد و اسلحه او را گرفت.

مهاجم سپس به سه خودرو شلیک کرد و با مضروب کردن یک غیرنظامی، خودروی او را ربوده و به سمت چهارراه بعدی حرکت کرد و یک سرباز اسرائیلی دیگر را هدف قرار داد.

سخنگوی ارتش اسرائیل که در کنفرانس تلفنی با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، هویت مهاجم را مشخص نکرد و تنها گفت در این حمله یک سرباز اسرائیلی کشته و دو نفر زخمی شدند.

همچنین مشخص نیست که آیا مهاجم همدست داشته یا به تنهایی عمل کرده است. عملیات برای شناسایی مهاجم ادامه دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

تظاهرات گسترده در مادرید برای حمایت از جدایی‌طلبان کاتالونیا

هزاران نفر از مردم مادرید در حمایت از سیاستمداران و فعالانی که به دلیل تلاش برای برای جدایی «کاتالونیا» از اسپانیا در انتظار محاکمه هستند، دست به راهپیمایی گسترده زدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این تظاهرات که روز شنبه ۲۶ اسفند در مادرید برگزار شده است اولین تظاهرات حمایتی از جدایی طلبان کاتالونیا محسوب می شود.

سازمان دهندگان این تظاهرات می‌گویند که ۱۲۰ هزار نفر در این تظاهرات شرکت داشتند که فراتر از انتظار بوده است.

همچنین پلیس اسپانیا نیز تعداد این راهپیمایان را ۱۸ هزار نفر اعلام کرده و گفته است که در این تظاهرات هیچ اتفاقی نیفتاده است.

برخی اعضای سابق دولت و پارلمان محلی کاتالونیا و فعالان مدنی این منطقه پس از برگزاری رفراندوم استقلال در اول اکتبر سال ۲۰۱۷ بازداشت شدند. محاکمه آن‌ها به تازگی در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا، آغاز شده است و حکم این افراد تا پس از برگزاری انتخابات پارلمانی اسپانیا در ۲۸ آوریل ۲۰۱۹ اعلام نمی‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

زندانیان متهم به «اقدام علیه امنیت ملی» حق رفتن به مرخصی نوروزی ندارند

قوه قضائیه ایران حق استفاده از مرخصی در تعطیلات نوروز را به زندانیانی که اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» داشته باشند، نداده است.

رسانه‌های ایران روز یکشنبه ۲۶ اسفند، گزارش دادند که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در یک بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای ایران، شرایط مرخصی به زندانیان در نوروز سال ۹۸ را اعلام کرده است.

بر اساس بخشنامه بالاترین مقام دستگاه قضایی ایران، به چند گروه از زندانیان، از جمله «محکومان جرایم اقدام علیه امنیت کشور که محکومیت آنها بیش از یک سال باشد»،‌ مرخصی داده نمی‌شود. این در حالیست که بسیاری از زندانیان سیاسی در ایران که محکومیتی با این عنوان را دارند، ماه‌هاست که از حق مرخصی بی بهره هستند.

ابراهیم رئیسی همچنین در این بخشنامه عنوان کرده است، زندانیانی که «بنا به نظر دادستان یا قاضی اجرای احکام کیفری یا رئیس زندان یا شورای طبقه بندی، شایستگی برخورداری از مرخصی را ندارند» نیز به مرخصی عید نمی روند.

زمان مرخصی برای زندانیان واجدشرایط، ۱۵ روز تا یک ماه اعلام شده است.

ابراهیم رئیسی اخیرا به ریاست قوه قضائیه جمهوری اسلامی منصوب شده است. انتصاب آقای رئیسی به این سمت به دلیل کارنامه نقض حقوق بشر او و به ویژه نقش آفرینی در اعدام گسترده زندانیان سیاسی در سال ۶۷ ، اعتراضات و نگرانی‌های بسیاری را در پی داشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بیش از ۱۹۰ نفر در اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه بازداشت شدند

در پی تداوم اعتراضات جلیقه زردها در فرانسه، مقامات پلیس از دستگیری ۱۹۲ نفر در این اعتراضات خبر دادند.

در اعتراضات روز شنبه ۲۵ اسفند و در هجدهمین تظاهرات متوالی آخر هفته‌ها در فرانسه، معترضان جلیقه زرد اقدام به آتش زدن ساختمان برخی بانک‌ها و فروشگاه‌های لوکس کردند و با ماموران پلیس درگیر شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره گزارش داد که بنا به گفته پلیس پاریس، ۱۹۲ نفر در این اعتراضات دستگیر شدند. همچنین در اعتراضات روز گذشته ۶۰ نفر زخمی شدند که از این تعداد ۱۸ نفر آن‌ها آتش‌نشان و پلیس بوده اند.

همچنین امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه بعد از تظاهرات شنبه شب، وعده سرکوب مخربان را داد و در توئیتر نوشت که این تظاهرات و ویرانی‌ها نشان می‌دهد لازم است دولت برای پاسخ به نگرانی‌های معترضان بیشتر تلاش کند.

تظاهرات جلیقه‌زردها از نوامبر ۲۰۱۸ و در اعتراض به سیاست‌های اقتصادی امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، آغاز شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

فیسبوک می گوید ۱.۵میلیون ویدئو از حملات نیوزیلند را حذف کرده است

فیسبوک اعلام کرد که در طی ۲۴ ساعت پس از وقوع حملات مرگبار به دو مسجد در نیوزیلند اقدام به حذف ۱.۵ میلیون ویدئوی منتشر شده از این حملات در سراسر جهان کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فیسبوک در یک توئیت اعلام کرد که پس از حملات (نیوزیلند) و در فاصله ۲۴ ساعت ۱.۵ میلیون ویدئو از این حمله را از شبکه خود در سراسر جهان پاک کرده است از بین آن‌ها جلوی انتشار ۱.۲ میلیون ویدئو در همان مرحله آپلود را نیز گرفته است.

شرکت فیسبوک اعلام کرده است که همچنین به احترام قربانیان و به خاطر نگرانی مقام‌های محلی تمام نسخه‌های ویرایش شده از این ویدئو که تصاویر دلخراش در آن‌ها نبوده را نیز حذف می‌کند.

همچنین «جاسیندا آردرن»، نخست وزیر نیوزیلند نیز گفته است که به دنبال مذاکراتی با فیسبوک در مورد قابلیت پخش زنده ویدئوها از این شبکه اجتماعی است.

در جریان حمله به دو مسجد در نیوزیلند ۵۰ نفر کشته و شمار دیگری مجروح شد‌ند. در این حمله فردی از زمان ورود به مسجد تا به رگبار بستن افراد نمازگزار را به طور زنده با دوربینی که روی کلاه خود نصب کرده بود، از طریق فیسبوک برای مدت ۱۷ دقیقه پخش کرده بود همچنین نسخه‌هایی از این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG