لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۴

ناتو آماده دفاع از ترکیه است


دبیرکل ناتو می گوید این سازمان آماده است در صورتی که لازم باشد، از ترکیه در برابر حملات سوریه دفاع کند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفت این ائتلاف، برای دفاع از ترکیه آماده است اما امیدوار است که نیازی به این اقدام نباشد. او گفت ناتو امیدوار است که همه طرف های درگیر نهایت کوشش خود را برای جلوگیری از افزایش بحران انجام دهند و برای درگیری موجود راه حلی سیاسی بیابند.

راسموسن گفت وزرای دفاع ناتو روز سه شنبه و در جریان اولین روز از نشست دو روزه خود در بروکسل، وضعیت سوریه و یا تنش مرزی میان سوریه و ترکیه را بررسی نکردند.

راسموسن گفت این وظیفه شورای امنیت سازمان ملل متحد است که درباره هرگونه اقدام لازمی که شاید، دولت سوریه را وادار به یافتن یک راه حل صلح آمیز برای درگیری ها کند، تصمیم گیری کند.

دبیرکل ناتو گفت قویا از اینکه شورای امنیت تاکنون نتوانسته است در مورد سوریه بر سر یک قطعنامه الزام آور به توافق برسد که حاوی پیامی قوی برای رهبری این کشور باشد، متاسف است.

روسیه و چین مانع هرگونه درخواست شورای امنیت برای استفاده از نیروی نظامی در مورد سوریه شده اند.

در روزهای اخیر، درگیری های نظامی سوریه که بیش از یک سال است که ادامه یافته، به ترکیه نیز منتقل شده است. ترکیه یکی از اعضای ناتو است.

سوریه می گوید نیروهایش قصد هدف قرار دادن ترکیه را نداشتند، اما ارتش ترکیه به پرتاب خمپاره ها از سوریه پاسخ نظامی داده است.
این تنش باعث نشست فوری سفرای ناتو شد. آنان همبستگی خود را با ترکیه اعلام کردند. اما مسوولان می گویند ناتو برنامه ای بیش از این ندارد.

یک مقام نظامی ناتو می گوید این ائتلاف از قدرت نظامی کافی برای تاثیر گذاشتن جدی بر درگیری های سوریه برخوردار است، ولی تا زمانی که رهبران سیاسی تصمیم به دخالت نظامی نگیرند، حرکتی از سوی ناتو صورت نخواهد گرفت.
XS
SM
MD
LG