لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۶

هوگو چاوز پیروز انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا شد


مسوولان برگزاری انتخابات ونزوئلا می گویند هوگو چاوز رییس جمهوری این کشور در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه پیروز شد. آقای چاوز ۵۴ درصد آرا را از آن خود کرد.

انریکه کاپریلس، رقیب انتخاباتی هوگو چاوز، پیروزی آقای چاوز را اواخر روز یکشنبه تبریک گفت.

شورای انتخابات ونزوئلا می گوید ۸۱ درصد از ۱۹ میلیون نفری که برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده بودند، در این رای گیری شرکت کردند. بر این اساس آقای چاوز با ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار رای رقیب خود را با اختلاف بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار رای پشت سر گذاشت.

پس از اعلام نتیجه رای گیری، مرکز شهر کاراکاس بیرون از کاخ ریاست جمهوری که حامیان هوگو چاوز تجمع کرده بودند، شاهد آتش بازی بود.

تحلیلگران می گویند انتخابات روز یکشنبه دشوارترین انتخابات برای رییس جمهوری چپ گرای ونزوئلا در ۱۴ سال گذشته بوده است.

پایگاه اصلی حامیان هوگو چاوز که قشر فقیر ونزوئلا هستند همچنان قوی است. با این حال انریکه کاپریلس توانست اپوزیسیون را به حرکت در آورد. این وکیل ۴۰ ساله یک کمپین خانه به خانه راه اندازی کرد و طی آن از کمبود برق، کمبود غذا، و آمار بالای قتل انتقاد کرد.

یکی از پرسش های اصلی در جریان انتخابات شرایط سلامتی آقای چاوز بود. هوگو چاوز می گوید کاملا از بیماری سرطان که اولین بار بیش از یک سال پیش خبر آن منتشر شد بهبود یافته است. نوع دقیق سرطان رییس جمهوری ونزوئلا هنوز فاش نشده است.

هوگو چاوز، ۵۹ ساله، با پیروزی در انتخابات روز یکشنبه می تواند تا سال ۲۰۱۹، بیستمین سالگرد ریاست جمهوری اش، در قدرت باقی بماند.

هوگو چاوز منتقد ایالات متحده به شمار می رود و از دولت های مخالف آمریکا در جهان حمایت می کند. او میلیارد ها دلار از پول فروش نفت ونزوئلا را هزینه برنامه های کمک های اجتماعی کرده است.XS
SM
MD
LG