لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

جلیلی پیشنهاد هسته ای ایران به آمریکا را تکذیب کرد


دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران، پیشنهاد هسته ای تهران به واشنگتن را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سعید جلیلی در جلسه روز شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران، گزارش ها در مورد پیشنهاد موسوم به طرح ۹ مرحله ای ایران را تکذیب کرد.

وی گفت هیچ‌گونه پیشنهاد جدیدی خارج از چارچوب مذاکرات پنج بعلاوه یک مطرح نشده است.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه،‌ ۱۴ مهرماه، از قول یک مقام ارشد آمریکایی نوشته بود ایران در تازه ترین اقدام برای حل بحران هسته‌ای خود، خواستار حذف تمامی تحریم‌ها شده است تا در ازای آن به تدریج غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند اما آمریکا این درخواست را «غیر قابل اجرا» خوانده و آن را رد کرده است.

به گزارش روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز، ایران طرحی «۹ مرحله‌ای» را پیشنهاد کرده که بر اساس آن درخواست شده است که غرب گام به گام از تحریم‌های خود بکاهد تا در این مدت جمهوری اسلامی نیز بخشی از غنی‌سازی «اورانیوم ۲۰ درصدی» را کنار بگذارد.

بر اساس این گزارش تنها در مرحله نهم این طرح و پس از لغو تمامی تحریم‌ها علیه ایران است که تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به طور کامل، «به حال تعلیق» در می‌آید.

یک مقام ارشد دولت اوباما به نیویورک تایمز گفته بود ساختار این طرح به گونه ای است که در نهایت سوخت هسته‌ای جمهوری اسلامی داخل ایران می‌ماند که به ایران این امکان را می‌دهد که هر زمانی که خواست، برنامه هسته‌ای خود را بدون فوت وقت از سر بگیرد.

این مقام ارشد که نامش ذکر نشد افزوده بود امکان از سرگیری برنامه هسته‌ای از سوی ایران بدون اتلاف وقت در حالی است که اگر پس از لغو تمامی تحریم‌های آمریکا بار دیگر نیاز باشد که تحریم‌ها اعمال شوند،‌ اجرایی کردن دوباره آن‌ها «سال‌ها» زمان می‌برد.

یک مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا نیز در این باره با اشاره به رهبر جمهوری اسلامی، که نقش اصلی را در تصمیم‌گیری‌های کلان دارد، گفته بود: «او دمدمی مزاج است و پیشتر دیده‌ایم که تا مرحله نهایی حل یک مسئله پیش رفته و در نهایت کنار کشیده است.»

آمریکا تأکید کرده تا زمان توافق قطعی ایران و غرب بر سر مسئله هسته‌ای جمهوری اسلامی، تحریم‌ها علیه ایران به قوت خود باقی است.

ایالات متحده تا کنون بارها تأکید کرده است که حاضر نیست بدون مشاهده گام مشخصی از سوی ایران، از شدت تحریم‌ها بکاهد.
XS
SM
MD
LG