لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۵

سوريه: استفاده از سلاح های شيميايی شايعه آمريکا است


در اوج درگیریهای سنگین در شهرهای مختلف سوریه، اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب به سوريه می گوید روند مذاکره با همه طرفهای درگير برای آرام کردن سريع اوضاع ادامه دارد.

دولت سوريه آمريکا را متهم کرده که با هدف سرنگونی رژيم بشار اسد شايع کرده که دولت عليه مردم از سلاح شيميايی استفاده می کند.

در حاليکه نبرد ميان نيروهای دولتی سوريه و مخالفان مسلح برای در دست گرفتن کنترل شهر حلب روز دوشنبه هم با شدت تمام ادامه داشت دفتر نمايندگی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در اين کشور اعلام کرده است که روند گفتگو با همه طرفهای درگير برای آرام کردن سريع اوضاع به قوت خود باقی است.

نمايندگی سازمان ملل و اتحاديه عرب در سوريه در عين حال هشدار داده است که شدت انزجار و بی اعتمادی در ميان طرفهای درگير، از جمله گروههای قومی مذهبی به حدی زياد شده که ممکن است شرايط پيچيده تر از اين شود. دفتر اخضر ابراهیمی می گويد، يکی از بزرگترين موانع در جهت رفع بحران سياسی سوريه، وجود چند دستگی های عميق در ميان احزاب سياسی است.

در عين حال، خبرگزاری رسمی سوريه می گويد، گروههای مسلح روز يکشنبه در شهرهای مرکزی آن کشور مردم را قتل عام کردند.

بنابر گزارش کانال تلويزيونی الميادین در لبنان که نظرات حکومت ایران را بازتاب می دهد صدها نفر از افراد مسلح يکشنبه شب در دو شهر در حومه حمص مردم را شبانه از خانه هايشان بيرون کشيدند و ۱۷ نفر از آنها را کشتند و تعدادی را با خود بردند.

دولت سوريه، روز دوشنبه آمريکا را متهم کرد که با هدف سرنگونی رژيم بشار اسد در ميان مردم شايع کرده است که دولت عليه آنان از جنگ افزارهای شيميايی استفاده می کند.

وليد معلم، وزير امور خارجه سوريه به کانال تلويزيونی الميادین گفت، ايالات متحده می خواهد در مورد سوريه هم همان سناريويی را راه بياندازد که در نهايت به جنگ عراق منجر شد.

با آنکه بشار اسد پيشتر به داشتن جنگ افزارهای شيميايی اعتراف کرده بود ولید معلم، با ترديد از وجود تسليحات شيميايی در سوريه صحبت می کرد. او گفت، اين شايعات ساخته و پرداخته آمريکا است تا با ترساندن مردم رژيم را سرنگون کند.
XS
SM
MD
LG