لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۸

کمک های مالی به نامزدها


کمک های مالی به نامزدها
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
دانلود

کمک های مالی به نامزدها

در نظام انتخاباتی آمریکا یکی از مهم ترین عوامل پیروزی یک نامزد انتخاباتی کمک های مالی مردم است. در انتخابات سراسری آمریکا اعم از میان دوره ای یا انتخابات ریاست جمهوری که هر ٤ سال یک بار برگزار می شود؛ نامزدها می توانند این کمک ها را در چارچوب قوانین کمیسیون فدرال انتخابات دریافت کنند.

یک نامزد انتخاباتی باید بتواند مخارج تبلیغاتی خود، گروهی که ستاد انتخاباتی اش را می گردانند ، مشاوران و بسیاری دیگر را تاًمین کند و به همین جهت به کمک های مالی طرفدارانش نیاز دارد.

... و در آن چه به کمک مالی مردم مرتبط است، مقررات کمیسیون فدرال انتخابات بسیار دقیق عمل می کند و هرگونه عمل نا درستی در چهارچوب کمک های انتخاباتی جرائم سنگینی در بر دارد.
به عنوان مثال، هنگامی که جان ادوارد کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا در سال ٢٠٠٨ متهم به سست کردن قوانین مالی انتخاباتی آمریکا شد چرا که بخشی از کمک های مالی به ستاد انتخاباتی خود را برای پنهان کردن ارتباط نا مشروع خویش با یکی از همکارانش مصرف کرده بود؛ مورد محاکمه قرار گرفت.

وی چندی بعد از سوی هیئت منصفه دادگاه تنها در یک مورد از ٦ مورد اتهام تبرئه شد اما قاضی بقیه اتهامات وارده به وی را رد کرد.

... و اما اخیراً قانون جدیدی در چهارچوب کمک های مالی به نامزدهای انتخاباتی به تصویب دیوان عالی آمریکا رسیده است.

پرزیدنت اوباما در مورد این قانون و کمک های مالی انتخاباتی بر این باور است که تصمیم دیوان عالی آمریکا قانونی را که برای دهه ها اجرا میشد، لغو کرده است.
قانونی که پرزیدنت اوباما به آن اشاره میکند، بنام «اتحاد شهروندان»* معروف است. این قانون می گوید جلوگیری از کمک های مالی شرکت ها برای پخش آگهی های سیاسی در مورد کاندیداهای انتخاباتی نمی تواند با توجه به اصلاحیه اول قانون اساسی آمریکا محدود شود. اصلاحیه اول قانون اساسی آمریکا که بخشی از
«حقوق فردی» بشمار میرود؛ به آزادی بیان، مذهب و گرد هم آئی احترام می گذارد.
پرزیدنت اُباما میگوید تصویب این قانون به برخی این قدرت را میدهد که بدون آشکار کردن آن برای مردم و تا هر اندازه که مایل باشند کمک های مالی خود را در اختیار کاندیداها قرار دهند.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید حتی شرکت های کنترل شده توسط خارجی ها نیز که در پی نفوذ در دموکراسی آمریکا هستند قادر خواهند بود آزادانه، انتخابات را در جهت کاندیدائی که مایل هستند؛ بچرخانند.

به عبارت دیگر، قانونی که شما را موظف کند که بگوئید شما چه کسی هستید و چه کسی پول آگهی های انتخاباتی شما را می پردازد، قدرتی که سرنوشت این کشور را قاطعیت می بخشد، در دست های آنان نیست. بلکه این قدرت در دستهای شماست.
این به ما بستگی دارد تا از مهمترین اصل پایه ای آمریکا که دولت مردم، با مردم و برای مردم است؛ دفاع کنیم.

*Citizen United v. Federal Election Commission
XS
SM
MD
LG