لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

تاثیر کارایی رئیس جمهوری وقت


تاریخ سیاسی آمریکا در سده های اخیر نشان داده است که اقلیت یا اکثریت حزبی در کنگره این کشور می تواند سیاست های داخلی یا خارجی رئیس جمهوری را تحت تاًثیر قرار دهد و اینجاست که نتایج انتخابات میان دوره ای که هر ۲ سال یک بار بر گزار می شود؛ برای رئیس جمهوری حائز اهمیت است.

... و اما در آن چه به فرمانداران ایالت ها مرتبط است باید گفت که آنان نمی توانند نقش عمده ای در اجرای برنامه های رئیس جمهوری به ویژه در سیاست خارجی وی داشته باشند.

تاریخ سیاسی آمریکا نشان دهنده آنست که تاًیید یا عدم تاًیید کار رئیس جمهوری وقت بر انتخابات سراسری تاًثیر مهمی گزارده است. معمولاً سه عامل مهم در روزهای نزدیک به برگزاری انتخابات در فضای سیاسی آمریکا حائز اهمیت است.

موفق بودن دولت وقت، تاًیید کار رئیس جمهوری و رضایت از عملکرد کنگره
برگزاری انتخابات مقدماتی در چارچوب انتخابات رئیس جمهوری برای تعیین نامزدهای حزبی یکی از مهم ترین و گاه پر سر و صداترین آزمایش های انتخاباتی است.انتخابات مقدماتی در آمریکا انتخاباتی است که هر یک از احزاب سیاسی با توجه به مقررات داخلی حزبی خود ان را انجام می دهند و در واقع راه را برای نامزد خود در انتخابات سراسری هموار می کنند. این انتخابات در برخی از ایالت ها بصورت بسته انجام می گیرد.

به عبارت دیگر، کسانی می توانند در این نوع انتخابات که انتخابات بسته نامیده می شود، شرکت کنند که قبل از آن برای دادن راًی در حزب ثبت نام کرده باشند. در این انتخابات که انتخابات درون حزبی است، راًی دهندگان مستقل نمی توانند شرکت کنند.

در برخی از ایالت ها انتخابات مقدماتی بصورتی برگزار می شود که راًی دهندگان مجبور نیستند قبل از شرکت در انتخابات و دادن راًی در آن حزب نام نویسی کنند و سر انجام این انتخابات مقدماتی است که بر اساس آرای راًی دهندگان نامزد حزبی را انتخاب می کند.

نامزدهای انتخاباتی اعم از جمهوری خواه یا دموکرات پس از اعلام نامزدی خود فرصت دارند با استفاده از شرکت در جلسات گوناگون، درج آگهی های مختلف، سخنرانی ها و برقراری ارتباط با راًی دهندگان از راه های مختلف، خود را برای پیروزی در راًی گیری نهائی آماده کنند.
XS
SM
MD
LG