لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۷

کلینتون:آمریکا تحریم واردات از برمه را بر می دارد


هیلری کلینتون، وزیر امورخارجه ایالات متحده می گوید واشنگتن، در واکنش به پیشرفت های ادامه دار برمه در مسیر اصلاحات، برای لغو تحریم واردات از برمه به آمریکا گام بر می دارد.

خانم کلینتون در جلسه ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به تین سین، رییس جمهوری برمه گفت برداشتن تحریم ها، «گام بعدی در عادی سازی روابط تجاری ما» با برمه است.

لغو این تحریم ها که با همکاری کنگره آمریکا صورت می گیرد، برداشتن آخرین تحریم مهم تجاری آمریکا علیه برمه قلمداد می شود. برمه پس از چندین دهه انزوای سیاسی و اقتصادی، شاهد بهبودی است.

هیلری کلینتون گفت آمریکا روند کاهش محدودیت ها علیه ورود کالاهای برمه ای به آمریکا را آغاز می کند. او ابراز امیدواری کرد این اقدام باعث ایجاد فرصت بیشتری برای مردم برمه شود تا بتوانند تولیداتشان را در بازار آمریکا بفروشند.

تین سین، سال گذشته میلادی در برمه به قدرت رسید و موجی از اصلاحات را در آن کشور آغاز کرده است. تین سین پس از این دیدار با وزیر امورخارجه آمریکا ضمن ابراز قدردانی خود، گفت مردم برمه از اقدامات آمریکا برای آسان تر کردن تحریم ها «بسیار خرسند» هستند.

هفته گذشته، خانم کلینتون با آنگ سان سوچی، رهبر اپوزیسیون برمه که برای چند هفته به آمریکا سفر کرده است، دیدار و گفتگو کرد. رهبر دموکراسی خواهان برمه از واشنگتن خواست تا تحریم های بیشتری را علیه برمه لغو کند تا به مردم این کشور کمک شود.

هیلری کلینتون گفت لغو تحریم ها علیه برمه در واکنش به درخواست های دولت و اپوزیسیون برمه صورت می گیرد. آمریکا اخیرا اقداماتی را برای برقراری روابط سیاسی با برمه و برداشتن تحریم ها علیه سرمایه گذاری آمریکاییان در برمه انجام داده است.

تین سین مارس سال گذشته میلادی در برمه به قدرت رسید. او یک ژنرال سابق است و اصلاحات او شامل آزاد کردن زندانیان سیاسی، کاهش سانسور، و بازکردن فضای گفتگو با اپوزیسیون دموکراسی خواه و گروه های مسلح اقلیت می شود.
XS
SM
MD
LG