لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۵

نتیجه مقدماتی انتخابات پارلمانی بلاروس حاکی از پیروزی احزاب حامی دولت است


نتيجه مقدماتی انتخابات پارلمانی بلاروس نشان می دهد که پارلمان آتی اين کشور بار ديگر در کنترل احزاب طرفدار دولت باقی خواهد می ماند.

کميسيون برگزاری انتخابات پارلمانی بلاروس امروز اعلام کرد، ۱۰۹ نفر، به نمايندگی از احزاب طرفدار دولت در انتخابات برنده شدند. نتيجه انتخابات پارلمانی روز یکشنبه نشان می دهد هيچيک از ۴۰ کانديدای ميانه رويی که به نمايندگی از طرف گروههای کمونيستی و چپ گرای مخالف الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور، در انتخابات شرکت کرده بودند، موفق نشدند حتی يک کرسی پارلمان را از آن خود کنند.

پارلمان بلاروس از زماني که سه عضو اپوزيسيون دولت در سال ۲۰۰۴ کرسی های خود را در آن از دست دادند، تماماً توسط طرفداران دولت اداره می شود.

ليديا يرموشينا، رئيس کميسيون مرکزی انتخابات بلاروس، از آن به عنوان يک
انتخابات سالم و معتبر ياد کرد.

ناظران سازمان همکاری و امنيت اروپا نيز از روند برگزاری انتخابات ابراز خوشنودی کرده اند، اما محافل حقوق بشر ادعا می کنند انتخابات ديروز با دستگيری و بازداشت فعالان سياسی و اپوزيسيون همراه بود.

الکساندر لوکاشنکو بعد از پايان انتخابات با توجه به تحريم شدن آن از طرف نيروهای اپوزيسيون، در مورد رويدادهای بعدی و احتمال برگزاری راهپيمايی های اعتراضی هشدار داد.

آقای لوکاشنکو اپوزيسيون را افراد بزدلی ناميد که حرفی برای گفتن به مردم ندارند.
در حال حاضر دولت بلاروس به خاطر سرکوب گروه های مخالف و رسانه های مستقل از طرف آمريکا و اتحاديه اروپا تحت تحريم اقتصادی و مسافرتی قرار دارد
XS
SM
MD
LG