لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۲

محمدعلی جعفری: نمی توان منکر جنگ شد


در حالی که در هفته‌های اخیر روزی نبوده است که بدون خبر از حمله احتمالی اسرائیل به ایران سپری شود، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روز شنبه، اول مهرماه، پیش‌بینی کرد که در نهایت «جنگ رخ خواهد داد»، و فقط زمان و مکان این جنگ معلوم نیست.

محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران، که هفته گذشته نیز خبرساز شده بود در اظهار نظر روز شنبه خود گفته است که «دشمنی اسرائیل با اسلام و انقلاب [ایران] جدی است» و این دشمنی و خصومت «نهایتا به درگیری فیزیکی ختم خواهد شد».

پیش‌بینی این مقام عالی‌رتبه در جمهوری اسلامی تنها سه روز پس از آن منتشر شده است که یک مقام دیگر یعنی وزیر دفاع روز چهارشنبه گذشته خبر داد که ایران خود را برای «یک نبرد بزرگ» آماده کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای جعفری اشاره کرده که «کسی جرأت حمله به ایران را ندارد»، اما در ادامه افزوده است که «جنگ رخ خواهد داد، اما این که کجا و کی باشد معلوم نیست».

فرمانده سپاه پاسداران توضیح نداده است که آیا این گفته‌اش به این معناست که جنگ ایران و اسرائیل در کشوری دیگر رخ خواهد داد یا خیر، اما اشاره کرده است: «انقلاب اسلامی مرز ندارد، و ما باید تجربیات خود را... به‌روز کنیم و به دیگران نیز انتقال دهیم.»

شایعه قصد اسرائیل برای حمله به تاسیسات اتمی ایران یک سالی است که بالا گرفته و به‌ویژه در دو ماه گذشته بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، و اهود باراک، وزیر دفاع این کشور، بارها به ضرورت برخورد جدی و تند با تهران اشاره کرده اند.

همچنین در هفته‌های گذشته نخست وزیر اسرائیل به تعیین یک خط قرمز مشخص برای فعالیت‌های اتمی ایران تاکید کرده، و این اقدام را تنها چاره پرهیز از جنگ بین دو کشور دانسته است.

این در حالی است که قدرت‌های غربی، به‌ویژه ایالات متحده، بزرگ‌ترین حامی اسرائیل، بارها به این تهدیدهای اسرائیل واکنش منفی نشان داده و بر اعتبار راه حل دیپلماتیک در برخورد با جمهوری اسلامی تاکید کرده‌اند.

با این حال محمدعلی جعفری در گفته‌های روز شنبه خود ضمن آن که اسرائیل را «لکه ننگ و غده سرطانی» و سران این کشور را «احمق» خطاب کرده دست‌کم چهار بار با اطمینان تکرار کرده است که این جنگ «بالاخره رخ خواهد داد».

از جمله او گفته است: «حتی اگر عقلانیت هم به خرج داده شود، این حادثه رخ می‌دهد»، و هشدار داده است که «تضمینی برای این عقلانیت وجود ندارد و ممکن است کارشان به جنون برسد».

اما این دومین بار در کمتر از یک هفته گذشته است که فرمانده سپاه پاسداران ایران اظهار نظری جنجالی می‌کند.

بار اول او در یک‌شنبه هفته گذشته تاييد کرد که اعضای نيروی قدس سپاه پاسداران یعنی شاخه برون‌مرزی سپاه در سوريه حضور دارند، ولی مدعی شد که «اين به منزله حضور نظامی ايران در اين کشور نيست».

با این حال اذعان این مقام جمهوری اسلامی به حضور نیروی ایرانی در سوریه چنان بالا گرفت که مسئول روابط عمومی سپاه و همین طور وزارت امور خارجه ایران را به انکار و تصحیح گفته‌های او واداشت.
(به نقل از رادیو فردا)
XS
SM
MD
LG