لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

نظام قانون گذاری آمریکا


نظام قانون گذاری آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00
دانلود

نظام قانون گذاری آمریکا

در انتخابات سراسری چهار سال یکبار در آمریکا علاوه بر رئیس جمهوری و معاون وی، تمام ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، سی و سه (۳۳) سناتور و همچنین تعدادی از فرمانداران آمریکا در انتخاباتی آزاد و منصفانه از سوی مردم بر گزیده می شوند.

در انتخابات سراسری سال ۲۰۱۲ آمریکا بدست آوردن اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان برای دموکرات ها حائز اهمیت فراوان است.

در چارچوب فرمانداران ایالت ها باید گفت که آنان نقش عمده ای در اجرای برنامه های رئیس جمهوری به ویژه در سیاست خارجی نخواهند داشت اما هر گونه موفقیت یا عدم موفقیتی در چارچوب مجلس نمایندگان یا مجلس سنا و در نتیجه تغییر در اکثریت حزبی هر یک از دو پیکره کنگره آمریکا می تواند رئیس جمهوری را از اقلیت به اکثریت و یا از اکثریت به اقلیت برساند و اینجاست که نتایج انتخابات میان دوره ای که هر دو سال یک بار بر گزار می شود؛ برای رئیس جمهوری حائز اهمیت است.

تاریخ سیاسی آمریکا نشان دهنده آنست که تاًیید یا عدم تاًیید کار رئیس جمهوری وقت بر انتخابات میان دوره ای تاًثیر مهمی گذارده است. معمولاً سه عامل مهم در روزهای نزدیک به برگزاری انتخابات در فضای سیاسی آمریکا حائز اهمیت است.

موفق بودن دولت وقت، تاًیید کار رئیس جمهوری وقت و تاًیید کنگره برگزاری انتخابات مقدماتی برای تعیین کاندیدای حزبی در چارچوب انتخابات رئیس جمهوری یکی از مهم ترین و گاه پر سر و صداترین آزمایش های انتخاباتی است.

انتخابات مقدماتی در آمریکا انتخاباتی است که هر یک از احزاب سیاسی با توجه به مقررات داخلی حزبی خود ان را انجام می دهند و در واقع راه را برای کاندیدای خود در انتخابات سراسری هموار می کنند. این انتخابات در برخی از ایالت ها بصورت بسته انجام می گیرد.

به عبارت دیگر، کسانی می توانند در این نوع که انتخابات بسته نامیده می شود، شرکت کنند که قبل از آن برای دادن راًی در حزب ثبت نام کرده باشند، در این انتخابات که انتخابات درون حزبی است، راًی دهندگان مستقل نمی توانند شرکت کنند.
در برخی از ایالت ها انتخابات مقدماتی بصورتی برگزار می شود که راًی دهندگان مجبور نیستند قبل از شرکت در انتخابات و دادن راًی در آن حزب نام نویسی کنند و سر انجام این انتخابات مقدماتی است که بر اساس آرای راًی دهندگان، کاندیدای حزبی را انتخاب می کند.

کاندیداهای انتخاباتی اعم از جمهوری خواه یا دموکرات پس از اعلام کاندیدائی خود فرصت دارند با استفاده از شرکت در جلسات گوناگون، درج آگهی های مختلف، سخنرانی ها و برقراری ارتباط با راًی دهندگان خود را برای پیروزی در روز راًی گیری آماده کنند.
XS
SM
MD
LG