لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

بزرگان سینما در «فصل کرگدن»


بر اساس اخبار منتشر شده در وب سایت رسمی بهمن قبادی، اکران تازه ترین ساخته این کارگردان ، با نام " فصل کرگدن "، در اواخر ماه سپتامبر در چند کشور اروپایی آغاز خواهد شد.

فیلم " فصل کرگدن " نخستین تجربه خود در رقابت های بین المللی سینما را، با جشنواره بین المللی فیلم تورنتو آغاز کرد.

حضور بازیگرانی چون بهروز وثوقی، مونیکا بلوچی،ایلماز اردوغان(کارگردان و بازیگر سینمای ترکیه)، جانر جیندروک، برن ساعات ، بلجیم بلگین (سه بازیگر مطرح سینمای ترکیه) و خلاقیت و نوع نگاه قبادی، فیلم را آماده رقابت با فیلم های ساخته شده توسط فیلمسازان به نام سینما کرده است.

اما شرایط و نوع نگاه کارگردان در این فیلم نسبت به فیلم های قبلی اش ،کمی متفاوت تر است . قبادی که پس از ساخت و اکران فیلم بدون مجوز " کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد" ، دیگر شرایط ماندن در ایران برایش فراهم نبود ، تصمیم به ادامه کار در خارج از ایران گرفت. البته مشکلات بوجود آمده از سوی مسوولان سینمای ایران برای این کارگردان، تنها معطوف به آخرین ساخته اش نبود و این داستانی بود که از دومین فیلم بلندش با نام " آوازهای سرزمین مادری ام" شروع، و در نهایت به مهاجرت قبادی در سالهای اخیر انجامید.

نقطه تمایز قبادی با دیگر کارگردانان مستقل حال حاضر سینمای ایران، موضوعات و جغرافیایی بود که وی به عنوان اساس و ژانر جدید سینمای خود انتخاب کرده بود: یعنی جغرافیای کردستان.

قبادی که خود، واقف و آگاه به شرایط کردستان بود، عزم خود را برای نشان دادن چهره ای متمایزتر از تصاویر حک شده دوران سیاه جنگ کردستان در پس ذهن جامعه ایران، که از سوی دستگاه های حکومتی بصورت کاملا سیستماتیک تبلیغ می شد، جزم کرد.او زاویه دوربینش را از نگاه مسائل جهت دارانه و تبلیغات تفکرات خاص به سمت مسائل انسانی کج کرد.

قبادی به دنبال کشف نقاط مشترک در میان مردم در جهت خلق نوع جدیدی از ارتباطات و دیالوگ فرهنگی بود. او به این نتیجه رسیده بود که فیلم های یکسویه ، شاید مدت زمان اندکی بعضی از دولتمردان را خشنود می کرد، اما دستاوردی جز تفرقه در جامعه و دوچندان کردن نارضایتی ها چه در کردستان و چه در دیگر مناطق ایران و نمک پاشی به زخم های کهنه را به دنبال نخواهد داشت.

پس از خروج از ایران نیز، به دنبال کرگدن های سرگشته ای رفت تا گوشه ای دیگر از زوایای زندگی ایرانیان را به دنیای بیرون نشان دهد.قبادی این بار به جای شات های شاعرانه، سراغ خود شاعر، به عنوان قهرمان اصلی داستان فیلمش رفت. آخرین ساخته قبادی با نام " فصل کرگدن " داستان زندگی شاعری است که سالیان زیادی را در زندان به سر برده و حال پس از آزادی، با زندگی تازه ای مواجه می شود. قبادی تجربه های جدیدی را در کار با دوربین و صدا در پیش گرفته است.

وجه تمایز این فیلم، با دیگر فیلم های پیشین، بهره گیری از بازیگران حرفه ای و نام آشنای ایران و جهان است.

این فیلم نیز بدون شک طرفداران و منتقدانی خواهد داشت،اما ورای نقد فیلم، بدون شک همگان بازگشت بهروز وثوقی به سینمای ایران با این فیلم را،نقطه عطفی دیگر در تاریخ سینمای ایران می دانند .
XS
SM
MD
LG