لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۲

تمدید معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی از تحریم‌های آمریکا


آمریکا اعلام کرد معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی از تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، به دلیل کاهش واردات نفتی این کشورها از ایران، برای شش ماه دیگر تمدید شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز جمعه،‌ ۲۴ شهریورماه، در بیانیه‌ای اعلام کرد آمریکا، کشورهای ژاپن، بلژیک، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، یونان، اسپانیا، جمهوری چک، لهستان و هلند را برای شش ماه دیگر از تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران معاف کرده است.

کلینتون تأکید کرد تمدید این معافیت به این معنا خواهد بود که بانک‌های این ۱۱ کشور، شش ماه دیگر مهلت دارند تا روابط تجاری با ایران را در موارد مورد تحریم از سوی آمریکا، به صفر برسانند تا از قرار گرفتن در فهرست سیاه و قطع کامل ارتباط‌شان با سیستم مالی آمریکا در امان بمانند.

معافیت از تحریم‌های یاد شده مرتبط با تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی آمریکا است. باراک اوباما سال گذشته قانون تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را امضا کرد، قانونی که به موجب آن هر نهاد مالی و تجاری که با بانک مرکزی رابطه داشته باشد، از سوی آمریکا مجازات می‌شود.

از زمان اجرایی شدن تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده علیه ایران، این کشور در چند مرحله ۲۰ کشور، به عبارتی تمامی خریداران عمده و بعضی از خریداران خرد نفت ایران را مشمول معافیت کرده است.
XS
SM
MD
LG