لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۰

دلار ۲۴۳۰ تومان ؛ «خودداری دولت از تزریق ارز به بازار»


همزمان با افزایش قیمت ارزهای خارجی در ایران، احمد توکلی، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ایران گفت بانک مرکزی در دو هفته اخیر از عرضه ارز به بازار خودداری کرده است. خبرگزاری مهر به نقل از توکلی نوشته، این اقدام دولت سبب شده ۱ ۱هزار میلیارد تومان پول از جیب ملت، نصیب «افراد خاص» شود . محمود بهمنی، رییس بانک مرکزی ایران هم به وبسایت شاخص آنلاین گفته است «بر اساس اطلاعاتی که داریم بخشی از دلارها در خانه مردم است.»

خبرگزاری مهر روز یکشنبه در گزارشی از بازار آزاد ايران اعلام کرد نرخ دلار در معاملات امروز رکورد تازه ای بر جای گذاشت و به ۲۴۳۰ تومان رسيد. نرخ يورو در همين روز از مرز سه هزار و ۱۵۰ تومان گذشت.

سايت «شاخص آنلاين» ظهر روز يکشنبه- ۱۹ شهريورماه- در گزارشی اعلام کرده بود که قيمت هر دلار در معاملات صبح اين روز ۲۳۰۰ تومان فروخته شد ولی ساعاتی بعد قيمت دلار با جهشی صد تومانی به ۲۴۰۰ تومان رسيد.

نرخ دلار در معاملات روز شنبه حدود دو هزار و ۲۲۸ تومان بود که تنها ده تومان اختلاف قيمت بين معاملات صبح و عصر مشاهده می شد.

افزايش جديد قیمت دلار نشان می دهد که تفاوت نرخ رسمی آن با نرخ آزاد هم اکنون به ۱۳۰۰ تومان افزايش پيدا کرده است.

گزارش سايت اقتصادی «شاخص آنلاين» حاکی است که در معاملات روز يکشنبه، قيمت هر يورو نیز به سه هزار و ۱۳۰ تومان رسيد که بيانگر ۱۷۲ تومان افزايش ظرف يک روز است. هر پوند انگليس نيز سه هزار و ۷۶۰ تومان فروخته شد که ۱۰۰ تومان افزايش نشان می دهد.

در معاملات بازار طلا نيز هر سکه طرح قديم و طرح جديد با قيمت يکسان ۹۴۰ هزار تومان فروخته شده که به ترتيب هر کدام ۲۵ هزار و ۳۰ هزار تومان افزايش ظرف يک روز را نشان می دهند.

در همين حال، هر گرم طلای ۱۸ عيار نيز به رقم بی سابقه يکصد هزار تومان رسيد.

تلاطم اخير در بازار آزاد طلا و سکه ايران پس از آن رخ داد که دولت کانادا روز شنبه اعلام کرد که سفارت خود را در تهران تعطيل کرده است و پنج روز به ديپلمات های ايران در اتاوا دستور داد تا خاک اين کشور را ترک کنند.

اين اقدام دولت کانادا بيانگر بروز تنش تازه در روابط ايران با جامعه بين المللی است که هم اکنون تهران را مورد تحريم های شديد اقتصادی و سياسی قرار داده است.

نرخ انواع ارز در بازار آزاد ايران در حالی روز به روز افزايش می يابد که محمود بهمنی، رييس کل بانک مرکزی ايران، روز يکشنبه- ۱۲ شهريورماه- گفته بود که نرخ دلار به زودی به ۱۵۰۰ تومان کاهش خواهد يافت.

با اين حال، آقای بهمنی روز ۱۹ شهريورماه در همايش «بانکداری اسلامی» گفت که بانک مرکزی نمی تواند مرتبا قيمت ارز را پايين بياورد ولی ما سعی کرديم آن را کنترل کنيم.

محمود بهمنی، رييس بانک مرکزی ايران، روز يکشنبه گفته که جمهوری اسلامی در «شرايط جنگ تمام عيار اقتصادی» به سر می برد و اظهار داشت: «ما با دنيا از نظر اقتصادی در حال مبارزه هستيم و در اين شرايط بايد کالاها را از دنيا تامين کرده و با توجه به تحريم بانک‌ها از جمله بانک مرکزی نقل و انتقال پول و مراودات اقتصادی را انجام دهيم.»

محمدرضا ميرتاج الدينی، معاون رییس جمهوری ایران در اجرای قانون اساسی، نیز روز یکشنبه در یک همایش فرهنگی گفته است که «تحريم‌ها در گذشته نيز وجود داشت، اما در حالت ايستا بود، ولی اکنون تحريم‌ها به صورت پويا و هوشمند اجرا می‌شود.»

برنامه هسته ای ایران که کشورهای غربی آن را دارای ابعاد نظامی می دانند دلیل اصلی تحریم های بین المللی علیه تهران است ولی جمهوری اسلامی می گوید که این فعالیت های ماهیت صلح آمیز دارند و حاضر نیست از آن دست بکشد.
XS
SM
MD
LG