لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۵

دختر شایسته چگونه برگزیده می شود؟


روز هجدهم ماه اوت، شصت و دومین دوره مسابقه انتخاب دختر شایسته دنیا یا miss world ، در شهر اوردوس در کشور چین برگزار شد و ون شای یو، تاج زیبای دختر شایسته دنیای سال ۲۰۱۲ را بر سر گذاشت.

شباهت مراسم انتخاب miss world با دو رقابت بزرگ و بین المللی دیگر یعنی دختر جهان یا miss Universe و دختر زمین یا Miss earth این سوال را در ذهن بسیاری مطرح میکند که این مسابقات چه تفاوتی با هم دارند؟

و جواب هم در یک جمله است: تفاوت در سازمانهای برگزار کننده این رقابتهاست.
به لحاظ تاریخی اما، ریشه این نوع مسابقات به سال ۱۹۲۶ و اولین رقابت بین المللی زیبائی برمیگردد که در مناطق ساحلی ایالت تگزاس برگزار شد که بهترین راه برای جذب توریسم و منابع مالی در مناطقی بود که به شدت از طوفان بزرگ سال ۱۹۰۰ خسارت دیده بودند.

دختران برگزیده این مسابقه بیشتر بر اساس زیبائی چهره و تناسب اندامشان در مایوهائی که پوشیده بودند انتخاب میشدند وبدلیل همین جذابیت های جنسی هر سال بر تعداد استقبال کنندگان و شرکت کنندگان آن افزوده می شد، تا سال ۱۹۳۶ که به دلیل شدت بحران اقتصادی در سراسر دنیا، که به سالهای بحران بزرگ معروف است، این مسابقات متوقف شد.

بعد از پایان جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۵۱ این مسابقه با نام جدیدmiss America با اهدافی مشابه قبل که بیشتر جنبه مالی و اقتصادی داشت مجدداً برگزار شد، اما بدلیل خوداری یولاند بتبز دختر شایسته این سال از پوشیدن مایوی پیشنهادی یکی از شرکتهای اصلی سرمایه گذار در این رقابت، کمپانی پسیفیک مایلز از MISS AMERIC کناره گیری کرد و دو رقابت جدید با نامهایMISS USA وMISS Universe را به راه انداخت .

در همین سال اریک مارلی درانگلستان برای تبلیغ بیکینی و لباس شنا جشنواره ای طراحی و سازماندهی کرد که بسرعت به رقابتی جهانی بنامmiss world مشهور شد.
این رقابت از سال ۲۰۰۰ و پس از مرگ اریک مارلی توسط همسرش جولیا مارلی مدیریت و برگزار میشود.دوشیزگان منتخب باید بمدت یک سال با سفر به نقاط مختلف برای سازمان دوشیزه دنیا فعالیت کنند.

اگر چه هر ساله تعداد علاقه مندان و شرکت کنندکان این مسابقات بیشتر میشد، اما از دهه هفتاد اعتراض جنبشهای فمینیستی و حقوق بشری به نگاه جنسی و سوء استفاده از زیبائی زنان برای اهداف اقتصادی، تأثیر جدی در روند انتخاب این دختران گذاشته است.

در ابتدا ویژگیهائی مثل هوش و شخصیت فردی، بعنوان مزیتی مهم به ملاک زیبائی و تناسب اندام این دختران اضافه شد، اما رفته رفته این تغییر تاجائی پیشرفت که انتخاب شدن درهر یک از این مسابقات بعنوان دختر شایسته کار چندان ساده ای بنظر نمیرسد.

امروزه این دختران برگزیده از سراسر دنیا، جدای از زیبائی چهره و تناسب اندام، باید با نشان دادن هوش، دانش سیاسی، پیشینه فعالیت درعرصه های اجتماعی واستعداد در اجرای یک نوع فعالیت هنری و ورزشی، داوران را متقاعد کنند که استحقاق بر سر گذاشتن تاج شایستگی دنیا، جهان، و یا یک کشور را دارند.
XS
SM
MD
LG