لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

انتخابات مردم، برای مردم و با مردم


انتخابات مردم، برای مردم و با مردم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:42 0:00
دانلود

انتخابات مردم، برای مردم و با مردم

انتخابات آمریکا بر دو اصل مهم آزادی و منصفانه بودن شکل گرفته است، دو اصلی که نشان دهنده وجود پایه های دموکراسی در این سرزمین است. از اینرو در آمریکا نمی توان انتخابات و دموکراسی را از یکدیگر جدا کرد.

اما اهمیت برگزاری این انتخابات در آنست که مردم نمایندگان خود را در کمال آزادی و بدور از هر گونه فشار یا تهدیدی انتخاب می کنند. اینجاست که چگونگی حکومت مردم بر مردم در یک نظام دموکراتیک مانند آمریکا شکل می گیرد، نظامی که نقش مؤثر انتخاب شدن و انتخاب کردن آزاد را در سرنوشت مردم آشکار می کند.

انتخاباتی که در آمریکا، مانند هر کشور دموکراتیک دیگری، می تواند عملکرد یک دموکراسی را نشان دهد. انتخاباتی که از آزادی یک انسان آزاد در اعلام آمادگی اش برای انتخاب شدن شروع می شود و در آزادی یک انسان دیگر در عملکردش برای انتخاب کردن پایان می گیرد، انتخابات مردم، برای مردم و با مردم.

قانون اساسی آمریکا می گوید ما مردم ایالات متحده برای شکل گیری اتحادی باز هم کامل تر، برقراری عدالت، تضمین آرامش داخلی، گسترش آسایش و رفاه مردم و همچنین تضمين آزادی خود و نسل های بعدی این قانون اساسی را برای ایالات متحده آمریکا تدوین می کنیم.

در بند نخست از نخستین ماده آمده است که در قانون اساسی آمریکا، تمام قدرت قانون گذاری به کنگره آمریکا که متشکل از مجلس سنا و مجلس نمایندگان است، واگذار می شود.

انتخابات پارلمانی سراسری آمریکا هر دو سال یک بار برگزار می شود، اما انتخابات ریاست جمهوری، که در چارچوب همان انتخابات سراسری است، هر چهار سال یک بار انجام می گیرد.

در انتخابات پارلمانی، تمام ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان، یک سوم سناتورهای مجلس سنا و همچنین تعدادی از فرمانداران ایالت ها از سوی مردم بر گزیده می شوند. به عنوان مثال، در انتخابات سراسری سال جاری، که روز ششم نوامبر برابر با شانزدهم آبان ماه برگزار خواهد شد، علاوه بر رئیس جمهوری سی و سه (۳۳) سناتور و همچنین فرمانداران سیزده (۱۳) ایالت آمریکا نیز انتخاب می شوند.

در یک نگرش کلی به انتخابات آمریکا، صرفنظر از انتخابات میان دوره ای یا انتخابات ریاست جمهوری که در هر دوره ویژگی های خود را داشته است، می بینیم که پیروزی در انتخابات تنها از راه تمرکز بر نیازها و نظرات مردم چه در سیاست داخلی و چه در سیاست خارجی امکان پذیر است، زیرا این مردم هستند که باید نمایندگان خود را برگزینند، نمایندگانی که بجای آنان عمل می کنند.
XS
SM
MD
LG