لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۷

تهران ، میزبان محرومتهران ، میزبان محروم

اولین اجلاس رسمی سران جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۶۱ در بلگراد پایتخت یوگسلاوی برگزار شد تا نهادی برای تاسیس قطب سوم در دنیای دو قطبی پایه گذاری شود. در آن سال های پر از تنش در نظام بین الملل نهادی از این دست قرار بود برای توازن قوا تلاش کند اما به گفته ناظران نتوانست از دسته بندی های رایج مصون بماند و مهمتر آن که ضمانتی برای مصوبات خود نداشت. از همین رو هرگز جدی گرفته نشد. تا پس از سال های فروپاشی اتحاد شوروی و نیاز به گسترش همکاری های اقتصادی در میان توسعه نیافته ها و کشورهای در حال توسعه. با این نگرش غیر متعهد ها ماندند. تا این هفته که قرار است شانزدهمین اجلاس سران در ایران برگزار شود.

کشوری که از چند ماه پیش تحت تحریم های بین المللی قرار گرفته و اصرار بر ادامه برنامه اتمی به انزوای سیاسی اش دامن زده است. در حالی که دولت ایران تلاش می کند تا از این فرصت برای گریز از انزوا استفاده کند مخالفان حکومت هم می کوشند تا از آن به برای جلب توجه به وضع حقوق بشر و زندانیان سیاسی بهره برداری کنند.

در حالی که افزون بر حضور رهبران کشورهای عضو در اجلاس تهران قرار است بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نیز در این نشست شرکت کند جمعی از فعالان سیاسی از وی خواسته اند تا از زندان های ایران نیز بازدید کند. محمد ملکی اولین رییس دانشگاه تهران در سال های پس از انقلاب و فعال کهنسال ملی مذهبی با انتشار نامه سرگشاده ای از رهبران جنبش عدم تعهد خواسته است که با زندانیان سیاسی و فعالان مدنی دیدار کنند. در نامه آقای ملکی به اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ نیز اشاره شده است. حادثه ای که حکومت ایران تاکنون در قبال آن مسئولیتی نپذیرفته است. وی همچنین گفته است که با توجه به حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و سرکوب گسترده معترضان به دولت و بازداشت های گسترده مخالفان و منتقدان لازم است به زندان های ایران سری بزنید و از نزدیک از وضعیت اسف بار بازداشت شدگان باخبر شوید.

هر چند انتشار این نامه می تواند بار دیگر نظر ها را به وضع حقوق بشر در ایران جلب کند اما کارنامه بسیاری از شرکت کنندگان در اجلاس تهران قابل دفاع تر از ایران نیست.
XS
SM
MD
LG