لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۰

سرپرست هیات ناظران سازمان ملل سوریه را ترک کرد


ژنرال بابکار غای، رئيس ناظران سازمان ملل متحد روز جمعه با پايان مأموريتش در سوریه ، مقر اين هيئت را در دمشق ترک کرد و به عنوان فرستاده سازمان ملل متحد به بيروت سفر کرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد، هفته گذشته تصميم گرفت تعداد ناظران را در سوريه کاهش دهد تا آنان با تعداد کمتری برای حمايت از تلاشهای صلحی که در آينده صورت خواهد گرفت به فعاليت خود ادامه دهند.

هيئت ناظران سازمان ملل متحد برای نظارت بر آتش بس پيشنهادی کوفی عنان، دبير کل سابق سازمان ملل متحد، که هرگز عملی نشد به سوريه اعزام شدند.

ناظران سازمان ملل اذعان کرده اند که تلاشهای بين المللی برای کاهش ناآراميها در سوريه به خاطر استفاده دولت اين کشور از تسليحات سنگين نتوانسته ميسر واقع شود.

آخرين ناظران نظامی سازمان ملل متحد پنجشنبه پيش دمشق را ترک کردند و ناظران غير نظامی از ماه ژوئن نتوانسته بودند از هتل محل اقامتشان خارج شوند.

گزارشهای ديگر از مرز ترکيه حاکيست، صبح روز شنبه پاسگاههای مرزی اين کشور شاهد ورود بی وقفه پناهندگان سوری بودند.

گفته می شود، افراد مسلح سوريه با کاميون گروه گروه از مردم اين کشور را از مرز ترکيه عبور می دادند.

احمد داوداوغلو، وزير امور خارجه ترکيه ديروز در مصاحبه با کانال تلويزيونی NTV گفت، رژيم بشار اسد آخرين روز های خود را می گذراند و تا چند ماه يا حتی چند هفته ديگر از قدرت کنار خواهد رفت. اما گفته می شود، فضای غالب بر پناهندگان سوری در ترکيه نشان می دهد، که آنها اميد چندانی به رفتن اسد ندارند.
XS
SM
MD
LG