لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

ایران حجم نفت صادراتی به آسیا را افزایش می دهد


در ادامه گزارشهای مربوط به تصميم اخير کره جنوبی و ژاپن در مورد خريد مجدد نفت خام از ايران، روز چهارشنبه گفته شد حجم واردات نفت خام آسيا از ايران به همان ميزان پيش از اجرای تحريمهای کنونی اتحاديه اروپا خواهد رسيد.

مشتريان عمده نفت ايران در آسيا، چين، هند، ژاپن و کره جنوبی که در مجموع بيش از نيمی از صادرات نفتی ايران را دریافت می کنند، سرانجام راهی برای اجتناب از تحريمهای اتحاديه اروپا پيدا کرده و پيشنهاد کرده اند اين ميزان نفت وارداتی از ايران حداقل تا پايان سال جاری به همين اندازه ادامه يابد.

دارندگان پالایشگاه های نفتی مايل اند روال کار پالايشگاههايشان برای استفاده از نفت ايران به صورت فعلی باقی بماند، چون، بوجود آمدن هر گونه تغييری در اين مسير مستلزم ارزيابی های مجدد و آزمايش های طولانی بر روی درجه غلظت نفت جديد و در نتيجه تغيير کيفيت محصولات جديد است.

سوشا گوپتا از شرکت مشاوره انرژی وود مکنزی می گويد، نفت ايران هميشه بخش اصلی اين روند بوده است.

در گزارشها آمده صادرات نفت خام ايران به ژاپن و کره جنوبی بعد از يک وقفه دو ماهه از ماه ستامبر از سر گرفته خواهد شد و کره جنوبی تصميم دارد حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام از ايران بخرد.

ژاپن در ماه ژوئيه معاملات نفتی خود را با ايران کاملاً قطع کرده بود، اما در ماه اوت جاری نه تنها خريد نفت خود را از ايران آغاز کرد، بلکه ميزان آن را به ۲۲۶ هزار بشکه در روز ، يعنی به دوبرابر پيش از ماه ژوئيه افزایش داد.

از آنجا که انتقال نفت ايران به ژاپن از مبدا تا مقصد معمولاً سه هفته طول می کشد، بنابر اين می توان ادعا کرد که محموله فعلی اواخر اوت و اوايل سپتامبر در ژاپن خواهد بود.

اگر واردات نفت ژاپن از ايران در ماه سپتامبر نيز به همين ميزان باقی بماند، در نتيجه ايران با صدور همين اندازه نفت به ژاپن و کره جنوبی، می تواند زيان از دست دادن چين و هند را جبران کند.
XS
SM
MD
LG