لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۲

افزایش تبادل کالا میان ایران و آمریکا


روابط عمومی گمرگ ایران به نقل از رئیس کل این اداره اعلام کرده ارزش کل صادرات ایران به آمریکا در نیمسال اول سال جاری به ۷۷ میلیون و ۷۴۵ هزار دلار رسیده که این میزان ۴۰ میلیون و ۳۹۱ هزار دلار بیشتر از مدت مشابه در سال گذشته است.

بر اساس آمار گمرک ایران، آمریکا بیست و چهارمین خریدار کالاهای ایرانی در نیمسال اول سال جاری بوده است.

اداره آمار آمریکا نیز حجم کل صادرات آمریکا به ایران در شش ماه اول سال جاری میلادی را ۱۵۹ میلیون و ۲۰۰ هزار دلار اعلام کرده است.

در مقاله ای که شانزدهم ماه اوت جاری در روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال منتشر شد نوشته شده است در حالی که اروپایی ها به دلیل تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران، تحت فشار وزارت دارایی آمریکا قرار می گیرند ، شرکت های آمریکایی به طور قانونی محصولات خود را به ایران صادر می کنند.

وال استریت جورنال به دهان شویه شرکت پراکتل گمبل و نوشابه کوکاکولا اشاره می کند که با مجوز رسمی آمریکا به ایران صادر شده اند و در فروشگاه های ایران عرضه می شوند. افزایش تجارت آمریکا با ایران بر اساس مصوبه اداره کنترل اموال خارجی در وزارت دارایی آمریکا صورت می گیرد که تحت عنوان مجوز برای صادرات اقلام خوراکی غیر تحریمی در روز دوازدهم اکتبر سال جاری اعلام شد. بر اساس این مصوبه مجوز های لازم برای صادرات اقلام غذایی به اشخاص و موسسات در ایران صادر شده است.

وال استریت اضافه می کند که در سال گذشته اقلام عمده صادراتی آمریکا به ایران شامل تجهیزات پزشکی ۳۱ درصد ، خمیر چوب ۲۵ درصد و محصولات کشاورزی و خوراکی ۱۷ درصد بوده است. صادرات آمریکا به ایران حتی از این اقلام فراتر می رود. در ماه آوریل سال جاری شرکت فیلیپ موریس مجوز فروش سیگار مارلبرو به مشتریانی که قصد واردات این سیگار به ایران را دارند ، از وزارت دارایی آمریکا ، اخذ کرد. آمار گمرک ایران نیز نشان می هد که انگور ، فرش ، کتاب و خرما اصلی ترین اقلام صادراتی ایران به آمریکا در سال جاری بوده است.

وال استریت جورنال به نقل از مایکل برتون یکی از وکلای متخصص در امور تحریم ها می گوید ، شرکت های آمریکایی از کانال های بسیار شناخته شده برای معافیت از تحریم ها استفاده می کنند ، در حالی که اروپایی ها به این کانال ها در دستگاه اداری فدرال آمریکا دسترسی ندارند.
XS
SM
MD
LG