لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

طرحهای پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا پس ازبشار اسد


همزمان با ادامه خشونتها در سوریه و تلاش مخالفان برای مقاومت و پیشروی در سرنگونی رژیم اسد، پیش بینی روند تحولات در آن کشور در صورت سقوط اسد مشکل است.

با اینهمه وزارت خارجه و وزارت دفاع آمریکا به آرامی طرحهای آمادگی برای کمک به سیل پناهندگان سوری و ادامه نیازهای اولیه بهداشتی وشهری و همچنین طرح بازسازی اقتصاد درهم شکسته سوریه را بمنظور جلوگیری از خلا امنیتی پس از سرنگونی اسد بررسی میکنند.

نیویورک تایمز در گزارشی از این فعالیتها می نویسد با درنظر داشتن اشتباهات در پی سقوط صدام درعراق، هردو وزارتخانه مراکزی برای تهیه طرحهای رویارویی با هرج ومرج و خشونتی که پیش بینی میشود بی ثباتی را از مرزهای سوریه به کشورهای همسایه بگستراند، ایجاد کرده اند.

وزارت خارجه آمریکا درصدد استقرار تدارکات خوراک و دارو در منطقه و در حال بررسی حذف بخشی از تحریمها ی آمریکا و اروپاعلیه سوریه است تا بسرعت سرمایه گذاری و جریان تجارت بتواند در سوریه آغاز شود و زندگی عادی به سوریه بازگردد.
آمریکا همچنین بر مخالفان سوری برای خودداری از انتقامجویی شدید علیه ارتش، پلیس و مسولان شهری رژیم بشار اسد که میتواند موجب بروز خلا امنیتی و ازهم پاشیدن خدمات شود، فشار وارد می آورد.

با آنکه کاخ سفید بجز دخالت نظامی همه تدابیر را در مورد سوریه تجربه کرده است، ولی پنتاگون پیش نویش یک طرح آمادگی برای عملیات بهمراه ناتو و یا متحدان منطقه ای را آماده میکند تا مساله سیل پناهندگان و حفاظت از زرادخانه سلاحهای شیمیایی سوریه را حل کنند.

تلاشهای دولت آمریکا با توجه به پیش بینیهای غم انگیزی که بیشتر مقامات درآن سهیم اند انجام شده و آنها معتقدند سقوط آقای بشار اسد احتمالا با یک انفجاربزرگ داخلی و موجی از خشونتهای غیر قابل پیش بینی و همراه با درگیریهای قبیله ای و فرقه ای، حتی بیش از عراق روبرو خواهد شد که احتمالا همزمان و در میانه کمپین انتخابات داخلی آمریکا روی خواهد داد.

نیویورک تایمز می نویسد موضع دولت آمریکا بسیار حساس است زیرا دولت باراک اوباما مایل نیست این برداشت ارايه شود که آمریکاییان در روند انتقالی، ودوره پس از دولت بشار اسد دخالت میکنند. هرچند که ایالات متحده بناچار در هر آشفتگی که بروز کند درگیر خواهد بود.

طرحهای آمادگی وزارت خارجه و پنتاگون ماه گذشته پس از آنکه عزم یک راه حل بین المللی در برابر مخالفت چین و روسیه با مانع روبرو شد، حالت سیستماتیک بیشتری بخود گرفت. این برنامه ها از نزدیک با متحدان منطقه ای مانند ترکیه، اردن و اسراییل هماهنگ شده و با گسترش کمکهای آشکار و پنهان آمریکا و کشورهای خارج به جنگجویان مخالف که به طور فزاینده ای قدرت میگیرند، همزمان شده است.

هرچند که دولت آمریکا مسلح کردن مستقیم مخالفان را رد کرده ولی اجازه پرداخت ۲۵ میلیون دلار کمکهای مستقیم پزشگی و دستگاههای ارتباطی را برای یاری جنگجویان و مخالفان غیر مسلح بمنظور هماهنگ کردن فعالیتهای آنها تصویب کرده است.

کشورهای دیگر از جمله ترکیه، عربستان سعودی و قطرنیز به جنگجویانی که با کمک گروه کوچکی از ماموران سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا بررسی و انتخاب میشوند اسلحه میدهند و جنگجویانی که این سلاحها را دریافت میکنند برای متحد کردن جنگجویان و رهبران سیاسی آنها در داخل و خارج کار میکنند.

ماه گذشته وزارت خزانه داری آمریکا به یک سازمان جدید آمریکایی بنام گروه حمایت سوریه اجازه داد برغم تحریمها پول جمع آوری کند.

هفته پیش نیز پرزیدنت اوباما افزایش کمک های انسانی به میزان ۱۲ میلیون دلار را اعلام کرد و به این ترتیب رقم کمکها را به ۷۶ میلیون رساند که بیشتر از طریق سازمانهای بین المللی مانند برنامه جهانی غذا انجام میشود.

تلاشهای وزارت خارجه آمریکا توسط ویلیام برنز معاون وزیر خارجه هماهنگ میشود و این وزارتخانه کانونهای مختلفی مختص رسیدگی به مسایل سوریه پس از دولت اسد ، از جمله مسایل انسانی ، اقتصادی، بازسازی، امنیتی و همچنین انبار سلاحهای شیمیایی و انتقال سیاسی در سوریه ایجاد کرده است.

مورد آخر توسط رابرت فورد سفیر آمریکا در سوریه هدایت میشود که وی سفارتخانه را در فوریه گذشته درپی وخیم تر شدن اوضاع در سوریه بست. آقای فورد هفته پیش با بیش از ۲۵۰ تن از مخالفان سوریه در قاهره پایتخت مصر دیدار کرد تا به طرح تشکیل یک دولت انتقالی شکل دهند. این ملاقات در پی گردهم آیی بزرگتری از مخالفان بشار اسد در ماه گذشته روی داد که از جانب اتحادیه عرب سازمان یافت.

پنتاگون نیز همراه با فرماندهی مرکزی نظامی آمریکا گروهها و کانونهای مشابه برنامه ریزی تحت عنوان «تیمهای عملیات بحران» ایجاد کرده که بر برنامه های آمادگی که ممکنست نیروهای نظامی آمریکا در آنها دخالت داشته باشند تمرکز دارند.

مقامات عالیرتبه از ارانُه تعداد این کانونها خودداری کرده و تاکید میکنند هرگاه احتمال بروز بحران وجود داشته چنین کانونهائی ایجاد میشوند.

وزارت دفاع آمریکا به ترکیه و اردن برای دفاع از مرزها و اداره پناهندگان و حمل کمکهای انسانی پیشنهاد کمک کرده است. لنُون پنتا وزیر دفاع آمریکا این مسایل را پنجشنبه ضمن سفر به خاورمیانه و دیدار با پادشاه اردن مطرح کرد.

تحلیلگران با این وجود میگویند همه این تلاشها هر چند ضروری است، ولی تنها تاثیر محدودی بر حوادث واقعی خواهد داشت.
  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG