لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۱۵

«ایران؛ افزایش خرید گندم و ربودن گوی تروریسم از دیگران»


دولت ایران به خرید گندم از خارج و انبار کردن آن ادامه می دهد. این خبر و دیگر اخبار در ارتباط با ایران در رسانه های جهان

به نوشته نشریه آمریکایی فارین پالیسی، واردات گندم و غلات در ایران معمولاً توسط بخش خصوصی انجام می شود؛ اما امسال دولت هم پا به میدان واردات این ماده اولیه غذایی گذاشته و اقدام به خرید گندم از آلمان و کشورهای حوزه بالتیک کرده است.

صفحه اینترنتی العربیه هم با اشاره به خرید دویست و چهل هزار تن گندم توسط دولت ایران در ماه گذشته می نویسد مشکلات ناشی از تحریم های تجاری بین المللی علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی، و نگرانی از حمله نظامی به ایران از سویی، و افزایش قیمت گندم به دلیل خشکسالی از سوی دیگر، دلیل این تصمیم دولت جمهوری اسلامی است.

هر چند تحریم های بین المللی علیه ایران، مواد خوراکی را دربر نمی گیرد، واردکنندگان بخش خصوصی برای گرفتن اعتبارنامه و نقل و انتقال ارز توسط بانکهای خارجی برای خرید گندم با مشکل رو به رو هستند.

واردات گندم در حالی صورت می گیرد که انتشار خبر اجاره دادن زمین های کشاورزی ایران به سرمایه گذارانی از کشورهای قطر و افغانستان، در داخل کشور سر و صدا و اعتراضات زیادی به پا کرده و حتی کار به مجلس شورای اسلامی هم کشیده شده است.

در خبری دیگر در ارتباط با ایران، نشریه فارین پلیسی می نویسد جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان از لحاظ تعداد عملیات تروریستی گوی سبقت را از القاعده ربوده اند.

به نوشته فارین پالیسی، در یک دهه گذشته، القاعده صحنه تروریسم جهانی را در قبضه داشت. اما در یکسال اخیر، ده توطئه تروریستی در گوشه و کنار جهان از دهلی نو تا مومباسا، و از واشنگتن تا بلغارستان به عوامل جمهوری اسلامی و حزب الله نسبت داده شده. هر چند صحت این اتهامات در برخی موارد – از جمله انفجار اخیر در اتوبوس گردشگران اسرائیلی در بلغارستان – هنوز رسماً تأیید نشده، فارین پلیسی می نویسد به نظر می رسد کشورهای غربی نیز به پیروی از دولت اسرائیل، انگشت اتهام را به سوی گروه حزب الله نشانه رفته اند؛ و بر این باورند که این گروه به پشتیبانی مقامات ایرانی دست به عملیات تروریستی دست زده است.

گشایش نمایشگاهی از هنرهای مدرن در موزه هنرهای معاصر تهران، موضوعی است که توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. روزنامه انگلیسی زبان گاردین حضور آثاری از دیوید هاکنی، جکسون پولاک، فرانسیس بیکن، اندی وارهول، ادوارد مانچ، رنه مارگریت و مارک روتکو در زیر یک سقف را عالیترین مجموعه هنر مدرن جهان در خارج از قاره اروپا خوانده و نوشته است این مجموعه گرانقدر بیش از سی سال در زیرزمین موزه خاک می خورد. بعضی از این آثار باارزش به چشم سیستم سانسور ایران غیر اسلامی، پورنوگرافیک یا همجنسگرایانه می آمد و هرگز به نمایش درنیامده بود؛ مابقی فقط یک یا دوبار شانس آن را یافته بودند که از انبار بیرون آورده شوند، گرد و خاکی بتکانند و چند روزی بر دیوارهای موزه جلوه گری کنند.

گاردین به مناسبت نمایش این آثار، مصاحبه ای با شهبانوی پیشین ایران – که آثار گردآمده در این مجموعه توسط او خریداری و به موزه اهدا شده بود – انجام داده است. فرح پهلوی در این مصاحبه می گوید همواره به هنر مدرن علاقه داشته و مجموعه داران ایرانی را به گردآوری آثار نقاشی مدرن تشویق می کرده.

در اوایل دهه هفتاد که درآمد نفتی ایران جهشی چشمگیر داشت، به پیشنهاد وی موزه هنرهای معاصر ساخته شد؛ و این تابلوهای نقاشی زیر نظر دفتر وی با بودجه شرکت نفت خریداری شد. وی می گوید در این سالها نگران سرنوشت تابلوها بوده؛ و امیدوار است این آثار هنری بار دیگر به زیرزمین برنگردد و خاک نخورد؛ بلکه به خوبی از آنها محافظت شود و زینت بخش دیوار موزه ها، و الهامبخش هنرمندان جوان کشور باشد.

XS
SM
MD
LG