لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۵

میان مرغ من تا مرغ آنان ؛ تفاوت از زمین....


یکی دو ماه پیش، مقاله ای در مورد «مرغ»، خوراک بسیاری از مردم دنیا می خواندم. در مقاله تاریخچه ای از سیر تبدیل شدن مرغ و خروس، از پرندگانی آزاد، به خوراک انسان آورده شده بود که نشان می داد اتفاقاً مرغ اولین بار به ابتکار یک سردار یونانی در یکی از نبردهای متعدد یونانیان و ایرانیان، خورده شد که کمک بزرگی بود به تأمین آذوقه لشگر انبوه او.
به وقت خواندن آن مقاله گمان نمی کردم به زودی مسأله این پرندگان بیچاره، که هم در عروسی به قتل می رسند و هم در عزا، به مساله ای مهم و جنجالی در دو سوی اقیانوس ها تبدیل شود، ولی شد.
ماجرای مرغ در ایران را که همه می دانیم. همزمان با ادامه جهاد برای دستیابی به آنچه که حق مسلم ماست، و در نتیجه تشدید تحریم های اقتصادی علیه ایران، و سقوط تر (!) کردن ارزش دلار، ناگهان مرغ در ایران کمیاب و گران شد. این امر، مثل تحریم های دیگر باعث شد که سواد ما برود بالا، و مثلاً بفهمیم که ماکیان که ظاهراً موجودات بی آزاری بودند، در حقیقت مجرمانی مهدورالدم هستند، که خوردن گوشتشان هم حرام است. حجت الاسلام سید احمد میر عمادی امام جمعه خرم آباد این خبر تاریخی را اعلام کرد:«مرغ همان پرنده ای است که نافرمانی حضرت نوح پیامبر خدا را کرد که خدا بال پرواز کردن را از او گرفت. به نظر من خوردن گوشت مرغ مکروه می باشد. مخصوصاً زمانی که دین اسلام با خطر کفار مواجه شود که دیگر حرام بودن آن قطعی است.»
آن یکی آیت الله هم گفت، مرغ اصلاًبرای سلامتی بد است. نخورید که مریض می شوید.
امام جمعه بعدی هم گمان می کنم در مشهد مردم را یاد دوران خوش اختناق انداخت و گفت مگر اشکنه پیاز را فراموش کرده اید که حالا مرغ می خواهید.
خلاصه ایمان وامان وسلامتی داست به سرعت می رفت که «مؤمنین» رسیدند و با اقدامات متهورانه و محیرالعقول قیمت مرغ را پائین آوردند به طوری که نعمت الله ترکی معاون برنامه ریزی استانداری تهران اعلام کرد که قیمت گوشت پائین آمده و «قیمت امروز شنبه هر کیلوگرم مرغ در بازار ۵۴۰۰ تومان گزارش شده است.» به این ترتیب، نه تنها خطری که اسلام را تهدید می کرد تا حدی برطرف شد، گوشت این حیوان کافر هم از وضعیت حرام در وضعیت مکروه قرار گرفت.
اما مرغ نابکار فقط در ایران اوضاع اجتماع را به هم نریخت. در این کشور آمریکا هم که ظاهراً ایالات متحده است، در یک توطئه کاملاً مرغی، اتحاد و همبستگی اجتماعی دچار لطمه و خسران شد( عجب زبلی بوده اند حضرت نوح، پیامبر خدا که ماهیت پلید این پرنده بدجنس را زودتر از همه تشخیص داده بودند)۰ به قول شاعر: گربه ظالم اگر پرداشتی تخم گنجشک از جهان برداشتی.
قضیه در آمریکا از این قرار بود که صاحب یک فروشگاه زنجیره ای به نام « چیک فیله» که بیشتر غذاهایش با گوشت مرغ است، گویا آدم بسیار مؤمنی است و یک مسیحی واقعی است. در نتیجه عقیده دارد که «ازدواج» کاری است که نیاز به حداقل یک مرد و یک زن دارد. در یکی دو مصاحبه آقای «دان کثی» عقیده خود را در مورد ازدواج همجنس ها بیان کرده و گفته بر اساس آموزه های مسیح با آن مخالف است. البته تأکید کرده که کاری به رفتار جنسی مردم ندارد، و در استخدام کارمندان خود هم هیچگونه تبعیضی قائل نمی شود. هیچکس را هم به دلیل همجنس گرا بودن، از فروشگاه های خود نمی راند. اما با ازدواج همجنس گرایان مخالف است، و همانطور که انجیل توصیه کرده دلش می خواهد روزهای یکشنبه را تعطیل کند. کمک هائی هم به سازمان ها و گروه های مبلغ مسیحیت می پردازد.
اما این ابراز عقیده آقای «کثی» در میان همجنس گرایان آمریکائی ( که می گویند میان ۱۰ تا۱۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، اما نفوذ سیاسی روزافزونی دارند و پول و پله هم در صفوفشان زیاد است) جنجالی برانگیخت. "گی" ها و "لزبین ها" سر و صدا راه انداختند که به اقلیت همجنس گرا توهین شده و مسیحی مرغ فروش، دشمن آزادی و با روابط جنسی آزادانه مخالف است. خرید از «چیک فیله» را هم تحریم کردندکه از نظر اقتصادی فروشگاه های این زنجیره را تحت فشار بگذارند و از عقیده خود پشیمان کنند.
از طرف دیگر مومنان مسیحی و بعضی مخالفان ازدواج همجنس گرایان هم به دفاع از « چیک فیله» برخاستند و همجنس گرایان را متهم کردند که می خواهند آزادی بیان را در آمریکا محدود کنند، و به کسب و کار آزادانه هم لطمه بزنند. اما از آنجا که در جامعه آمریکا بی مایه فطیرتر از جاهای دیگر است، در مقابل تحریم اقتصادی حریف، اینها هم اعلام کردند که در فلان روز معین، همه می روند و در «چیک فیله» غذا می خورند. همین کار را هم کردند و هزاران نفر کیلومترها در مقابل صدها فروشگاه آن زنجیره صف بستند و رکورد فروشش را شکستند.
طرفداران ازدواج همجنس ها هم قرار گذاشتند که در روز دیگری جلوی فروشگاه های مذکور گرد بیایند و همدیگر را ببوسند و حرکات همجنس گرایانه دیگر کنند. همین کار را هم کردند، ولی با وجود تبلیغ فراوان شمارشان اصلاً به پای طرفداران آقای «کثی» نرسید. خلاصه بر سر ساندویچ مرغ، جنگ حیدری – نعمتی گسترده ای در گرفت.
البته، تفاوت اوضاع مرغی آمریکا با وضعیت دفاع حجت الاسلام ها از اسلامی که تقاضای خرید مرغ به آن لطمه می زند، آن بود که در ایران سی سال است که دولت قادر مطلق، همه چیز را از آزادی و آسایش و عزت و شوکت و امنیت و-غیر از مرغ، البته- تأمین کرده وحالا مردم بند کرده اندکه الاولله ما باید مرغ ارزان بخوریم. اما در این دارالکفر مردمی که همه چیز دارند، و به ویژه مرغ ارزان و آزادی انواع و اقسام حرکات جنسی، در پیروی از رهبران نادانشان بر سر چیز بیهوده ای به اسم «حفظ آزادی» توی سر و کله همدیگر می زنند.
خدا به همه عقل بدهد...
XS
SM
MD
LG