لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۳۲

واکنش ها به راه اندازی بورس ارز در ایران


کلیات راه اندازی بورس ارز در ایران تصویب شد . سخنگوی اقتصادی دولت با اعلام این موضوع گفت در آینده نزدیک اگر مانع خاصی پیش نیاید معاملات بورس ارزی راه اندازی می شود .

شمس الدین حسینی فاصله بین دلار دولتی ۱۲۲۶ تومان را با نرخ بازار آزاد، زیاد و رانت زا دانست و افزود نمی شود اقتصاد ایران را به تلاطمات ارزی سپرد . وی لازمه مقابله با نوسانات ارزی را طرحی جدید دانست که ضمن به رسمیت شناختن ساز کار و بازار عوامل غیر اقتصادی را نیز در بازار مدیریت کند. وزیر امور اقتصاد و دارایی در ادامه گفت صادر کنندگان غیر نفتی، بانک مرکزی و سرمایه گذاران خارجی می توانند در بورس ارزی به عنوان عرضه کننده ارز خود حاضر شوند .

برخی از روزنامه های تهران روز شنبه عنوان اصلی صفحه اول خود را به همین موضوع اختصاص دادند. روزنامه دنیای اقتصاد در واکنش به آن چه تصمیمات جدید برای ارز عنوان کرده ، تاسیس بورس ارز را در ادامه چاره جویی های دولت برای مهار بازار غیر رسمی دلار و تامین ارز لازم برای واردات کالاهای مورد نیاز ارزیابی کرده است .

حسین عبده تبریزی ، دبیر کل سابق بورس تهران نیز با تاکید بر این موضوع که ورود دلار به بورس نمی تواند کار کم خطری باشد و مسئولان دولتی باید تمام جوانب امر را بسنجند به روزنامه ملت ما گفته است دلیل ورود دلار به بورس در جهت مقابله با نوسانات شدید ارز مورد نیاز برای کالاهای ضروری است .

هر چند تابناک در گزارشی با عنوان «نرخ ارز چشم اسفندیار بورس ارز» نوشته است لفظ بورس ارز هیچ موضوعیتی ندارد و تنها شباهت آن با بورس، معامله در تالار بورس است . به نوشته تابناک این نخستین باری نیست که در ایران با تغییراتی در معانی ، دست به ابتکاراتی زده می شود که بعضا هیچ شباهتی با آن چه خوانده می شود ندارد . این منبع تاکید کرده تازمانی که نرخ ارز به شکل واقعی شناور نباشد ، بورس ارز نمی تواند اهدافی را که برایش تعریف شده کاملا محقق کند. در این میان خبرگزاری آریا قیمت دلار را روز شنبه ۲۰۲۰ تومان اعلام کرد .

.
XS
SM
MD
LG