لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

آی فون و آی پد مد روز در ایرانخبرگزاری رویترز درگزارشی زیر عنوان «رونق فرآورده های اپل در ایران به رغم تحریم ها» از عرضه جدید ترین این فرآورده ها از جمله آی پد، آی فون، آی پاد، لپ تاپ و کامپیوتر های دیگر در فروشگاهی بنام رادان مک در تهران خبر می دهد و می گوید این یکی از قریب ۱۰۰ فروشگاهی است که آشکارا در پایتخت ایران فرآورده های اپل را، اغلب اندکی گرانتر از آمریکا، می فروشند.

این خبرگزاری اظهارات مجید توسلی صاحب فروشگاه را نقل می کند که می گوید «بازار در سه سال گذشته رونق داشته است» و بعد یادآوری می کند که شرکت او بیش از ۲۰ کارمند دارد و از سال ۱۹۹۵ به فروش فرآورده های اپل به خریداران ایرانی اشتغال داشته است. این شرکت همچنین دارای واحد خدمات و فروشی است که بانک مرکزی ایران، کانال های تلویزیونی دولتی، روزنامه ها و نیز طراحان حرفه ای مشتریان آن هستند.

رویترز رونق بازار اپل در ایران را، معرف محدودیت ها و پیچیدگی هائی می بیند که آمریکا و کشورهای دیگر در به اجرا گذاشتن تحریم ها با آن ها درگیرند، و بعد با این یادآوری که بانک مرکزی و صنعت نفت ایران در کانون تحریم های علیه برنامه اتمی تهران قرار دارند می نویسد اجناس و تجهیزات کامپیوتری موضوعی دیگر است، و تجار ایرانی به وارد کردن آنها از طریق معاملات و مسیرهائی پنهانی در خاورمیانه و نقاط دیگر ادامه می دهند.

در مورد اپل، فروش های دیجیتالی موسیقی، ویدیو و نرم افزار مستقیما توسط شرکت کالیفرنیائی از طريق آی تونز (iTunes) و فروشگاه های اینترنتی اپ استور (App Stores) آن انجام می گیرد. به گفته واسطه های معاملات کامپیوتری در تهران، ایران به سرعت به بازاری گسترده برای پیاده کردن (download) نرم افزارها مبدل شده است.

رویترز می نویسد ایرانیان برای خرید های خود از حسابهای ثبت شده در خارج و کارت های اعتباری ویژه کادو (gift-card)استفاده می کنند ، و با نقل قول هائی از افراد درگیر در این معاملات ، از جمله معاملات مربوط به خدمات و تعمیرات، نتیجه گیری می کند استفاده از آی فون و آی پد که در ایران زمانی نادر و استثنائی بود ، اکنون در میان کسانی که قادر به خرید آنها هستند، مد روز شده است.
XS
SM
MD
LG