لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۰

زیر دریائی اتمی نگرانی جدید از ایران


انتشار خبرهای حاکی از برنامه های ایران برای ساختن نخستین زیردریائی اتمی، این حدس و گمان را قوت بخشیده است که تهران می خواهد از این برنامه ها به عنوان بهانه ای برای غنی سازی اورانیوم با درجه خلوص سطح بالا استفاده کند و از این طریق به مواد بالقوه لازم برای ساختن بمب اتمی نزدیک تر شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از وین می گوید کارشناسان غربی بعید می دانند که ایران درگیر با تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد از توانائی ساختن زیردریائی های اتمی برخوردار باشد، که مستلزم دسترسی به تکنولوژی های پیچیده و فعلا در اختیار فقط دولت های قدرتمند جهان است. اما به گفته همین کارشناسان ایران می تواند از چنین برنامه هائی برای توجیه فعالیت هائی حساس و گسترده تر اتمی استفاده کند زیرا زیردریائی های اتمی به سوخت حاصل از اورانیوم غنی شده با درجه خلوص بالائی نیاز دارند که برای ساختن بمب اتمی نیز لازم است.

خبرگزاری رویترز می گوید هرگونه اقدامی توسط ایران در مورد غنی سازی اورانیوم با درجه خلوص بالا می تواند برای آمریکا و متحدانش ، که به تهران در مورد تلاش برای دسترسی به بمب اتمی مشکوک اند، به منزله به صدا درآمدن زنگ خطر باشد. تهران داشتن چنین جاه طلبی های اتمی را تکذیب می کند.
XS
SM
MD
LG