لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۱

جنگ جاسوسی میان ایران و آذربایجان


تشنج در مناسبات ایران و آذربایجان به ایراد اتهامات جاسوسی توسط دو کشور علیه یکدیگر منجر شده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از باکو می گوید آذربایجان سردبیر یک روزنامه در عین حال فعال حقوق بشر را به خیانت از طريق کار کردن برای تشکیلات جاسوسی ایران متهم کرده است.

در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از تهران به نقل از تلویزیون دولتی ایران می گوید مقامات از دو تبعه آذربایجان به اتهان جاسوسی بازجوئی کرده اند.

خبرگزاری فرانسه اطلاعیه وزارت کشور آذربایجان را نقل می کند که می گوید هلال ممدوف سردبیر روزنامه تالشی سدو (Talyshi Sado به معنای صدای تالش)، که یک روزنامه متعلق به اقلیت تالشی آذربایجان است، از حرفه روزنامه نگاری به عنوان سرپوشی برای همکاری سری با تشکیلات جاسوسی ایران استفاده می کرده است.

تالش آذربایجان یک منطقه نزدیک به مرز ایران است که سکنه آن با جمعیتی چند صد هزار نفری، با گویش اقلیت تالشی صحبت می کنند.
این منطقه در سال ۱۹۹۳ پس از شورش علیه حکمرانی باکو اعلام استقلال کرد اما مقامات باکو جنبش شورشی مدعی این جدائی را سرکوب کردند.

وزارت کشور آذربایجان در اطلاعیه اش می گوید «وی بابت فعالیت های مضرش علیه حاکمیت، امنیت ملی و استقلال آذربایجان منظما اجرت هائی مالی می گرفت.»

وزارت کشور آذربایجان می گوید ممدوف از سال ۱۹۹۲ برای تشکیلات جاسوسی ایران کار می کرد و از امکانات لازم برای استفاده علیه آذربایجان در مواقعی که دستور می گرفت برخوردار بود.

ممد اوف به گفته وکیل مدافعش، پیش از آنکه به خیانت به کشور متهم شود، ماه گذشته به ظن داشتن هروئین دستگیر شده بود. به گفته وی، ممدوف تمامی اتهامات را تکذیب کرده است.

وکیل ممدوف می گوید این ژورنالیست معتقد است اتهامات علیه وی در ارتباط با فعالیت های حقوق بشری اش در زمینه های سیاسی و اجتماعی عنوان شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیز به از نقل خبری که تلویزیون انگلیسی زبان ایران روز سه شنبه در باره توقیف روز دوشنبه دو تبعه آذربایجان پخش کرده است می گوید این دو شهریار حاجی زاده و فرید حسین اوف معرفی شده اند.

گزارش می گوید این دو با تشکیلات جاسوسی آذربایجان ارتباط داشتند و می خواستند ناراضیان ایرانی را استخدام کنند.

گزارش همچنین می گوید این دو ضمن کسب اطلاعاتی محرمانه از مناطق استراتژیک نیز عکس برداری کرده بودند.

این تلویزیون آنان را در حال اعتراف به وارد شدن به کشور زیر پوشش فعالیت های فرهنگی متهم می کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید ایران آذربایجان را به فراهم ساختن مامن برای تروریست های ضد ایرانی وابسته به موساد اسرائیل متهم می کند. آذربایجان نیز می گوید ایران حامی ستیزه گران اسلامی در آن کشور است.
XS
SM
MD
LG