لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۹

آمادگی تله کابین لندن برای المپیک


تله کابين لندن
تله کابين لندن
تله کابین شهر لندن که از منطقه ی گرینویچ به رویال داکز کشیده شده و از روی رودخانه ی تیمز در شرق لندن عبور می کند روز بیست و هشتم ماه ژوئن آغاز به کار کرد. این تله کابین با کابلی به طول یک کیلومتر می تواند تا ارتفاع ۹۰ متر از سطح رودخانه فاصله بگیرد. هدف نخست ساخت این تله کابین که در ماه اوت سال ۲۰۱۱ مطرح شد، فراهم آوردن راه میانبری برای دیدارکنندگان از بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن بود. اما اداره ترابری شهری لندن اصرار دارد تا از تله کابین به صورت بلند مدت و برای کسانی که نیاز روزانه به عبور به سوی دیگر رودخانه را دارند استفاده کند.

هزینه ی ساخت تله کابین لندن بیش از ۹۴ میلیون دلار بوده است. یک سوم این هزینه را شرکت هواپیمایی امارات پرداخت کرده است و به همین دلیل نام آن نیز حداقل تا ده سال آینده، خط هوایی امارات است.

مهندسان این تله کابین برای ساخت آن باید بر موانع عمده ای چیره می شدند. یکی از دکل های این تله کابین باید چند صد متر در بستر رودخانه فرو می رفت، و این در حالی بود که رودخانه دارای امواج جزر و مدی بسیار شدید بود. بلوک های بتونی عظیم الجثه باید در بستر رودخانه قرار می گرفتند، و هزاران متر فولاد نیز باید بر روی رودخانه جابجا می شد. مهندسین تنها یک آخر هفته مهلت داشتند تا کار را به پایان برسانند. با این حال آزمایش های نهایی بر روی آن هنوز ادامه دارد.

هزینه ی سوار شدن در این تله کابین بستگی به نوع بلیط مسافران دارد، اما به گفته ساکنان لندن بسیار گران است و پرداخت آن تنها در توان پولدارها است.

عبور از روی رودخانه تیمز توسط این تله کابین حدود ۵ دقیقه طول می کشد. در هر لحظه ۳۴ کابین در حال عبور خواهند بود که هر کدام گنجایش ۱۰ مسافر نشسته را دارد. تخمین زده شده که این تله کابین سالانه تا ۲ میلیون نفر را از روی رودخانه تیمز عبور دهد.

تله کابین لندن یکی از کوتاه ترین تله کابین های دنیا است. تله کابین ارمنستان یکی از بلندترین تله کابین های دنیا است. ارتفاع این تله کابین حداکثر تا ۳۲۲ متر از سطح زمین است، و طول آن ۵۶۰۰ متر است.

یکی دیگر از طولانی ترین تله کابین های دنیا نیز تله کابین توچال تهران است. تله کابین توچال ۷۵۰۰ متر طول دارد. تله کابین توچال چهار ایستگاه را به هم وصل می کند و بالاترین ایستگاه این تله کابین در ارتفاع ۳۷۴۰ متری از سطح دریا قرار دارد.
XS
SM
MD
LG