لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۰

عراق به جای دوبی برای قاچاق به ایران


فروشندگان محصولات اپل، در ایران امروز، شنبه، خبری را در رسانه های آمریکا به تمسخر گرفتند که می گوید این شرکت عظیم سازنده کالاهای مصرفی متکی به تکنولوژی فروختن محصولات خود را به مشتریان ایرانی و ایرانی تبار منع کرده است. این فروشندگان به آی پد ها و آی فون هائی اشاره کردند که در تهران در دسترس عموم است.

خبرگزاری فرانسه که این گزارش را از تهران فرستاده است می گوید فروشنده ای که مایل بود فقط با نام اول حسین معرفی شود به خبرنگار این خبرگزاری گفت دیروز ۴۰ آی فون فروخته است، و توضیح داد که قیمت های اجناس اپل در ایران فقط حدود ۵۰ تا ۶۰ دلار بیشتر از قیمت های رایج در آمریکاست.

به گفته او تجار به سادگی تحریم های آمریکا علیه صادرات اجناس الکترونیکی مورد علاقه مردم در ایران را دور می زنند.

وی گفت «تمامی اجناس اپل به ایران قاچاق می شود. قبلا این اجناس بیشتر از دوبی و کشورهای اروپائی می آمد. اما حالا می توانیم آنچه را که مورد نیازمان است از عراق وارد کنیم. ما تمامی اجناس اپل را داریم».

رسانه ها در ایران به خبری در رسانه ها در آمریکا اشاره می کنند که می گوید یک خانم جوان ایرانی تبار- که با عمویش فارسی صحبت می کرد- از خرید یک آی پد در یک فروشگاه اپل در ایالت جورجیا منع شده است. گفته می شود این خانم می خواست آی پد را به عنوان کادو برای پسر عمویش در ایران بفرستد.

این با قانونی که فرستادن اجناس متکی به تکنولوژی، نظیر کامپیوتر یا تلفن ماهواره ای را بدون کسب مجوز از وزارت خزانه داری آمریکا منع می کند مغایرت دارد.

در تهران،فروشندگان با توجه به عرضه آزادانه اجناس اپل و مارک های دیگر، می گویند محدودیت ها بی معناست. پوشش ظاهری در چندین مغازه حتی شبیه فروشگاه های رسمی اپل است.

در آمریکا شورای ملی ایرانیان آمریکا با صدور اطلاعیه ای از اپل خواسته است اقداماتی فوری بعمل آورد تا اطمینان حاصل شود که علیه آمریکائی های ایرانی تبار و ایرانیان در آمریکا عملی تبعیضی انجام نگیرد.

ویکتوریا نولا سخنگوی وزارت امور خارجه عصر پنجشنبه در پاسخ به سئوالی در باره این موضوع گفت « هیچ سیاست و یا قانونی اپل یا هیچ شرکتی دیگر را از فروش اجناس در آمریکا به کسانی که می خواهند از آنها در آمریکا استفاده کنند، از جمله ایرانی تبارها و یا اتباع ایران، منع نمی کند. با اینحال وی افزود «اگر می خواهید اجناس متکی به تکنولوژی پیشرفته را به ایران ببرید به مجوز نیاز دارید».
XS
SM
MD
LG