لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۹

ایران در کانون سفر پوتین به اسرائیل


دیدار هفته آینده ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از اسرائیل احتمالا توجهی جهانی را بخود جلب خواهد کرد زیرا برنامه اتمی ایران در صدر موضوع های مورد بحث است و رئیس جمهوری خشن روسیه که بسیاری او را با ایرانی ها ملایم می بینند ممکن است کلید بستن راه ورود به یک جنگ بالقوه دیگر در خاورمیانه راهمراه داشته باشد.

خبرگزاری آسوشیتد پرس در گزارشی از اورشلیم می نویسد روسیه به سبب مناسبات نزدیکی که با ایران دارد، و با داشتن حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد، می تواند در روشن ساختن عوامل منجر به تصمیم گیری های اسرائیل در مورد حمله به برنامه مشکوک اتمی ایران نقشی کلیدی داشته باشد.

در اورشلیم عقیده کلی بر آن است که غرب پس از سال ها تردید، اکنون خطر ناشی ازایران را درک کرده است، اما اکراه روسیه و چین در حمایت از تحریم ها و فشارهائی فلج کننده علیه ایران، ضمن دلگرم ساختن مقامات ایران، شانس عقب نشینی آنان را کمتر، و متقابلا احتمال توسل به حمله را بیشتر کرده است.

یاکوف لیونه (Yacov Livne) رئیس بخش روسیه در وزارت امورخارجه اسرائیل می گوید پیامی که روسها خواهند گرفت این است که اسرائیل نمی تواند یک ایران اتمی را تحمل کند. او می افزاید مسلما ما راه حل دیپلماتیک را ترجیح می دهیم اما از تمامی ابزارها نیز برای برای حفظ بقای خود استفاده خواهیم کرد. ما انتظار داریم روسیه در مقام یک عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن اآشکار ساختن مسئولیت های خود به جلوگیری از اتمی شدن ایران کمک کند. به عقده من این مهم ترین موضوعی است که هفته آینده در اینجا مطرح خواهد شد.

اسرائیل ایران را خطرناک ترین دشمن خود می شناسند زیرا معتقد است هدف برنامه اتمی اش ساختن بمب اتمی است، نه تولید برق ،آنگونه که تهران ادعا می کند. این نگرانی، با اظهارات متعدد مقامات ایران در مورد نابودسازی اسرائیل، حمایت آنان از ستیزه گران ضد اسرائیل، و زرادخانه موشکی شان، بیشتر و بیشتر شده است.

سفر پوتین در پی دور دیگری از مذاکرات بی نتیجه بین ایران و قدرت های جهانی بر سر مناقشه ناشی از برنامه اتمی تهران انجام می گیرد.

روسیه در جریان این مناقشه نقشی پیچده داشته است. روسیه با ساختن رآکتوری يک میلیارد دلاری در بوشهراز برنامه اتمی ایران نفع عمده ای برده است. در همین حال روسیه به مشارکت در گفت و گوهای بین المللی با ایران ادامه می دهد، و با فسخ معامله ای در مورد فروش موشک های دوربرد که می توانست مانعی قوی و بازدارنده در مقابل حمله ای هوائی باشد، به خواست های آمریکا و اسرائیل احترام گذاشته است.

ليونه، مقام اسرائیلی، می گوید من فکر نمی کنم روسیه به یک ایران اتمی علاقمند باشد. بنظر من روسیه به خاورمیانه ای با ثبات علاقمند است که اسلام افراطی حکمران آن نباشد.

مایر جاودانفر، تحلیلگری که در ایران به دنیا آمده است و در اسرائیل زندگی می کند، می گوید روسیه درگیر بازی پیچیده ای با ایران است. به گفته او ممکن است هدف از حضور پوتین در اسرائیل فرستادن این پیام به تهران باشد که بهتر است جاه طالی های اتمی خود را مهار کند.

جاودانفر می گوید یکی از دلائل سفر پوتین به اسرائیل وارد ساختن فشار به مقامات ایران با این پیام است که اگر مصالحه نکنید من خود را بیشتر با کشوری همآهنگ می بینم که شما آن را دشمن خود می دانید.
XS
SM
MD
LG