لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۹

ارتش یمن شبه نظامیان القاعده را از جعر راند


مقامات یمن می گویند سربازان دولتی پس از یک ماه هجوم دو قرار گاه القاعده در جنوب کشور را دوباره بعد از یک سال تصرف کرده اند.

مقامات یمن روز سه شنبه گفتند سربازان و متحدان قبیله ای آنها کنترل کامل زنجبار (مرکز آبیین) و شهر جعر در شمال را به دست گرفتند. نیروهای دولتی بزرگراه آبیین به عدن را نیز دوباره گشودند.

مقامهای یمن و شاهدان عینی می گویند نیروهای ارتش یمن بعد از نبردی که منجر به کشته شدن ۲۰ شبه نظامی و ۴ سرباز شد، کنترل مناطقی را که مرکز قدرت گروه تروریستی القاعده محسوب می شود، بار دیگر در دست گرفته اند. ساکنان جعر با تیراندازی هوایی ورود سربازان را جشن گرفتند. چند ساعت بعد، مقامات یمن گفتند سربازان کاملا بر زنجبار مسلط شده اند.

شبه نظامیان القاعده سال پیش زمانی که دولت گرفتار قیام طرفداران دمکراسی علیه علی عبداله صالح بود، بخش هایی از آببین را تصرف کردند. جانشین او، عابد ربو منصور هادی، ماه پیش با حمایت امریکا حمله را برای بازستانی مناطق آغاز کرد.

ابراهیم شرقیه، کارشناس مرکز حل مناقشه بروکینگر در دوحه به صدای امریکا گفت سقوط قرارگاه های القاعده پیروزی عمده ای برای هادی است، و انتظار می رود سربازان یمن در روزهای آینده به سوی شوغرا پیش بروند.

او گفت پشت کردن جوامع محلی به القاعده عامل اصلی سقو ط القاعده در منطقه است.

مقامهای یمن و ساکنان منطقه جعر می گویند شبه نظامیان القاعده بعد از حمله بامداد سه شنبه نیروهای دولتی مجبور به فرار از منطقه شدند. شبه نظامیان القاعده حدود یک سال کنترل این منطقه را در دست داشتند.
XS
SM
MD
LG