لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۲

قانون ۲۰ میلیون دلاری تهران علیه آمریکا و انگلیس


ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران می گوید محمود احمدی نژاد قانونی را برای اجرا امضاء کرده است که زیرعنوان «افشای نقض حقوق بشر توسط آمریکا و انگلیس» در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تائید شورای نگهبان رسیده بود.

به گزارش ایرنا، بموجب این قانون ۲۰ میلیون دلار از محل حساب ذخیره ارزی برای آنچه که «مقابله با توطئه ها و محدود سازی های ناعادلانه آمریکا و انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران، آگاه سازی جامعه جهانی از موارد عدیده نقض حقوق بشر توسط این دو کشور، و حمایت از جریان های مترقی ایستاده در مقابل قدامات غیر قانونی دولت های آمریکا و انگلیس در جهان» توصیف شده است اختصاص می یابد.

وزارت اطلاعات، وزارت امورخارجه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، و یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی جگونگی هزینه کردن این اعتبار ۲۰ میلیون دلاری را مشخص خواهند کرد. مسئولیت کلی اجرای قانون با وزارت اطلاعات است.

حدود سه ماه پیش خبرگزاری های داخلی از قول آقای احمدی نژاد گزارش داد ه بودند که موجودی حساب ذخیره ارزی صفر است.

ایرنا می گوید وزارت امورخارجه نیز موظف است سالانه گزارش نقض حقوق بشر در آمریکا و انگلیس را تهیه و در روز سیزدهم آبان ماه، که روز تسخیر لانه جاسوسی نام گرفته است، منتشر کند.

آمریکا سال هاست که در چارچوب گزارشی سالانه در باره وضعیت حقوق بشر در کشورهای نقض کننده حقوق بشر در جهان، موارد نقض حقو ق بشر در ایران را نیز منعکس می کند.
XS
SM
MD
LG