لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۵۸

ژاپن بر سر دو راهی اتمی


موافقت مقامات محلی، علاوه برآزمایش موفقیت آمیز ضوابط ایمنی، بخشی از الزامات راه اندازی نیروگاه های برق اتمی در ژاپن است
موافقت مقامات محلی، علاوه برآزمایش موفقیت آمیز ضوابط ایمنی، بخشی از الزامات راه اندازی نیروگاه های برق اتمی در ژاپن است
نخست وزیر ژاپن خواستار به راه انداختن مجدد یک نیروگاه برق اتمی از کار افتاده شده است، و می گوید ژاپن نمی تواند بدون انرژی اتمی عمل کند.

یوشی هی کو نودا، روز جمعه، در یک کنفرانس خبری از مقامات محلی خواست با راه اندازی مجدد نیروگاه برق اتمی اوهی (Ohi) در غرب ژاپن موافقت کنند. وی گفت دو رآکتور از کار افتاده این نیروگاه باید هر چه زودتر برای حمایت از زندگی مردم مجددا راه اندازی شود. با اینحال نخست وزیر ژاپن مستقیما دستوری برای این راه اندازی صادر نکرد.

دولت آقای نودا برای اجتناب از مواجه شدن با کمبود برق در فصل تابستان بشدت به راه اندازی رآکتورهای اتمی نیاز دارد. عملیات بهره برداری از تمامی ۵۰ رآکتور اتمی ژاپن، پس از وقوع سونامی سال گذشته، که به ذوب شدن نیروگاه فوکوشیما در شمال آن کشور منجر شد، متوقف شده است.

آقای نودا قول داد که ایمنی را در صدر اولویت های دولت بگذارد.

در این میان جونی شی ساتو ، دبیرکل جنبش موسوم به صلح سبز ژاپن می گوید «این با کارشناسان است که در باره ایمنی نظر بدهند نه با سیاستمداران». وی در اطلاعیه ای که منتشر کرد گفت به وعده هائی که برای تجهیز نیروگاه اوهی به تدابیر بهتر ایمنی داده شده بود، عمل نشده است.

موافقت مقامات محلی، علاوه برآزمایش موفقیت آمیز ضوابط ایمنی، به گونه ای که مقاومت و ایستادگی در مقابل مصائب طبیعی را ثابت کند، بخشی از الزامات راه اندازی نیروگاه های برق اتمی در ژاپن است.

نابودی هائی که پس از وقوع زلزله و سونامی در نیروگاه فوکوشیما رخ داد، بی اعتمادی مردم به تکنولوژی های حفاظتی را بییشتر کرده است. اما هشدارهای حاکی از احتمال مواجه شدن با کمبود برق نیز ، که دربعضی تحلیل ها تا ۲۰ درصد برآورد شده است، نیاز به رسیدگی هائی فوری و تصمیم گیری های مرتبط با چنین فوریتی را ضروری ساخته است.

آقای نودا می گوید اتکای ژاپن به انرژی اتمی به عنوان بخشی قابل توجه از منابع تامین انرژی، که فعلا بیشتر به نفت وارداتی از خاورمیانه متکی است، تا مدت هائی غیر قابل پیش بینی ادامه می یابد. به گفته وی مسئله فقط تامین برق برای یک دوره کوتاه مدت تابستانی نیست. او می گوید ترقی قیمت برق به سبب ترقی قیت نفت، بر زندگی بسیاری از مردم، بخصوص صاحبان کسب و کار، و خانواده هائی اثر می گذارد که به زحمت از عهده تامین مخارج خود بر می آیند.

انتظار می رود درخواست آقای نودا برای راه اندازی مجدد دو رآکتور نیروگاه اوهی بزودی در جلسه ای از وزیران عمده در کابینه ژاپن مطرح شود.

امروز، بلافاصله پس از کنفرانس خبری آقای نودا، جمعیتی هزار نفری در مقابل کاخ نخست وزیری در توکیو تظاهراتی اعتراضی برپا کردند. «ما مخالف راه اندازی مجددیم» و «از فرزندانمان محافظت کنید» از جمله شعارهای جمعیت شرکت کننده در این تظاهرات بود.

یک نظر خواهی نشان می دهد قریب ۷۰ درصد از رای دهندگان در ژاپن خواستار کنار گذاشتن نیروگاههای برق اتمی - اگر نه فوری - بلکه در درازمدت هستند.

انرژی اتمی تامین کننده بیش از ۳۰ درصد برق مورد نیاز ژاپن تا پیش از سونامی سال گذشته بود.
XS
SM
MD
LG