لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۴

توصیه های رئیس جمهوری چین به احمدی نژاد


هو به احمدی نژاد قول داد چین در مذاکرات قدرت ها با ایران بر سر برنامه اتمی تهران نقشی سازنده ایفا کند
هو به احمدی نژاد قول داد چین در مذاکرات قدرت ها با ایران بر سر برنامه اتمی تهران نقشی سازنده ایفا کند
خبرگزاری فرانسه به نقل از شین هوا، خبرگزاری دولتی چین می گوید، هو جینتائو رئیس جمهوری چین روز جمعه پیشاپیش مذاکرات مربوط به برنامه اتمی تهران، از همتای ایرانی خود خواست «انعطاف پذیر و عمل گرا» باشد.

وی همچنین به محمود احمدی نژاد، در جریان تبادل نظرهائی که در پکن میان این دو رهبر در آستانه دور بعدی مذاکرات قدرت های جهانی و ایران بمنظور پیدا کردن چاره ای دیپلماتیک برای اختلافات ناشی از سر برنامه اتمی تهران انجام گرفت، توصیه کرد با آژانس اتمی سازمان ملل متحد همکاری کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز از ایران خواستار دسترسی به اماکنی می شود که تهران برای استفاده از آنها در تولید بمب اتمی، بخصوص در مورد یک پایگاه نظامی نزدیک به پایتخت، با ظن و شک روبروست.

شین هوا اظهارات آقای هو را نقل می کند که گفته است چین امیدوار است ایران بتواند «با رویکردی انعطافی و عملی» وارد مذاکراتی جدی با هر شش کشور شود، و با همکاری و تماس هائی سازنده با آژانس بین المللی انرژی اتمی زمینه را برای برطرف ساختن تنش هااز طريق گفتگو و تبادل نظر هموار سازد.

شین هوا می گوید آقای هو همچنین به آقای احمدی نژاد قول داد که چین برای حل و فصل مسئله به گونه ای مسالمت آمیز نقشی سازنده ایفا کند.

ملاقات این دو پس از آن انجام گرفت که چین و روسیه در اطلاعیه ای مشترک گفته بودند با استفاده از زور علیه ایران مخالفند.
XS
SM
MD
LG