لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۰

ابراز مخالفت روسیه و چین با اقدام نظامی علیه ایران


Ocean waves crash over a seawall and into houses along the coast in Scituate, Massachusetts, USA.
Ocean waves crash over a seawall and into houses along the coast in Scituate, Massachusetts, USA.
خبرگزاری فرانسه - پکن:

روسیه و چین، به موجب اطلاعیه مشترکی که امروز، چهارشنبه ، پس از ملاقات ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه با رهبران چین منتشر شد، هر دو کشور با هرگونه استفاده ای از زور یا تحریم هائی یکجانبه علیه ایران مخالفند. این اطلاعیه می گوید « روسیه و چین مخالف استفاده از نیزوی نظامی و یا تهدید به توسل به چنین نیروئی علیه ایران هستند.»

خبرگزاری رویترز - پکن:

شین هوا، خبرگزاری دولتی چین می گوید ون جیابائو نخست وزیر چین امروز، چهارشنبه، به محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران که به چین سفر کرده است، گفت چین با دسترسی هر کشوری در خاومیانه به تسلیحات اتمی مخالف است.

ایران در کانون مناقشه ای اتمی است، که غرب به تسلیحاتی بودن آن ظنین است اما تهران می گوید هدفی صلح آمیز دارد و برای تولید برق است.

شین هوا می گویدآقای ون تاکید کرد که چین حامی حل و فصل مسئله اتمی اریان از طريق کانال های دیپلماتیک است.

آقای احمدی نژاد برای شرکت در کنفرانس امنیتی سازمان همکاری شانگهای، که روسیه و چین بانی آن هستند به پکن سفر کرذه است.

چین و ایران مناسباتی در بخش های انرژی و تجارت مناسباتی نزدیک برقرار کرده اند، و پکن بارها در مقابل خواست های آمریکا برای وضع تحریم های سخت تر اقتصادی علیه ایران برای محدود ساختن برنامه اتمی تهران مقاومت به خرج داده است.

چین بارها خواستار حل و فصل راه حلی از طریق گفتگو برای اختلافات ناشی از فعالیت های اتمی تهران شده است و تحریم هائی را که آمریکا و اتحادیه اروپا بدون حمایت شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه تهران وضع کرده اند، تقبیح و محوم کرده است.

با اینحال در زمینه توسعه و بهره برداری از منابع نفت و گاز ایران، اختلافاتی بین دو کشور بروز کرده است.

بنا به گزارش های خبری، آقای احمدی نژاد به آقای ون گفته است «قصد ما توسعه مناسبات با چین است و خوشحالیم که شاهد موفقیت و کامیابی چین باشیم».
XS
SM
MD
LG