لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۷

تاييد مرگ ابویحیی در پاکستان


مقامات آمريکايی می گویند حمله يک هواپیمای بدون سرنشین در شمال غربی پاکستان که مقام دوم فرماندهی القاعده، ابو یحیی اللیبی، را از پای درآورد «یک ضربه عمده بر گروه تروریستی بشمار ميرود.»

تایید مرگ اللیبی در روز سه شنبه یک روز پس از آن صورت ميگيرد که موشکهای یک پهپاد (پرندهٔ هدایت‌پذیر از دور ) آمريکايی، اتومبيل و مجتمعی را در منطقه قبیله ای وزیرستان شمالی، هدف قرار داد و منجر به کشته شدن حداقل ۱۵ نفر، از جمله خارجیان گرديد. بنا بر گزارش های خبری يک عضو طالبان در پاکستان مرگ اللیبی را تاييد کرده گفته است: اين حادثه بمنزله «از دست دادن [مهره] بزرگی» برای شبکه تروريستی تلقی ميشود.

مقامات پاکستان اعلام کردند آنها مکالمه ای تلفنی را استراق سمع کرده اند که در آن شبه نظامیان در مورد مرگ یک عرب صحبت می کردند، و ميگفتند: به باور ساکنان منطقه، اللیبی هنگام حمله در مجتمع حضور داشته است. معاون رهبر القاعده - يک لیبيايی - توسط حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمريکا در وزیرستان شمالی در ۲۸ ماه مه گذشته زخمی شده بود.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، به خبرنگاران گفت: مرگ ابويحيی اللیبی، تایید شده است. با استناد به منابع اطلاعاتی آمریکا، آقای کارنی، اللیبی را به عنوان "مدیر کل" القاعده توصیف کرد. جی کارنی گفت تجربه او «به سختی قابل جبران است و هیچ جانشین روشنی برای ايفای نقش او وجود ندارد.»

جان کربی، سخنگوی پنتاگون بدون ارائه جزئیات بیشتر پيرامون اين عملیات ضد تروریستی، گفت که اللیبی «فردی بسیار خطرناک بود، و برچيده شدن او از روی زمین یک امر مفيد برای همگان بشمار ميرود.» جان کربی، افزود، لئون پانتا، وزیر دفاع آمريکا کاملا روشن ساخته است که ایالات متحده در مقابله با تهدیدات نسبت به امنیت آمريکا و متحدانش در هر کجا که هستند مبارزه خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG