لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۶

اوباما و بوش در صحنه ای تاریخ ساز برای کاخ سفید


اوباما به بوش گفت مقام ریاست جمهوری ما را در موقعیتی فراتر از اختلاف نظرهای سیاسی قرار می دهد
اوباما به بوش گفت مقام ریاست جمهوری ما را در موقعیتی فراتر از اختلاف نظرهای سیاسی قرار می دهد
کاخ سفید دیروز، پنجشنبه، صحنه حضور مشترک و لبخند به لب باراک اوباما، و رئیس جمهوری پیش از او، جرج دبلیو بوش، در مراسم پرده برداری از پرتره رسمی او در مقام چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا بود.

اوباما درجمع دستیاران و وزیران کنونی و پیشین خطاب به بوش گفت «ما ممکن است از نظر سیاسی اختلاف نظرهائی داشته باشیم، اما مقام ریاست جمهوری ما را در موقعیتی فراتر قرار میدهد».

بوش با اشاره به پرتره جورج واشنگتن که نخستین پرتره در گالری پرتره های رسمی روسای جمهوری پیشین آمریکاست، و پرتره خود او در این ردیف بندی که آخرین است، به شوخی گفت بطوریکه می بیند اکنون پرتره ها با نام جرج دبلیو شروع و با نام جرج دبلیو ختم می شود .

بوش همچنین به طنز خطاب به اوباما گفت خوشحال می شود اگر هنگامی که با مسئله مهمی روبروست و می خواهد تصمیم بگیرد به پرتره او نگاه کند و از خود بپرسد جورج چه تصمیمی می گرفت.

در این مراسم علنی و کم نظیر، لورا بوش، همسر، و دیگر اعضای خانواده بوش، از جمله بوش پدر، رئیس جمهوری اسبق نیز شرکت داشتند.

اوباما از بوش برای خدماتش به کشور قدردانی کرد و گفت چالش هائی که یک رئیس جمهوری آمریکا با آنها روبروست بیشتر برای کسانی قابل درک است که در این مقام بوده اند. اوباما گفت «در این مقام اتخاذ هیچ تصمیمی نه آسان است و نه بدون تحمل هزینه. بعلاوه هر اندازه هم که تلاش کنی نمی توانی همه را راضی و خشنود سازی. تصور می کنم این چیزی است که پرزیدنت بوش و من خیلی زود درک کرده ایم».

اوباما در کمک رسانی به زلزله زدگان در هائیتی از همکاری بوش برخوردار شد، و هر دو در دهمین سالگرد حملات تروریستی یازدهم سپتامبر در مراسمی که برای تجلیل از قربانیان این حملات در نیویورک برگزار شد در کنار هم بودند. این دو، دست کم سه بار در سه سال گذشته به وقایعی تاریخی اشاره کرده اند که کشته شدن اوسامه بن لادن یکی از آنهاست.
XS
SM
MD
LG