لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۱

نگرانی اتحادیه اروپا از افزایش مجازات مرگ در ایران


شمار اعدام ها در ایران در پنج ماهه اول ۲۰۱۲ تائید می کند که ایران یکی پیشتازترین استفاده کنندگان از مجازات مرگ است
شمار اعدام ها در ایران در پنج ماهه اول ۲۰۱۲ تائید می کند که ایران یکی پیشتازترین استفاده کنندگان از مجازات مرگ است
بروکسل – خبرگزاری رویترز:

اتحادیه اروپا، امروز، چهارشنبه ضمن انتقاد از ایران برای افزایشی نگران کننده در استفاده از مجازات اعدام در سال جاری از تهران خواستار متوقف ساختن اعدام ها شد.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت «براساس جدیدترین اطلاعاتی که از منابع مختلف رسیده است، شمار اعدام ها در ایران در پنج ماهه اول ۲۰۱۲ تائید می کند که ایران یکی پیشتازترین استفاده کنندگان از مجازات مرگ است.

این سخنگو گفت «کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمیقا از این افزایش هشدار دهنده نگران است».

خانم اشتون، که مذاکرات شش قدرت جهانی با ایران بر سر برنامه اتمی جمهوری اسلامی ایران را رهبری می کند امیدوار است اختلاف ده ساله ناشی از مشکوک بودن جامعه بین المللی به تهران در مورد دنبال تسلیحات اتمی بودن را برطرف سازد. اتهامی که ایران تکذیب می کند.

نتایج حاصل از مذاکراتی که هفته گذشته در بغداد انجام گرفت اندک بوده است اما قدرت ها، شامل آمريکا، روسیه، چین، آۀمان، فرانسه و بریتانیا قرار است روز های ۱۸ و ۱۹ ژوئن در مسکو با مذاکره کنندگان ایران ملاقات کنند.

تهران بارها با اتهامات حاکی از نقض حقوق بشر در ارتباط با استفاده بسیار از مجازات مرگ روبرو شده است.

یک دیپلمات مستقر در تهران می گوید «معلوم نیست چرا این [افزایش] حالا رخ می دهد، که ممکن است فقط یک تصادف باشد. هر دلیلی که داشته باشد - هنگامی که بقیه جهان توجه خود را به مذاکرات اتمی معطوف ساخته است، زمان برای افزودن بر شمار اعدام ها مناسب بنظر می رسد».

رسانه های ایران می گویند در ماه مه ۱۵ نفر به دار آویخته شدند که جرم ۱۴ نفرشان قاچاق مواد مخدر بود- یک نفر نیز مردی بود که تهران می گوید برای تشکیلات اطلاعاتی اسرائیل، موسوم به موساد کار می کرد.

اتحادیه اروپا علیه مقاماتی در ایران که به گفته این اتحادیه در نقض فاحش حقوق بشر نقشی عمده دارند، از طريق ممنوعیت های مسافرتی و مسدود ساختن دارائی های آنان، تحریم های تنبیهی وضع کرده است.

این تحریم ها علاوه بر تحریم های گسترده اقتصادی است که اتحادیه اروپا برای وادار ساختن جمهوری اسلامی به انصراف از برنامه مورد اختلاف اتمی اش وضع کرده است.
XS
SM
MD
LG