لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۰

سخت گیری علیه زنان و فروشندگان کراوات در ایران


سخت گیری اخیر بخشی از عملیاتی است که معمولا پیش از شروع تابستان به اجرا گذاشته می شود
سخت گیری اخیر بخشی از عملیاتی است که معمولا پیش از شروع تابستان به اجرا گذاشته می شود
خبرگزاری فرانسه – تهران:

زنان فاقد حجاب مناسب، یا روسری اسلامی، که در یک نمایشگاه بین المللی مواد غذائی غرفه دار بودند، آنگونه که روزنامه مردمسالاری اظهارات سردار احمد رضا رادان، جانشین فرمانده نیروی انتظامی را نقل می کند، پلیس را وادار کرده اند ۸۰ غرفه این نمایشگاه را پلمب کند.

رئیس او، اسماعیل احمدی مقدم، می گوید به زنان غرفه دار تذکر داده شده بود اما آنها جدی نگرفتند و بهمبن جهت بود که ما غرفه ها را پلمب کردیم.

معلوم نیست آیا این زنان جریمه و یا بازداشت هم شده اند – که معمولا در چنین مواردی انجام می گیرد – یا نه؟ همچنین معلوم نیست آیا زنان خارجی هم جزو آنان بوده اند، یا خیر.

غرفه های نمایشگاه، که امروز، چهارشنبه کارش تمام شد، توسط شرکت های چندین کشور، از جمله اتریش، چین، آلمان، هند، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا و ترکیه برپا شده بود.

به گزارش مردمسالاری، و رسانه های دیگر، پلیس همچنین برای به اجرا گذاشتن ممنوعیت فروش کراوات – که اغلب نادیده گرفته می شد – عملیات تازه ای را آغاز کرده است. تندروهای رژيم، کراوات را مظهر نفوذ فرهنگ غرب می شناسند که پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ رد شده است.

فروشنده ای که ایسنا او را معرفی نمی کند به این خبرگزاری گفته است به دستور پلیس اخلاقیات تهران ما مجبور به جمع آوری همه کراوات ها از مغازه شده ایم.

بنظر می رسد هدف، مقابله با بازگشت کراوات به ایران اس،ت که در سال های اخیر به ویژه در آئین هائی نظیر عروسی و یا مراسم یادبود و ترحیم مجددا پوشیده میشد.

پلیس تهران در هفته های اخیر بشدت برای به اجرا گذاشتن ضوابط پوشش و پوشاک وارد عمل شده است و عابرین پیاده را در خیابان ها، سرنشینان وسایط نقلیه را در چهار راه ها و دیگران را در مراکز خرید زیر نظر دارد.

این اقدام بخشی از عملیات سالانه پیش داغ شدن هوا درتابستان است - فصلی که زنان بعضی از ضوابط اجباری را با رفتن سراغ پوشاک و روسری هائی نازک تر و کوتاه تر نادیده می گیرند.

زنان ملزم به پوشیدن روسری هائی هستند که تمامی موهایشان را بپوشاند، مانتوهای تا زیر زانو به تن داشته باشند واز آرایش و توالت غلیظ و لاک زدن خودداری کنند.

متخلفین اغلب بازداشت و به پاسگاه های پلیس برده می شوند، که معمولا با جریمه شدن و سپردن تعهد کتبی در مورد رعایت حجاب مناسب در آینده همراه است – هرچند که در بعضی موارد نادر به شلاق خورد نیز منجر می شود. در همین حال بستگانشان نیز اغلب به پاسگاه احضار می شوند تا ضمن آوردن لباس مناسب، آنان را با خود ببرند.
XS
SM
MD
LG