لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

علی لاریجانی رییس موقت مجلس نهم شدعلی لاریجانی در انتخابات هیات رییس موقت مجلس بر غلامعلی حدادعادل غلبه کرد و با ۱۷۳ رای رییس موقت مجلس نهم شد.
از یک ماه پیش رقابت بین غلامعلی حدادعادل و علی لاریجانی روسای مجلس دوره های هفتم و هشتم آغاز شد. با اینکه برخی از مقام های حکومتی، بطور ضمنی از حدادعادل حمایت کرده بودند اما در نهایت نمایندگان مجلس نهم، علی لاریجانی را به سمت رییس موقت مجلس انتخاب کردند.در رای گیری امروز از مجموع ۲۷۵ رای، علی لاریجانی ۱۷۳ رای و غلامعلی حدادعادل ۱۰۰ رای به دست آوردند.
با آغاز به کار مجلس جدید، ابتدا رییس سنی مدیریت مجلس را بر عهده دارد و سپس هیات رییسه موقت مجلس انتخاب می شود تا بررسی اعتبار نامه نمایندگان آغاز شود. پس از تصویب اعتبارنامه دو سوم نمایندگان، انتخاب هیات رییسه دائم برگزار می شود.
در انتخابات هیأت رئیس مجلس، محمد رضا باهنر با ۱۷۷ رای و محمد حسین ابوترابی فرد با ۱۶۷ رای به سمت نایب رئیس موقت اول و دوم انتخاب شدند.
انتخاب هیات رییسه هر سال یکبار برگزار می شود.در چهار سال مجلس هشتم، علی لاریجانی، بی رقیب، چهارسال متوالی رییس مجلس بود. مشابه وضعیت حدادعادل در مجلس هفتم.
غلامعلی حدادعادل که سابقه ریاست بر هفتمین دوره مجلس را داشت، از یک ماه پیش صراحتا اعلام کرد نامزد انتخابات هیات رییسه مجلس خواهد شد. برخی از منتقدان دولت به عملکرد او در زمان ریاست مجلس هفتم انتقاد داشتند و گفتند او اقتدار لازم برای برخورد با دولت احمدی نژاد را نداشت. اتفاقا به همین دلیل، برخی از نمایندگان نزدیک به دولت از جمله حمید رسایی، از نامزدی حدادعادل برای ریاست مجلس حمایت کرده بودند.
در روزهای اخیر جدال بین علی لاریجانی و حدادعادل افزایش یافت و حامیان لاریجانی، فایل صوتی از یک فرمانده سپاه بنام سراج را منتشر کردند که در آن از ریاست حداد عادل بر مجلس نهم حمایت کرده بود.
علی لاریجانی رییس مجلس هشتم و رییس موقت مجلس نهم، همواره خود را مطیع رهبر جمهوری اسلامی می داند اما در دو سال اخیر، صراحتا از قانونگریزی رییس جمهوری ایران انتقاد کرده است.
هنوز معلوم نیست در انتخابات هیات رییسه دائم که احتمالا دو هفته دیگر - و پس از تصویب اعتبارنامه های دست کم دو سوم اعضای مجلس - برگزار می شود حدادعادل نامزد شود یا خیر. علی اصغر زارعی، از محافظه کاران نزدیک به حدادعادل گفته است «حداد کاندیدای ریاست دائم مجلس نهم نمیشود».
XS
SM
MD
LG