لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۷

نهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شد


عکس از ایرنا
عکس از ایرنا
نهمین دوره کارمجلس شورای جمهوری اسلامی صبح روز دوشنبه با حضور مقام های دولتی، سیاسی، نظامی و قضایی افتتاح شد. این جلسه به ریاست سنی علیرضا مرندی، از وزیران پیشین بهداشت جمهوری اسلامی آغاز و اداره شد.

علیرضا مرندی در سخنان خود مجلس نهم را مجلسی متخصص توصیف کرد که به گفته او بیش از ۳۰ درصد اعضای آن عضو هیئت علمی دانشگاه ها هستند.

پس از آن وزیر کشور گزارشی از انتخابات دوره نهم مجلس داد. بنابر گزارش مصطفی محمد نجار این انتخابات با مشارکت ۳۰ میلیون و ۹۰۵ هزار رای انجام گرفت که به گفته او هفت میلیون بیش ازمجلس هشتم بود. او میزان مشارکت واجدان شرایط رای دهندگی را بالاتراز ۶۴ درصد و در تهران ۵۲ درصد اعلام کرد.

منتقدان جمهوری اسلامی در زمان انتخابات مجلس نهم میزان مشارکت اعلام شده توسط وزیر کشور را براساس آمارها و واقعیت های موجود نادرست و مبهم دانستند. آمارها و ارقام اعلام شده در زمان انتخابات بارها ازسوی وزیر کشور تغییر کرد.

به گزارش وزیر کشور ۳۳ درصد از نمایندگان مجلس نهم دارای سابقه نمایندگی در مجلس هشتم و ۵ درصد دارای سابقه نمایندگی در ادوار گذشته اند. ۶۶ در صد از نمایندگان مجلس نهم برای اولین بار به مجلس راه یافته اند. جوان ترین نماینده ۳۰ ساله و مسن ترین ۷۳ ساله است. و نیمی از منتخبان بین ۴۰ تا ۵۰ ساله اند. همچنین میزان درجه تحصیلی نمایندگان مجلس نهم از همه مجالس گذشته بالاتر است. در مجلس نهم تنها ۲۷ روحانی حضور دارد که نسبت به دوره های گذشته کاهش چشمگیری را نشان می دهد.

پس از گزارش وزیر کشور، نوبت به محمود احمدی نژاد رسید. او در سخنانش از خود ونمایندگان مجلس با لفظ «نوکر مردم» و از ملت با کلمه «آقا» یاد کرد. همچنین ماموریت دیگر مجلس را نظارت دانست که به گفته او نباید برای اعمال نظرات شخصی باشد.

جلسه مجلس با تحلیف نمایندگان پایان یافت. در مراسم تحلیف از ۲۸۸ نماینده مجلس ده نفر غایب بودند. در پایان اولین جلسه علنی مجلس نهم، نمایندگان راهی مقبره آیت الله خمینی شدند.

به گزارش خبرنگاران، جلسه افتتاح مجلس نهم در حضور بیش ا ز ۳۰۰ خبرنگار داخلی و خارجی انجام شد . تقریبا همه خبرگزاری ها به برخی نکات حاشیه ای مراسم اشاره کرده اند مانند گفت و گوی مهمانان و نمایندگان با یکدیگر هنگام گزارش وزیر کشور، اخطارهای مکرر رئیس مجلس به حفظ نظم، مشکلات مربوط به ارکستر به هنگام نواختن سرود جدید مجلس، و دادن گل سرخ از سوی کارمندان بسیجی مجلس به نمایندگان.

از نکات جالب دیگر ورود هم زمان اکبر هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد بود. و نیز این که هنگامی که نوبت سخنرانی به احمدی نژاد رسید علی اکبرناطق نوری جلسه را ترک کرد.

ترتیب نشستن دو رقیب ریاست مجلس یعنی غلامعلی حداد عادل و علی لاریجانی نیز نظر خبرنگاران را جلب کرده بود. دو رقیب در دو سر ردیف مهمانان نشسته بودند. ناطق نوری در کنار لاریجانی و احمد جنتی در جنب حداد عادل جا گرفته بودند. از آنجا که انتخاب رئیس آینده مجلس در رایزنی های فراکسیون ها در بیرون مجلس به جایی نرسیده است حداد عادل به خبرنگاران گفته است رئیس مجلس در صحن علنی انتخاب خواهد شد.

در جلسه افتتاح مجلس نهم محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران غایب بود. پس از انتخابات نهم، علی مطهری و برخی دیگر از نمایندگان از دخالت و اعمال نفوذ سران سپاه در انتخابات خبر داده بودند. رئیس قوه قضائیه و رئیس مجلس هشتم ، علی لاریجانی، نیز آن را به تلویح تایید کردند. این اظهارات واکنش شدید سپاه را برانگیخت و مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران، رمضان شریف، در بیانیه شدید اللحنی ضمن رد این مدعا بر محفوظ بودن حق سپاه در «پی‌گرد حقوقی مدعیان دخالت سپاه در انتخابات » تاکید کرد.
XS
SM
MD
LG