لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۳۷

در حمله هوایی ناتو هشت شهروند افغان کشته شدند


اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو (چپ) و حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان (راست) در نشست ناتو - شیکاگو- مه 2012
اندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو (چپ) و حامد کرزای، رئیس جمهوری افغانستان (راست) در نشست ناتو - شیکاگو- مه 2012
در جریان حمله هوایی شنبه شب نیروهای ناتو به روستای سوری خلیل در استان پکتیا، هشت عضو یک خانواده، کشته شدند. سخنگوی استانداری پکتیا گفت این افراد که عبارت از یک مرد و یک زن و شش کودک بودند، نه باطالبان مربوط بودند، نه فعالیت سیاسی داشتند و نه جزو مخالفان دولت بودند.

حامد کرزای رئیس جمهوری افغانستان نیز اعلام کرد هیئتی را برای تحقیق در باره این رویداد به روستای سوری خلیل اعزام کرده است.

موضوع کشتن شهروندان عادی در جریان بمباران های نیروهای ناتو به رهبری آمریکا در افغانستان همواره یکی از مهم ترین موارد ناخرسندی در روابط حامد کرزای با نیروهای بین المللی در افغانستان بوده و اعتماد شهروندان افغان رابه نیروهای بین المللی خدشه دار کرده است.

اوائل ماه جاری آقای کرزای هشدار داد که کشتن شهروندان عادی در افغانستان می تواند بر آینده روابط آمریکا با افغانستان تاثیر سوء بگذارد.

قرار است پس از خروج نیروهای بین المللی رزمی از افغانستان در سال ۲۰۱۴، همکاری های آمریکا با افغانستان در چارچوب روابط بلند مدت ادامه یابد.

با آن که تعداد شهروندانی که توسط نیروهای طالبان کشته می شوند بسیار بیشتر از قربانیان حملات ناتو است ، اما خشم مردم معمولا متوجه نیروهای خارجی می شود. اخیرا نیز ۱۸ تن از شهروندان عادی افغان در جریان چهار حمله هوایی کشته شدند که به بروز ناآرامی هایی منجر شد.

سال گذشته تعداد شهروندانی که در جنگ افغانستان کشته شده اند به ۳ هزار و ۲۱ تن رسید که به گفته سازمان ملل ۷۷ درصد آنها به دست شورشیان و ۱۴ درصد در عملیات ناتو کشته شده بودند.

مقام های ناتو در افغانستان گفته اند در حال بررسی موضوع هستند.

در همین حال روز یکشنبه ناتو از کشته شدن چهار سرباز در انفجارهای کنار جاده ای جداگانه خبر داد و به این ترتیب تعداد تلفات نیروهای ناتو در سال جاری به ۱۶۶ نفر رسید. یکی از کشته شدگان بریتانیایی بود اما ملیت سه تن دیگر هنوز اعلام نشده است. همچنین روز یکشنبه دو شهروند عادی بر اثر برخورد با بمب کنار جاده کشته شدند.
XS
SM
MD
LG