لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

احکام حبس در بحرین در ارتباط با ایران


بحرین و متحدانش در خلیج فارس، به رهبری عربستان، با صدور بیانیه هائی قوی خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی خود شده اند.
بحرین و متحدانش در خلیج فارس، به رهبری عربستان، با صدور بیانیه هائی قوی خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی خود شده اند.
دادگاهی در بحرین، به گفته یک وکیل مدافع، ۸ نفر را به مجازات های حبس تا ۱۵ سال محکوم کرده است، که به توطئه با ماموران ایرانی برای سرنگون ساختن نظام سلطنتی حاکم بر این کشور پادشاهی در خلیج فارس متهم شده بودند.

صدور احکام محکومیت برای این ۸ نفر، که محاکمه ۳ نفرشان غیابی انجام گرفت، منعکس کننده ادعاهای رو به افزایش دولت های عرب در خلیج فارس در مورد مرتبط بودن شورش های تحت رهبری شیعیان علیه خاندان سلطنتی سنی حاکم بر بحرین است. رهبران ایران سرکوبی معترضین در بحرین را تقبیح و محکوم کرده اند، اما هرگونه کمکی به تظاهرات معترضین را هم که ۱۵ ماه پیش شروع شد تکذیب می کنند.

توطئه با یک «کشور خارجی» - که به وضوح اشاره ای به ایران است - اتهامی است که علیه این گروه در تلاش برای سرنگون ساختن نظام سلطنتی بحرین متحد با غرب عنوان شده بود. متهمین همچنین در ارتباط با نقشه کشی برای حملات احتمالی به هدف هائی مهم نظیر وزارت کشور و پل ارتباطی بحرین با عربستان سعودی، که رقیب اصلی منطقه ای ایران محسوب می شود، مورد ظن قرار گرفته بودند. محکومین اتهامات وارده را تکذیب کرده اند.

محسن ال علوی، وکیل مدافع محکومین می گوید دادگاه ۶ نفر را به ۱۵ سال حبس محکوم کرد، که محاکمه سه نفرشان غیابی انجام گرفت. دو نفر دیگر که مجازات هایشان خفیف تر بود آمروز آزاد شدند زیرا شش ماه گذشته را در زندان گذرانده بودند.

در شورش های بحرین تاکنون دست کم ۵۰ نفر جان باخته اند.

دادستانها در بحرین بارها مدعی شده اند که قدرت ایران شیعه حامی و مشوق معترضین است، اما شواهدی قاطع ارائه نداده اند. بحرین و متحدانش در خلیج فارس، به رهبری عربستان، با صدور بیانیه هائی قوی خواستار عدم مداخله ایران در امور داخلی خود شده اند.
XS
SM
MD
LG