سه شنبه، ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ | ۳۱ مه ۲۰۱۶ | ایران ۰۸:۲۰

  فرهنگ و زندگی

  ستّاره فرمانفرماییان درگذشت

  ستّاره فرمانفرماییان، پایه گذار مددکاری اجتماعی در ایران ، در جمع کارآموزان و همکاران
  ستّاره فرمانفرماییان، پایه گذار مددکاری اجتماعی در ایران ، در جمع کارآموزان و همکاران
  ستّاره فرمانفرمائیان، مادر مددکاری اجتماعی ایران، در سن ۹۱ سالگی در خانه اش در لس آنجلس درگذشت. او فرزند عبدالحسین میرزا فرمانفرما از شاهزادگان و شخصیت های با نفوذ قاجار بود.

  پدرش هشت همسر و ۳۲ فرزند داشت که بسیاری از آنها از شخصیتهای سرشناس سیاسی اجتماعی شدند. سقوط سلسله قاجار و برتخت نشستن رضا شاه، عبدالحسین میرزا فرمانفرما را بر آن داشت که فرزندانش را به تحصیل تشویق کند.

  پدر ستّاره فرمانفرماییان با سفر او به آمریکا مخالفت کرد اما او پس از مرگ پدر، با تشویق برادرش صبار فرمانفرماییان در سال ۱۹۴۴ میلادی در اوج جنگ جهانی دوم برای ادامه تحصیل به آمریکا سفر کرد. این سفر چهار ماهه در عین دشواری به او امکان داد شهرهای زیادی، از سمنان و مشهد تا لاهور و بمبئی، همه را زیر پا بگذارد. در هند هواداران گاندی را ملاقات کرد و با کشتی نیروی دریایی آمریکا همسفر سربازان آمریکایی شد و به لس آنجلس رسید .

  اولین دانشجوی ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی ( USC ) بود. آنجا لیسانس جامعه شناسی گرفت و برای گرفتن فوق لیسانس در مددکاری اجتماعی به دانشگاه شیکاگو رفت.

  سازمان نوبنیاد ملل متحد او را به همکاری دعوت کرد و برای طرح مددکاری اجتماعی در خاورمیانه به بغداد فرستاد. دو سال با صحرا نشینان عراق زندگی کرد و بعد برای اجرای طرح های مددکاری به مصر، سوریه و لبنان سفر کرد.

  ابوالحسن ابتهاج، رییس وقت سازمان برنامه و بودجه در سفری به عراق با ستّاره فرمانفرماییان ملاقات کرد و از او دعوت کرد به ایران بازگردد. ستّاره به ایران بازگشت و در سال ۱۳۴۱ «آموزشگاه عالی خدمات اجتماعی تهران» را تاسیس کرد.

  گزارش و گفت و گوی مهتاب کوثری، گزارشگر صدای آمریکا با ستاره فرمانفرماییان در سپتامبر ۲۰۱۱:  خانم فرمانفرماییان، مددکارانش را برای کار به بیمارستانها، زندانها، پرورشگاه ها، تیمارستان ها و روسپی خانه ها می فرستاد. او همچنین اولین مهدکودک ها را برای کمک به زنان شاغل در ایران گشود.

  خانواده اش از افراد سرشناس سیاسی، اجتماعی بودند. محمد مصدق نخست وزیر سابق ایران پسر عمه ستّاره فرمانفرماییان بود. مریم فیروز خواهر بزرگش از فعالان بنام حزب توده بود، برادرش صبار، رییس انستیتو پاستور ایران و وزیر بهداشت محمد مصدق بود، خداداد فرمانفرماییان به ریاست برنامه و بودجه رسید، عبدالعزیز فرمانفرماییان از معماران بنام و از طراحان استادیوم ورزشی آزادی، ساختمان وزارت کار، موزه فرش و چند بنای دیگر دولتی ایران بود و غفار فرمانفرماییان از طراحان سد کرج.

  ستّاره فرمانفرماییان پس از انقلاب ۱۳۵۷ برخلاف میلش ایران را ترک کرد، در لس آنجلس ساکن شد و در آنجا نیز حرفه خود مددکاری را ادامه داد.

  دانشگاه هاروارد نام او را جزو زنان پیشرو در مددکاری و در فهرست زنان تاثیرگذار در تاریخ آمریکا قرار داده است.

  ستّاره فرمانفرماییان در کتاب «دختری از ایران» خاطراتش را از حرمسرای پدر تا خروج از ایران به تصویر کشیده است. تولد در اواخر قاجار، سفر در جنگ جهانی و دیدن نیمی از کشورها در حال جنگ، کار در سازمان ملل متحد در خاورمیانه، بازگشت و ترک ایران ۹۱ سال بی مانند را برایش ثبت کرده است.  ستّاره فرمانفرماییان بخشی از تحقیقات خود و شاگردانش را به صورت کتاب به منتشر کرد:

  - مددکاری اجتماعی در مقام توسعه اجتماعی: یک تاریخچه (۱۳۷۵)
  - آن سوی دیوار چین (۱۳۵۶)
  - ازدواج زودهنگام و حاملگی در سنین پایین در جامعه سنتی و اسلامی (۱۳۵۴)
  - معضل فحشاء در شهر تهران (۱۳۴۸)
  - کودکان و معلمان (۱۳۴۵)
  - شرحی گزیده از رفاه اجتماعی و تنظیم خانواده در ایران (۱۳۴۴)
  - نیازهای کودکان (۱۳۳۹)
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: ایرج کریمی از: امریکا (ویرجینیا)
  ۱۳۹۱/۳/۹
  خانم ستاره فرمانفرماییان بنیانگذار رشته مددکاری اجتماعی نوین در ایران است. مددکاري اجتماعي حرفه ای مورد نیاز تمامی جوامع بشری است که آرمان آن برقراري عدالت و رفاه و فراهم آوردن فرصت هاي برابر براي تمامي جامعه بشري به دور از ويژگي هاي نژادي، قومي، مذهب، مليت و مانند آن مي باشد.

  يكي از برنامه هاي جالب و در عين حال جديد خانم فرمانفرماییان در روستاها و شهرهای ایران اجرای برنامه بهداشت و تنظيم خانواده بود. اين برنامه توسط مددکاران و با راهنمایی های ارزنده سرکار خانم فرمانفرماییان در َسال 1340 رسما در پاره ای از روستاها و شهرهای ایران شروع گردید. در آن زمان خانم ستاره فرمانفرماييان با برقراري ارتباط و موافقت Planned Parenthood Organization انگلستان عرضه اين خدمت ارزنده را در ايران پايه ريزي کردند در حالی که برنامه بهداشت و تنظیم خانواده در سال 1344 رسما در دستور کار وزارت بهداری آن زمان قرار گرفت.
  بياد دارم که يک روز فرح پهلوي از مرکز رفاه خانواده در تهران بازدید به عمل آوردند در هنگام بازديد که خانم فرمانفرمائيان و تعدادي از مددکاران حضور داشتند چنين بيان داشتند. از خانم فرمانفرمائيان متشکرم که دانشکده مددکاري اجتماعي را بنيان گذاشتند و مددکاران را تشويق مي کنند که در مناطق محروم حضور يابند و به مردم خدمت کنند.
  روحش شاد و یادش گرامی باد – نام او همیشه در قلب اندیشمندان ایرانی زنده است
  از صدای امریکا نیز که چنین فرصتی برای بزرگداشت یاد و خاطره فرهیختگان ایرانی فراهم آورده است نیز تشکر می شود.
  ایرج کریمی از ویرجینیا


  توسط: ladan از: شیراز
  ۱۳۹۱/۳/۸
  گرچه درگذشت بزرگانی چون ستاره فرمافراییان باعث تأثر خاطرگردیده است اما از اینکه بازهم زنی از دیار آریائیان چنان درخشیده است و نام خود را جزو زنان پیشرو در مددکاری و در فهرست زنان تاثیرگذار در تاریخ آمریکا قرار داده است بر خود می بالیم


  توسط: نام مستعار
  ۱۳۹۱/۳/۷
  خدا رحمتش کند


  توسط: اردشیر
  ۱۳۹۱/۳/۷
  مرد نکونام نمیرد هرگز. مرده آن است که نامش به نکوئی نبرند روحش شاد ، یادش گرامی‌


  توسط: ریحانی از: کرمانشاه
  ۱۳۹۱/۳/۵
  درود بر روح پاکش ، مایه افتخار ملت ایران .


  توسط: arezoo از: iran
  ۱۳۹۱/۳/۵
  کارهای بزرگ در توان انسانهای از خود گذشته است من در مقابل این از خود گذشتگی سر تعظیم فرود می اورم روحش شاد


  توسط: mohsen از: esfahan
  ۱۳۹۱/۳/۵
  R.I.P


  توسط: Mitra از: USA
  ۱۳۹۱/۳/۵
  Thank you. Great job!


  توسط: نام مستعار
  ۱۳۹۱/۳/۵
  خدمتي كه اين بانو كرد اگه يك روحاني و مرجع كرده بود حالا چه بوق و كرناي واسش راه انداخته بودن


  توسط: نام مستعار
  ۱۳۹۱/۳/۵
  خوب زندگی کرد وخوب مرد٬ روحش شاد

  صفحه از ۲
      بعدی 

  برترین ها

  نظرسنجی

  آرشيو نظرسنجی های قبلی