لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ ایران ۱۹:۱۷

نیلوفرانه

کمتر از ۱۲ ساعت دیگر، عقربه‌ها برای مذاکره کنندگان می‌ایستند و زمانِ صفر گفتگو‌های هسته‌ای آغاز می‌شود. ساعت‌ها و شاید روزهایی که دیپلمات‌های پنج به‌علاوه یک و ایران نام‌اش را تمدید نمی‌گذارند تا شاید اهرم زمانِ صفر به تصمیم‌گیری‌های سخت سرعت بخشد.

حالا به نظر می‌رسد مذاکره کننگان یک ضرب الاجل اعلام نشده دیگر دارند؛ نهم ژوئیه، هجدهم تیرماه؛ مهلت تعیین شده از سوی کنگره آمریکا برای ارايه متن توافق نهایی به قانونگذاران. اگر ایران و پنج به‌علاوه یک تا این تاریخ به توافق نرسند زمان سی روزه برای بررسی و تصویب یک توافق احتمالی به ۶۰ روز افزایش پیدا می‌کند.

ایران و پنج به‌علاوه یک حالا در یک قدمی توافقی تاریخی قرار دارند.

وزیر خارجه‌ ایران به همراه علی اکبر صالحی به وین بازگشته. رییس سازمان انرژی اتمی ایران به دلیل بیماری نتوانسته بود در دیدارهای پیشین وزرای خارجه ایران و آمریکا، محمد جواد ظریف را همراهی کند.

علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیز دو فیزیکدان هسته‌ای طی ماههای گذشته بارها رو به روی یکدیگر نشسته‌اند و با دیدارهایشان به حل بسیاری از جزییات فنی بحث‌ها کمک کرده‌اند. کارشناسان و افراد نزدیک به مذاکرات هسته‌ا‌ی حضور دوباره او در مذاکرات را مفید می‌دانند.

اما در وین خبرنگاران، عکاسان و تصویر برداران بسیاری منتظرند. گروهی زیر چادر بزرگی که برایشان در نظر گرفته شده و گروهی دیگر که بیرون و در مقابل هتل تاریخی کوبورگ می‌ایستند.

بازار پیش‌بینی و گمانه زنی درباره زمان پایان مذاکرات و به نتیجه رسیدن و نرسیدن مذاکرات هم داغ است. اما تا نتایج نهایی این مذاکرات تاریخی باید تا چهارم، پنجم، ششم و یا حتا هفتم ژوییه منتظر ماند.

از سال ۱۸۶۱ که درهای هتل بوریواژ در حاشیه‌ دریاچه‌ لما ( دریاچه‌ ژنو ) در شهر لوزان سوییس بر روی میهمانانش باز شد تا امروز، این هتل زیبا و مجلل پذیرای افراد سرشناس بسیاری بوده است. پیش از آنکه حساس‌ترین مرحله از مذاکرات هسته‌ای میان بلند پایه ترین مقام‌های آمریکایی و ایرانی در اتاق‌های مشرف به چشم‌انداز زیبا و مه‌ گرفته‌ رو به روی این هتل برگزار شود و رسانه‌هایی از چهار گوشه‌ جهان را روانه‌ لوزان کند، هتل بوریواژ شاهد گفتگوها‌ی تاریخ ساز دیگری هم بوده است.

در تابستان سال ۱۹۲۳، پس از چند سال گفتگو میان قدرت‌های پیروز در جنگ جهانی اول و امپراطوری عثمانی، پیمان لوزان در یکی از سالن‌های همین هتل به امضا رسید. پیمانی که در نهایت به فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل ترکیه‌ مدرن منجر شد.

حالا پس از نزدیک به یک قرن بعد، قرار است سرنوشت بیش از یک‌سال مذاکره‌ فشرده‌ ایران و شش قدرت جهانی تا یازدهم فروردین ماه در اتاق‌های همین هتل رقم بخورد. مذاکراتی که هدفش پایان دادن به سالها مناقشه‌ هسته‌ای ایران از طریق یافتن راه حلی برای اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه‌ هسته ای این کشور در مقابل رفع تحریم‌ها است.

یکبار دیگر شمارش معکوس آغاز شده و بسیاری معتقدند پیشرفت‌های اصلی در ساعت‌ها و لحظه‌های پایانی می‌تواند رخ دهد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ آمریکا پیش از آغاز این دور از گفتگوها‌ی هسته‌ای در لوزان به خبرنگاران گفته است پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات هفته‌ گذشته در لوزان بیش از هر دور دیگری از گفتگو بوده. او با این حال تاکید می‌کند ضرب الاجل تعیین شده از سوی ایران و گروه موسوم به پنج بعلاوه یک برای رسیدن به چارچوب توافق جامع، آنها را مجبور به پذیرش توافق بد نمی‌کند.

در ساعت‌های باقی مانده تا یازدهم فروردین، کار یافتن راه حل برای مولفه‌های اصلی تشکیل دهنده‌ یک توافق جامع ادامه خواهد داشت تا طرفین به درکی مشترک از اصول توافق احتمالی برسند.

به گفته‌ حمید بعیدی نژاد یکی از اعضا هیات مذاکره کننده‌ ایران، در صورت رسیدن به این راه حل‌ها چیزی مکتوب و یا امضا نخواهد شد. هنوز مشخص نیست «تفاهم بر روی اصول» یا «چارچوب توافق» در چه غالب و با چه میزان جزئیات به صورت علنی اعلام شود.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG