لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ایران ۱۴:۲۳

نیلوفرانه

از سال ۱۸۶۱ که درهای هتل بوریواژ در حاشیه‌ دریاچه‌ لما ( دریاچه‌ ژنو ) در شهر لوزان سوییس بر روی میهمانانش باز شد تا امروز، این هتل زیبا و مجلل پذیرای افراد سرشناس بسیاری بوده است. پیش از آنکه حساس‌ترین مرحله از مذاکرات هسته‌ای میان بلند پایه ترین مقام‌های آمریکایی و ایرانی در اتاق‌های مشرف به چشم‌انداز زیبا و مه‌ گرفته‌ رو به روی این هتل برگزار شود و رسانه‌هایی از چهار گوشه‌ جهان را روانه‌ لوزان کند، هتل بوریواژ شاهد گفتگوها‌ی تاریخ ساز دیگری هم بوده است.

در تابستان سال ۱۹۲۳، پس از چند سال گفتگو میان قدرت‌های پیروز در جنگ جهانی اول و امپراطوری عثمانی، پیمان لوزان در یکی از سالن‌های همین هتل به امضا رسید. پیمانی که در نهایت به فروپاشی امپراطوری عثمانی و تشکیل ترکیه‌ مدرن منجر شد.

حالا پس از نزدیک به یک قرن بعد، قرار است سرنوشت بیش از یک‌سال مذاکره‌ فشرده‌ ایران و شش قدرت جهانی تا یازدهم فروردین ماه در اتاق‌های همین هتل رقم بخورد. مذاکراتی که هدفش پایان دادن به سالها مناقشه‌ هسته‌ای ایران از طریق یافتن راه حلی برای اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه‌ هسته ای این کشور در مقابل رفع تحریم‌ها است.

یکبار دیگر شمارش معکوس آغاز شده و بسیاری معتقدند پیشرفت‌های اصلی در ساعت‌ها و لحظه‌های پایانی می‌تواند رخ دهد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه‌ آمریکا پیش از آغاز این دور از گفتگوها‌ی هسته‌ای در لوزان به خبرنگاران گفته است پیشرفت‌های حاصل شده در مذاکرات هفته‌ گذشته در لوزان بیش از هر دور دیگری از گفتگو بوده. او با این حال تاکید می‌کند ضرب الاجل تعیین شده از سوی ایران و گروه موسوم به پنج بعلاوه یک برای رسیدن به چارچوب توافق جامع، آنها را مجبور به پذیرش توافق بد نمی‌کند.

در ساعت‌های باقی مانده تا یازدهم فروردین، کار یافتن راه حل برای مولفه‌های اصلی تشکیل دهنده‌ یک توافق جامع ادامه خواهد داشت تا طرفین به درکی مشترک از اصول توافق احتمالی برسند.

به گفته‌ حمید بعیدی نژاد یکی از اعضا هیات مذاکره کننده‌ ایران، در صورت رسیدن به این راه حل‌ها چیزی مکتوب و یا امضا نخواهد شد. هنوز مشخص نیست «تفاهم بر روی اصول» یا «چارچوب توافق» در چه غالب و با چه میزان جزئیات به صورت علنی اعلام شود.

نیلوفر پورابراهیم در مقابل مقر کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل در ژنو

بیشتر از یكسال است كه برای پوشش مذاكرات هسته ای به شهرهای مختلف اروپا سفر می كنم. چمدانم در این مدت آماده است و برنامه زندگی ام را با زمان مذاكرات تنظیم می كنم، كه كار چندان راحتی هم نیست.
اگر جز آن دسته از كسانی هستید كه فكر می كنید سفر و دیدن نقاط مختلف اروپا به سختی های پوشش اخبار در محل می ارزد سخت در اشتباهید.

از این شهرها تنها هتل ها و ساختمان های محل مذاكرات و خیابان های اطراف اش را خوب می شناسم و بس. بنابر این وقتی در بدو ورودم به مونترو با منظره سحر انگیز دریاچه لمای سوئیس و كوههای برف گرفته دور دستش رو به رو شدم ذوق زده شدم. حالا می توانستم مطمئن باشم كه در سه روز پیش رو خستگی ساعت های طولانی انتظار و كار با یك نگاه به دریاچه بر طرف می شود.

قطعا برای تیم مذاكره كننده ایرانی و به خصوص كارمندان وزارت امور خارجه ایران كه به هوای به شدت آلوده منطقه توپخانه تهران عادت دارند، پر كردن ریه ها از هوای پاک و دیدن مناظر كنار دریاچه، البته اگر خبرنگاران مجال دهند، غنیمت است.

گاهی مثل دیروز یك غفلت كوچك نیروهای امنیتی ، پیاده روی چند دقیقه ای وزیر و همراهانش را بر هم می زند تا آنجا كه پس از پاسخ تقریبا از سر اجبار به یكی دو دوربین روشن وطنی می گوید فقط برای قدم زدن آمده بودم.

وضع برای وزیر خارجه آمریكا هم بهتر نیست. جان كری به پیاده روی های كوتاه در میانه صحبت های دیپلماتیک اش علاقه دارد و قدم زدن دردسرسازش با محمد جواد ظریف در ژنو كه به پیشنهاد او بود . با این حال او هم نتوانست در مونترو دقایقی با خیال راحت كنار دریاچه نفسی تازه كند.

حالا اینجا و در مونترو پس از یك روز كاری دیگر، باز به این فكر می كنم كه در میان تمام آنچه كه از این مذاكرات هسته ای چه رسمی و چه غیر رسمی به خبرنگاران و مردم می رسد - و یا بهتر است بگویم كمتر می رسد - یك نكته كمتر مورد توجه قرار می گیرد.
با وجود تمام شكاف های عمیق و اختلاف هایی كه طرفین از آن سخن می گویند، با وجود شاخ و شانه كشیدن های بیرون از اتاق مذاكرات و پاس دادن توپ در زمین دیگری، مذاكره كنندگان ایرانی و آمریكایی از ساعت های اولیه صبح تا گاهی نیمه شب با كمترین استراحت رو در روی هم پشت درهای بسته قرار می گیرند تا راهی پیدا كنند.

گاه در پایان روز آنچنان خستگی در چهره شان موج می زند كه با وجودی كه ساعتها به انتظار دیدن یكی از آنها بوده ای تا پرس و جویی كنی، سرت را پایین می اندازی و از خیر سوال پرسیدن می گذری.

XS
SM
MD
LG