لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ ایران ۰۴:۲۳

نیلوفرانه

چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

تقویم
فروردین، ۱۳۹۹
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹ ۱
۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸
۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵
۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲
۲۳ ۲۴ ۲۵ ۲۶ ۲۷ ۲۸ ۲۹
۳۰ ۳۱ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵

با ساکنان مناطق دهم و یازدهم پاریس و یا شاهدات عینی حملات مرگبار جمعه شب پایتخت فرانسه که صحبت میکنم می‌گویند، روز جمعه پیش از ساعت ده شب، وقتی حملات تروریستی در این منطقه آغاز شده، تصور کرده‌اند جوانانی از ترقه یا مواد آتش‌زا استفاده می‌کنند و ابتدا نگران نبوده‌اند. اما خیلی زود این خیال خوشبینانه به کابوس‌شان بدل شده. کابوسی تلخ که ۱۲۹ کشته برجای گذاشته و بیش از ۳۵۰ زخمی. حدود صد نفر با مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

نیاز مبرم به خون برای زخمی‌های واقعه صف طولانی مردم پاریس و گردشگران را در مقابل ۱۹ مرکز اهدا خون پاریس به دنبال داشت.

تعدادی هم از ساعت های اولیه روز شنبه در مقابل بیمارستان‌های اصلی شهر به دنبال شنیدن خبری از وضعیت دوست، آشنا و یا عزیزانشان هستند.

مانوئل والس نخست وزیر فرانسه می‌گوید تنها ۱۰۲ نفر از کشته شدگان شناسایی شده‌اند.

در مقابل مرکز درمانی پومپیدو در منطقه پانزدهم پاریس با مادری رو به رو می شوم که صبح روز یکشنبه پسرش را در این بیمارستان یافته. فرزند جوانش در وضعیت بحرانی قرار دارد اما او حالا آرام‌تر است چرا که پسرش از کشتار سالن کنسرت "بتکلان" جان سالم به در برده.

پاریسی که شنبه های ماه نوامبر آن شلوغ بود و پر رونق و در حال آماده شدن برای سال نو و کریسمس، این شنبه ابری و گرفته بود. بسیاری از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها تعطیل بودند و آنها هم که باز بودند بی رونق.

خیابان‌های منتهی به سالن کنسرت باتاکلان همچنان بسته است و نیروهای پلیس در حال انجام تحقیقات در سالن کنسرتی که به صحنه گروگانگری تماشاگران تبدیل شد.

گروهی از مردم پاریس و گردشگران برای ادای احترام به کشته شدگان خود را به کافه‌هایی رساندند که مهاجمان به گلوله بستند.

در مقابل یکی از آنها هنوز رد خون از ورای شنی که روی زمین پاشیده شده دیده می‌شود. رد گلوله بر دیوارها و شیشه های این دو کافه از ابعاد حادثه وخامت خبر می دهد.

دادستان پاریس می گوید سه گروه هماهنگ حملات پاریس را انجام دادند.

در میان مهاجمانی که دست به حمله انتحاری زده‌اند یک شهروند فرانسوی سی ساله به نام اسماعیل عمر مصطفی شناسایی شده. برخی اعضا خانواده او برای انجام تحقیقات بیشتر بازداشت شده‌اند.

اما بیشتر سر نخ ها به بلژیک و منطقه "مولنبیک" در بروکسل ختم می شود جایی که تا کنون دستکم ۵ نفر به ظن دست داشتن در این حملات دستگیر شده اند، یکی از آنها فرانسوی است که در بلژیک زندگی می کند. تحقیقات بر روی او و دو برادرش متمرکز است که در حملات پاریس کشته شده اند.

تحقیقات مشترک فرانسه و بلژیک برای روشن شدن زوایای این حاثه در جریان است. این حملات که داعش مسئولیت ان را به عهده گرفته در خارج از فرانسه برنامه ریزی و ساماندهی شده و با همکاری گروهی در این کشور صورت گرفته.

کمتر از ۱۲ ساعت دیگر، عقربه‌ها برای مذاکره کنندگان می‌ایستند و زمانِ صفر گفتگو‌های هسته‌ای آغاز می‌شود. ساعت‌ها و شاید روزهایی که دیپلمات‌های پنج به‌علاوه یک و ایران نام‌اش را تمدید نمی‌گذارند تا شاید اهرم زمانِ صفر به تصمیم‌گیری‌های سخت سرعت بخشد.

حالا به نظر می‌رسد مذاکره کننگان یک ضرب الاجل اعلام نشده دیگر دارند؛ نهم ژوئیه، هجدهم تیرماه؛ مهلت تعیین شده از سوی کنگره آمریکا برای ارايه متن توافق نهایی به قانونگذاران. اگر ایران و پنج به‌علاوه یک تا این تاریخ به توافق نرسند زمان سی روزه برای بررسی و تصویب یک توافق احتمالی به ۶۰ روز افزایش پیدا می‌کند.

ایران و پنج به‌علاوه یک حالا در یک قدمی توافقی تاریخی قرار دارند.

وزیر خارجه‌ ایران به همراه علی اکبر صالحی به وین بازگشته. رییس سازمان انرژی اتمی ایران به دلیل بیماری نتوانسته بود در دیدارهای پیشین وزرای خارجه ایران و آمریکا، محمد جواد ظریف را همراهی کند.

علی‌اکبر صالحی و ارنست مونیز دو فیزیکدان هسته‌ای طی ماههای گذشته بارها رو به روی یکدیگر نشسته‌اند و با دیدارهایشان به حل بسیاری از جزییات فنی بحث‌ها کمک کرده‌اند. کارشناسان و افراد نزدیک به مذاکرات هسته‌ا‌ی حضور دوباره او در مذاکرات را مفید می‌دانند.

اما در وین خبرنگاران، عکاسان و تصویر برداران بسیاری منتظرند. گروهی زیر چادر بزرگی که برایشان در نظر گرفته شده و گروهی دیگر که بیرون و در مقابل هتل تاریخی کوبورگ می‌ایستند.

بازار پیش‌بینی و گمانه زنی درباره زمان پایان مذاکرات و به نتیجه رسیدن و نرسیدن مذاکرات هم داغ است. اما تا نتایج نهایی این مذاکرات تاریخی باید تا چهارم، پنجم، ششم و یا حتا هفتم ژوییه منتظر ماند.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG